זהירות, אסטמה קשה

דוד-שטרית-מערך-ריאות-מאיר
דוד-שטרית-מערך-ריאות-מאיר
פרופסור דוד שטרית צילום: מאיר

פרופ' דוד שטרית, מנהל מערך הריאות בבית החולים מאיר בכפר סבא, מצביע על ההבדלים בין אסטמה רגילה לבין אסטמה קשה

בישראל כחצי מיליון חולי אסתמה, מתוכם רבע מוגדרים כחולי אסטמה קשה. פרופ' דוד שטרית, מנהל מערך הריאות בבית החולים מאיר בכפר סבא, מצביע על ההבדלים בין אסטמה "רגילה" לבין אסטמה קשה.

כיצד אפשר לזהות אם מדובר באסטמה קשה?

פרופ' שטרית: "חומרה של אסתמה מוגדרת באמצעות תדירות ההתקפים, עוצמתם ואופי תגובה לטיפול תרופתי קודם. בקבוצת האסתמה הקשה נכללים חולים שאינם מאוזנים טיפולית, והם מטופלים במינונים גבוהים של סטרואידים בשאיפה, או שמטופלים בסטרואידים דרך הפה או בהזרקות. כמו כן, על מנת להיכלל בהגדרה של אסתמה קשה, עליהם לחוות לפחות מספר התקפים בשנה או אשפוז".

מה הם התסמינים של אסטמה קשה?

"התסמינים של אסטמה קשה, מקשים לרוב על החולים בפעילויות שגרתיות, ומשפיעים על איכות חייהם. הפוטנציאל לפתח אי ספיקה נשימתית, מהווה סכנת חיים, הדורשת טיפול רפואי מידי. חולי אסטמה קשה צורכים מינונים גבוהים יותר של סטרואידים, וזה מגביר את הסיכוי לתופעות לוואי הכוללות חולשת שרירים, אוסטיאופורוזיס, שברים, לחץ דם גבוה, בעיות עיניים, זיהומים, קרישיות יתר של הדם, בעיות שינה וריכוז, סוכרת ועוד".

איך אפשר למנוע הופעת תסמינים קשים?

"קודם כול, קיימת חשיבות רבה להיות מודע וערני, להיותך חולה אסתמה קשה, כי חיוני למנוע התקפים קשים על ידי התערבות מוקדמת. אחד המכשולים העיקריים למניעת התקפים קשים, נגזר מחוסר הבנה ואי ידיעה של חולים, מה זה אומר לא להיות מאוזן".

מה כולל הטיפול באסטמה קשה?

"בשנים האחרונות חלה ההתקדמות גדולה בטיפול. במחקרים קליניים נמצא כי טיפול חדש בנוגדני אי.אל 5 לאסטמה, אאוזנופילי (Eosinophil). טיפול זה מונע התלקחות של אסטמה ומשפר את איכות חייהם. חלק מן החולים, שהיו מטופלים באופן קבוע בסטרואידים דרך הפה, הצליחו לרדת מהסטרואידים באופן מלא או חלקי. הטיפול מותווה בחולים, שממשיכים לא להיות מאוזנים תחת טיפול אופטימלי במשאפים, ולאחר שזוהו כל הגורמים שיכולים להביא לחוסר איזון".

אאוזנופיל הוא סוג של תא דם לבן, אשר תפקידו העיקרי במערכת החיסון הוא חיסול זיהומים הנגרמים על ידי טפילים, וכן תיווך של תגובות אלרגיות. כלומר, במצב שבו יש בגוף תגובה אלרגית חזקה כמו אסטמה קשה, תגדל כמות תאי האאוזנופיל בדם. האאוזנופיל הינו סוג די נדיר של תא דם לבן, המהווה 1%-4% מכלל תאי מערכת החיסון בגוף האדם.

"התרופות החדשות", מסביר פרופ' שטרית, "מבוססות על נוגדנים מהונדסים לחלבון אי.אל 5, סוג של חלבון המופרש על ידי תאי מערכת החיסון, ונמצא כי הן מצליחות להפחית את האאוזינופילים ומביאות להטבה משמעותית אצל החולים, שיפור במצב המחלה, מניעת ההתקפים שלה, הפחתת הסימפטומים של האסתמה ובעיקר הפחתת הצורך בנטילת סטרואידים. אחרי הזרקה לגוף, הנוגדן נקשר לחלבון אי.אל 5, שמופרש מתאי דלקת. במצב זה החלבון אי.אל 5 לא יכול להתחבר לייעד שלו – שהוא קולטן אי.אל 5 על גבי מעטפת תאי האאוזינופיל. לתרופות החדשות יש תופעות לוואי, אבל הן מועטות".

מה הן נורות האזהרה למי שסובל מאסטמה קשה?

"קיימות חמש נורות אזהרה עיקריות: 1. אם הנך נזקק למשאפי הצלה כמו ונטולין, ארובנט וכיו"ב בתדירות גבוהה. 2. אם חווית החמרות (התקפים) חוזרות ונשנות של האסטמה, שהצריכו טיפול בסטרואידים דרך הפה, או תוך ורידיים. 3. אם אתם ממשכים לסבול מקוצר נשימה, שיעול ויקיצות ליליות גם תחת הטיפול המניעתי הקבוע שהומלץ לכם. 4. אם אתם סובלים מאלרגיות רבות, סינוסיטיס, פוליפים טורדניים ובמקביל יש החמרה באסטמה. 5. אם אתם נמנעים מפעילות גופנית, פעילות אירובית, הליכה וריצה, משום שקשה לכם לבצע פעילויות אלה, על אף שאתם אוהבים אותן".

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא מומחה. בכל מקרה רלוונטי יש לפנות מיד לרופא מוסמך, על מנת לאבחן את סוג האסטמה שלך, ולקבל טיפול רפואי דחוף.