לידה קיסרית בגישה טבעית

ניתוח קיסרי ידידותי בגישה טבעית צילום: פוריה
ניתוח קיסרי ידידותי בגישה טבעית צילום: פוריה

באגף לאם ולילוד בבית החולים פוריה יותר ויותר יולדות, המתוכננות מראש ללידה בניתוח קיסרי אלקטיבי, בוחרות ללדת בניתוח קיסרי ידידותי בגישה טבעית

באגף לאם ולילוד של המרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה, מציעים ליולדות ללדת בניתוח קיסרי ידידותי בגישה טבעית. הניתוח מאפשר חיבור בין האם לבין התינוק, והעצמה של תהליך הלידה. לאחרונה, יותר ויותר יולדות בוחרות ללדת בבית החולים פוריה, בניתוח קיסרי מסוג זה.

ד"ר יורי פרליץ, מנהל היחידה להריון בסיכון גבוה בפוריה: "ניתוח קיסרי שהוא בגישה טבעית, מאפשר ליולדת להיות שותפה באופן פעיל יותר בתהליך הלידה. הווילון ממוקם כך שהוא מרוחק יחסית מפלג הגוף העליון של היולדת, כדי לאפשר מגע עור לעור של התינוק והאם. האם יכולה לחבק את התינוק בעזרת תמיכה של המלווה ואף להניק אותו".

ד"ר דימה צ'ויין, מנהל חדר הלידה, מוסיף: "למעשה בניתוח קיסרי ידידותי, התינוק מונח על אמו כמעט עד לשלב האחרון של הניתוח. זה מתאפשר עם השגחה וסיוע של המיילדת, והצוות המטפל. בתום הניתוח, יוצאים המלווה והתינוק לחדר התאוששות, בליווי המיילדת, והם ממתינים שם ליולדת. כך ההורים יכולים ליהנות מהיתרונות הרבים שיש לחיבור מוקדם בין האם ליילוד".

האם והילוד לאחר הניתוח הקיסרי הידידותי צילום: פוריה

צוות חדר לידה מציע את התהליך לכל יולדת המיועדת לניתוח קיסרי מתוכנן מראש (אלקטיבי), זאת בהנחה שמצבה הרפואי מאפשר זאת. מירב מאיר, אחות אחראית חדר לידה, מסבירה: "היולדת, המלווה, המיילדת, המנתחים והרופא המרדים, כולם עושים הכול כדי ליצור ליולדת חווית לידה מיוחדת ונעימה בדומה ללידה רגילה. בניתוח קיסרי ידידותי האם יכולה להיות שותפה בתהליך הלידה. אנחנו עושים כל מאמץ כדי ליצור לאם ולמלווה חווית לידה טובה ומעצימה".

נעמה וחן מאור מקיבוץ אפיקים, הגיעו לאגף לאם ולילוד בפוריה, ללידה שלישית בניתוח קיסרי . לדברי נעמה, " זה ניתוח קיסרי שלישי שאני עוברת. הראשון היה לפני 12 שנה, והניתוח השני היה לפני 8 שנים, ובשניהם לא הספקתי לראות הרבה. הכול קרה מהר, הראו לי את התינוק לשתי שניות מעבר לפרגוד שמוצב מול הפנים, ומיד אחר כך לקחו את התינוק לטיפול בתינוקייה עד לאחר ההתאוששות מהניתוח. הפעם הכול היה שונה. הניחו אותה על החזה שלי. הבטתי בה והיא הביטה בי. יכולתי לבחון אותה, לדבר אליה, לזהות אותה. הייתה לי חוויה מצוינת, כל כך שונה מהשתיים הקודמות, שלא יכולתי לעצור את הדמעות מאושר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן