מעגל הקשר בין הלב למוח

המצנתרים בפעולה צילום: שמיר
המצנתרים בפעולה צילום: שמיר

בבית החולים אסף הרופא בוצע לראשונה טיפול חדשני לסגירת פגם לבבי מולד, ללא הרדמה, כדי למנוע שבץ מוחי חוזר כתוצאה מקרישי דם

לראשונה בקרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא): טיפול חדשני לסגירת פגם לבבי מולד, ללא הרדמה, כדי למנוע שבץ מוחי חוזר כתוצאה מקרישי דם. הטיפול בוצע במטופלת בשנות הארבעים לחייה, אשר אלרגית לניקל, ולכן לא יכלה לקבל את הטיפול "הרגיל" שכולל שימוש בחומרים מתכתיים.

בת 46 אושפזה בבית החולים אסף הרופא בצריפין, לפני מספר חודשים, בשל שבץ מוחי. בבירור מקיף שעברה, הסתבר כי קיים פגם מולד במחיצה הבין עלייתית בליבה. מצב זה יכול להביא לנדידת קרישים למוח. לאחר דיון עם מומחים מתחומים שונים, הוחלט על סגירת הפגם בצנתור, פעולה אשר מבוצעת בהצלחה מזה מספר שנים באסף הרופא. ואולם בשלב זה, המטופלת דווחה על רגישות (אלרגיה) לניקל, שהוא החומר אשר ממנו עשוי האמצעי אשר משמש לסגירה.

לאחר בדיקה ייעודית, אשר הוכיחה כי המטופלת אכן רגישה לחומר זה, לא ניתן היה להמשיך בפעולה עם הציוד הסטנדרטי, שכולל מעין מטריה מתכתית אשר אוטמת את הפגם. למזלה של המטופלת, פותחה לאחרונה טכנולוגיה צינתורית לסגירת המום המולד באמצעות תפרים, ללא שימוש בניקל. פעולה זו מבוצעת ללא הרדמה. הפעולה בוצעה, בפעם הראשונה במרכז הרפואי שמיר, ועברה בהצלחה.

רגעי הצנתור צילום: שמיר

את הפעולה החדשנית הוביל ד"ר איליה ליטובצ'יק, מצנתר בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית, ולו סייעו פרופ' סער מנחה, מנהל היחידה, וד"ר ג'ים תומפסון, מצנתר בכיר ופרוייקטור מטעם חברת Nobles וכן צוות מטעם חברת מדטכניקה אשר מייצגים את Nobles בארץ. פרופ' סער מנחה סיכם: "נמשיך להוביל הטמעת טכנולוגיות חדשות לטיפול בחולים, ואנו שמחים כי נמצא פתרון ארוך טווח, למניעת שבץ למטופלת הצעירה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן