השתלת לב בשניידר

הנער רון גבע עם פרופ' עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב צילום: שניידר
הנער רון גבע עם פרופ' עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב צילום: שניידר

כשנה וחצי לאחר שניצלו חייו בזכות השתלת לב מלאכותי, עבר לאחרונה הנער רון גבע בן ה-15, השתלת לב אנושי בבית החולים שניידר לילדים

רון גבע, בן ה-15 מאילת, חיכה תקופה ארוכה עד להודעה המרגשת שבישרו לו רופאיו לפני כחודשיים: "נמצאה לך תרומת לב". רון, המטופל על ידי צוות מכון הלב במרכז שניידר, בראשות ד"ר עינת בירק, המתין כשנה לתרומת לב להצלת חייו.

רון חלה בסרטן העצמות לפני כשנתיים וחצי. אחרי שהחלים וחזר לביתו בתום תקופה ארוכה של טיפולים, הוא החל שוב להרגיש לא טוב. טיפולי הכימותרפיה הרבים שעבר, גרמו לפגיעה בליבו והוא נזקק להשתלת לב. בשל התדרדרות במצבו ועל מנת לייצבו ולהרוויח זמן עד למציאת תרומת הלב, הושתלה בגופו בניתוח ייחודי שנערך במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה, משאבת חדר שמאל בלב (לב מלאכותי) שאפשרה לו להמתין תקופה ארוכה של שנה וארבעה חודשים במצב יציב עד לניתוח ההשתלה של לב אנושי.

כמו במבצע צבאי מורכב, נערכו אנשי צוות רבים ממרכז שניידר לרפואת ילדים, קרדיולוגים, כירורגים, מרדימים וצוות חדר הניתוח, לניתוח השתלת לב שיציל את חייו של רון. את הניתוח ביצעו ד"ר גבי אמיר, מנהל שירות ניתוחי לב בילוד בבית החולים שניידר, ופרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבית החולים בילינסון ושניידר, וכן ד"ר יעקב כץ, מנהל מחלקת הרדמה בשניידר. בסיום הניתוח הועבר רון ליחידה לטיפול נמרץ לב בשניידר, בראשות פרופ' עובדי דגן, ומנהלת הסיעוד, רים עבד אל חי, להתאוששות מהניתוח המורכב, כשהוא מונשם ומורדם. כיום, רון התאושש, מצבו טוב והוא שוחרר מבית החולים.

אתי, אימו של רון: "אנחנו רוצים להודות לכל הצוות של מחלקת ניתוחי לב וחזה, על הטיפול המסור והיחס המדהים, נתנו לנו להרגיש שאנחנו בידיים טובות. תודה מיוחדת לד"ר עמיחי רוטשטיין על הליווי לאורך כל הדרך, על הדאגה והיחס החם וכן גם לכל צוות מכון הלב שתמיד קיבלו אותנו בנעימות ואיכפתיות. תודה גדולה לכל צוות מרפאת LVAD בבילינסון אשר טיפלו, תמכו באהבה וליוו אותנו עד לקבלת לב אנושי ונפלא. אנו מודים לצוות המנתחים על עשייתם המקצועית והקשה, הנעשית מתוך אנושיות ואכפתיות. אין מילים אשר יכולות לתאר את גודל התודה והערכה, קיבלנו את החיים במתנה".

מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית החולים המבצע את מרביתם המוחלט של ניתוחי השתלות האיברים בילדים בישראל. מאז הקמתו בוצעו למעלה מ-600 השתלות לב, ריאה, כבד וכליות בתינוקות, ילדים ובני נוער, באחוזי הצלחה הדומים למרכזים הרפואיים הטובים בעולם.