שיקום שמיעה עם מכשיר שמיעה

מכשיר-שמיעהששש
מכשיר-שמיעהששש
צילום: שטרסטוק

אם אתם חשים בקושי בשמיעה, או מתקשים בהבנת דיבור כשיש רעש בסביבה, יתכן שמכשירי שמיעה ישפרו מצבכם. יש לפנות לרופא אא"ג אשר יפנה לבדיקת שמיעה אצל קלינאי תקשורת

יעוץ להתאמת מכשירי שמיעה: אם אתה חש בקושי בשמיעה, או אם אתה מתקשה במיוחד בהבנת דיבור כשיש רעש בסביבה, או כאשר כמה אנשים מדברים, יתכן שאתה יכול להיעזר במכשירי שמיעה על מנת לשפר את התקשורת שלך עם הסביבה. לשם כך, יש לפנות לרופא אא"ג אשר יפנה אותך לבדיקת שמיעה. אם לאור  בדיקת השמיעה, קלינאי התקשורת במכון ימליץ על שימוש במכשירי שמיעה, עלייך לחזור  עם בדיקת השמיעה אל קופת החולים שלך ולפנות להתאמת מכשירי שמיעה במכונים שיש להם עימם הסדר.

ייעוץ להתאמת מכשירי שמיעה לזכאים מטעם משרד הביטחון: נכי צה"ל אשר מוכרים על ידי משרד הביטחון בשל פגיעה בשמיעה במהלך שירות בטחוני, נבדקים בבדיקה אוטוסקופית על ידי רופא אא"ג, בדיקת שמיעה מקיפה, בדיקת טימפנומטריה ומתן המלצה למכשירי שמיעה. כל מי שמאובחן, זכאי לתקופת ניסיון של חודש לפחות עם מכשירי השמיעה.

מכשיר שמיעה מעוגן עצם, עוקף את האוזן החיצונית ואת האוזן התיכונה ומעביר את צלילי הסביבה ישירות לאוזן הפנימית. למכשיר שני חלקים: חלק פנימי המושתל בניתוח על גבי עצם המסטואיד, שבתוכה נמצאת האוזן הפנימית, וחלק חיצוני הדומה למכשיר שמיעה קטן. המכשיר מתאים למבוגרים או ילדים הסובלים מירידה בשמיעה בשל פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה. כלומר  שתל שמיעה מעוגן עצם, מתאים במקרים בהם השמיעה דרך האוזן הפנימית תקינה יחסית והירידה בשמיעה נובעת מליקוי בהעברת הצליל אל האוזן הפנימית. 

כמו כן, המכשיר מתאים למבוגרים או ילדים הסובלים מחרשות באוזן אחת. במקרים אלו מורכב המכשיר בצד של האוזן החרשת, וצלילים המגיעים אליו מועברים דרך עצמות הגולגולת אל האוזן הטובה.  לפעוטות וילדים צעירים שבשל גילם עדיין לא יכולים לעבור את הניתוח מוצעים פתרונות זמניים של הצמדת המכשיר בסרט חיצוני.  בדרך כלל, כאשר האוזן הפנימית תקינה וכשמדובר בירידה הולכתית בלבד, השיפור באיכות השמיעה הוא גדול מאוד. כאשר הירידה בשמיעה היא מעורבת, כלומר כאשר קיימת גם פגיעה מסוימת באוזן הפנימית, התוצאה תלויה בחומרת הירידה בשמיעה ובגורמים נוספים כמו גיל, שימוש קודם במכשירי שמיעה ועוד. המכשיר נמצא בסל הבריאות וניתן ללא תשלום לפי קריטריונים של משרד הבריאות.

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן