השתלת לב

human-organ
human-organ
צילום: שטרסטוק

השתלת לב בריא היא הפתרון היחיד להצלת חיים במצב של אי ספיקת לב קשה. יותר משישים אחוז ממושתלי הלב חיים בבריאות טובה מעל עשור לאחר ההשתלה

במצבים של אי ספיקת לב מתקדמת, שאינה ניתנת לטיפול תרופתי או בניתוח, השתלה של לב בריא היא הפתרון היחיד להצלת החיים. אי ספיקת לב הוא מצב שבו הלב אינו מסוגל לספק את תפוקת הדם הדרושה לצורכי הגוף במאמץ או במנוחה, עקב הפרעה בהתכווצות החדר השמאלי, החדר הימני או שני החדרים.

הלב הוא משאבה שרירית שמספקת דם עשיר בחמצן לתאי הגוף. הפרוזדורים הם שני המדורים העליונים שלו, ואליהם מתנקז הדם שחוזר מן הגוף ומן הריאות, לאחר שהדם עובר אל החדרים, ומשם לריאות ולשאר איברי הגוף. וחוזר חלילה. אי ספיקת לב היא מחלה שבה הלב לא מתפקד היטב וכך נפגעת אספקת הדם אל איברי הגוף ועולה הסיכון למוות.

תסמינים עיקריים של אי ספיקת לב הם חולשה, עייפות, קוצר נשימה במאמץ, כאבים בחזה, בצקות ברגליים, והפרעות בקצב הלב. מטופלים שסובלים מאי ספיקת לב, שאינה ניתנת לטיפול תרופתי או ניתוחי, למשל כשרוב שריר הלב כבר לא מתפקד, או כשהוא נפגע באופן בלתי הפיך, זקוקים להשתלת לב להצלת חייהם.

בטרם מטופל הופך מועמד להשתלת לב, הוא עובר הערכה רפואית מקיפה של תפקוד הלב, הריאות, הכבד והכליות, בדיקות דם הכוללות את סוג הדם והרקמות, הערכה פסיכולוגית וסוציאלית ועוד. משהוחלט על קבלתו כמועמד, הוא נרשם במאגר המידע של המרכז הלאומי להשתלות ונכנס לרשימת המתנה לתרומת איברים. הקצאת תרומת לב מתבצעת על פי נתוני התאמה בין תורם הלב לנתרם לדוגמת, סוג דם וממדי גוף, חומרת המצב הרפואי, הוותק ברשימת ההמתנה, והזכאות לקדימות בגין הוצאת כרטיס אדי.

מטופל שנמצא בסכנת חיים מידית עולה לראש הרשימה. בתקופת ההמתנה להשתלה עלולה להימשך חודשים ארוכים. המועמד נמצא במעקב רפואי צמוד של המכון לאי ספיקת לב ולעתים אף מאושפז לצורך ייצוב מצבו. ברגע שנמצאת תרומת לב מתאימה, הוא נדרש להגיע לבית החולים במהירות האפשרית, להתחיל לצום ולשמור על רוגע ככל האפשר.

לאחר שהחולה יורדם, יערך חיבור מחזור הדם של המטופל למכונת לב ריאה ,שמחליפה זמנית את פעולת הלב והריאות. אחד מהרגעים הקריטיים בניתוח זה, הוא הפסקת המכונה עד שהלב והריאות יפעלו באופן עצמאי. בהמשך תתבצע הסרת הלב החולה בשלמותו, והכנסת הלב הנתרם במקומו, ותפירתו לעורקים ולוורידים הראשיים בגוף.

בתום הניתוח עובר המטופל ליחידה לטיפול נמרץ של המחלקה לניתוחי לב, מונשם ומחובר למוניטור שעוקב אחר פעילות הלב. לאחר הניתוח, המושתל ישהה בבית חולים כשבועיים שלושה, לפי קצב החלמתו. על פי נתוני משרד הבריאות, כתשעים אחוז ממושתלי הלב משתחררים לביתם לאחר הניתוח, ויותר משישים אחוז חיים בבריאות טובה מעל עשר שנים לאחר ההשתלה.

מקור המידע – אתר "בית החולים שיבא", תל השומר.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן