ניתוח לפרוסקופי ליצירת נרתיק אישה

צוות-הלל-יפה-במהלך-הניתוח-החדשני-לנרתיק
צוות-הלל-יפה-במהלך-הניתוח-החדשני-לנרתיק
הצוות המנתח צילום: הלל יפה

צוות מנתחים מהיחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת אגן בהלל יפה, בראשותו של ד"ר פיינר, ביצע ניתוח חדשני בהנחיית פרופ' עבאס שוברי, רופא אמריקני בכיר ומוכר בעולם הגינקולוגיה

לראשונה בבית החולים הלל יפה בחדרה, בוצע ניתוח חדשני ליצירת נרתיק באישה, שנולדה עם איבר מין לא מפותח. היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת אגן במרכז הרפואי הלל יפה, ביצעה את הניתוח בשיטה לפרוסקופית דרך פתחים זעירים בדופן הבטן, באישה שנולדה ללא נרתיק עקב מום מולד. בניתוח יצרו הרופאים נרתיק מרקמת 'פריטונאום', המהווה חלק ממעטפות הבטן, ללא צורך בכריתת מעי או גיוס שתל עור, כפי שהיה נחוץ בעבר.

על פי הסטטיסטיקה, אחת מתוך 5,000 נשים נולדת ללא נרתיק, כאשר למרביתן אין גם רחם. מדובר בתסמונת נדירה הנקראת "מאייר רוקיטנסקי קוסטר האוזר", בה לאישה יש שחלות וחצוצרות תקינות עם הפרשה תקינה של הורמוני המין הנקביים, ומבנה תקין של איבר המין החיצוני, אך הרחם והנרתיק, מרביתו או כולו, אינם מתפתחים. עד כה בוצעו בארץ מספר ניתוחים ל'יצירת נרתיק' בשיטה, שהצריכה פתיחה של חלל הבטן בחתך גדול וכריתה של מקטע מהמעי, או גיוס שתל עור מאזור הבטן, הירך או מרירית הלחי והפיכתו לנרתיק.

ד"ר בני פיינר, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת אגן, בבית החולים הלל יפה מציין, כי "מדובר בניתוח עם סיכוי גבוה יחסית לסיבוכים. החלמה קשה וכן יש בעיות פוטנציאליות שעלולות להיווצר בהמשך הדרך, כמו הפרשות מעי סמיכות בחלל הנרתיק, או גדילת שיער בתוך הנרתיק, כתוצאה משימוש בשתל העור".

ד"ר בני פיינר צילום: הלל יפה

הניתוח בוצע בצעירה כבת 25, הסובלת מתסמונת "מאייר רוקיטנסקי קוסטר האוזר". לאישה היה מעין 'ניצן' מנוון באורך 2-3 ס"מ, במקום נרתיק, אשר לא אפשר לה לקיים יחסי מין. לאחר שטיפול שמרני, שכלל שימוש במרחיבי נרתיק ייעודים, לא הועיל, הומלץ לה לעבור את הניתוח. הניתוח עבר בהצלחה והאישה נמצאת במעקב וטיפול של צוות היחידה האורוגינקולוגית, הכולל את רופאי היחידה, אחות ייעודית שהשתלמה בתחום הסיעוד האורוגינקולוגי ופיזיותרפיסטית לרצפת אגן. האישה מרגישה מצוין, שבה לפעילות מלאה ובני הזוג מדווחים על קיום יחסי מין תקינים, ללא קושי.

כאמור, את הניתוח החדשני ביצע צוות מנתחים מהיחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן, בראשותו של ד"ר פיינר, ובהנחייתו של פרופ' עבאס שוברי, רופא אמריקני בכיר ומוכר בעולם הגינקולוגיה, שעוסק בין היתר, בנושא מומים של מערכת הרבייה והגניטליה איברי המין. ד"ר פיינר: "דרך פתחים זעירים בדופן הבטן, יצרנו למעשה נרתיק פונקציונאלי מרקמת 'פריטונאום', רקמה זמינה שממילא קיימת בבטן, ללא צורך בכריתת חלק מהמעי או לקיחת שתל עור. עם הזמן, רקמה זו אף מקבלת מרקם ותכונות הדומים לאלו של רקמת הנרתיק המקורית".

מה הם יתרונות השיטה החדשנית?

ד"ר פיינר: "לשיטה זו מספר יתרונות. תוצאה אסתטית טובה ללא חתך בטני, מינימום סיכונים ובעיות פוטנציאליות, החלמה מזורזת וכן חזרה מהירה לתפקוד יומיומי רגיל. מעבר להכרת האנטומיה של האגן הנשי, והכרת מרכיבי הניתוח, נדרשת מיומנות גבוהה בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת על מנת לייצר את מבנה הנרתיק מרקמה זו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן