נס חנוכה במרכז הרפואי לגליל

המטופל דוד וודיאנסקי, ד
המטופל דוד וודיאנסקי, ד"ר ניקולא מחול והצוות הרפואי צילום: רוני אלברט

כשמנהל היחידה לטיפול נמרץ, ד"ר ניקולא מחול, נכנס לביקור בוקר שגרתי אצל חולה הקורונה הכי קשה שאושפז בבית החולים בנהריה, הוא נותר פעור פה. "בוקר טוב דוקטור", בירך אותו לפתע דוד וודיאנסקי, טכנאי מחשבים בן 52 ממעלות, שהרופאים נתנו לו סיכוי נמוך לשרוד

לאחר חודשיים וחצי בהם היה מונשם ומורדם במצב קשה במרכז הרפואי לגליל בנהריה, תחילה במחלקת הקורונה כתר מונשמים ולאחר מכן ביחידה לטיפול נמרץ, דוד וודיאנסקי, בן 52 ממעלות-תרשיחא, פקח את עיניו. מדובר בחולה הקורונה הקשה ביותר שהחלים, מבין מאות חולי קורונה שהגיעו אל בית החולים בנהריה בחודשים האחרונים.

בימים האחרונים, במהלך חג החנוכה, חזר דוד לדבר, כאשר המשפט הראשון שאמר לבת זוגו, אלין, היה: "אני רוצה לחזור הביתה". עוד באותו היום הוא הועבר לבקשתו למרפסת של היחידה לטיפול נמרץ על ידי הצוות המטפל, שם לראשונה מזה שלושה חודשים ראה את אור השמש, ונשם את האוויר שבחוץ. בימים הקרובים הוא אמור לעבור לשיקום ממושך בבית לווינשטיין ברעננה.

אוויר צח במרפסת בית החולים בנהריה צילום: רוני אלברט

וודיאנסקי, אדם בריא בדרך כלל וללא מחלות רקע, התעורר בוקר אחד, בסוף אוגוסט 2020, עם מצוקה נשימתית קשה וחום גבוה. בת זוגו, אלין, הזמינה אמבולנס, ובדרך הוא איבד את הכרתו. עד מהרה התברר, כי דוד חלה בקורונה והוא הועבר, לאחר שהתקבלו תוצאות הבדיקה, כשהוא מונשם ומורדם, למחלקת כתר מונשמים.

כעבור שלושה שבועות, לאחר שהחלים ממחלת הקורונה, הועבר דוד, כשהוא עדיין מונשם ובמצב קשה, ליחידה לטיפול נמרץ, שם נגמל כעבור שבועות ספורים ממכונת ההנשמה.

אלין מספרת: "לפני חודש וחצי אמרו לי הרופאים שהמצב שלו קשה מאוד, ואין הרבה סיכוי שיתאושש, אבל אני לא הפסקתי להאמין. כל הזמן הייתי אופטימית, גם ברגעים הקשים ביותר. אני מבקשת להודות לצוותים המסורים והמדהימים שעשו עבודת קודש".

אלין, חולה אונקולוגית שבעצמה נמצאת בסיכון גבוה, ביקרה את דוד פעם אחת כשהיה מאושפז במחלקת הקורונה, אז התמגנה מכף רגל ועד ראש. לאחר שהועבר לטיפול נמרץ, התאפשר לה לבקר אותו מדי יום. לבני הזוג שני ילדים משותפים, בני 17 ו-12.

דוד מספר: "אני עובד כטכנאי מחשבים, וכנראה נדבקתי בקורונה מאחד הלקוחות, בעת שביקרתי בביתו. הכול קרה לי בבת אחת, פתאום הרגשתי שאני לא נושם, ומאז אני לא זוכר כלום. לא היו סימנים מקדימים. אני מקווה לחזור כמה שיותר מהר לחיים רגילים כמו פעם".

מנהל היחידה, ד"ר ניקולא מחול: "דוד התאושש בצורה מופלאה. בוקר אחד בשבוע שעבר, כשהגעתי ליחידה, הוא אמר לי: 'בוקר טוב דוקטור'. כולנו היינו בהלם, עמדנו פעורי פה. היה לו צינור שמחובר לקנה הנשימה ולא האמנו שיצליח לדבר. מצד אחד, אפשר להגיד שזה נס חנוכה, אבל מצד שני, לכולנו ברור שזה הרבה בזכות עבודה נפלאה של צוות רב-מקצועי, הכולל בין השאר רופאים, אחים, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאלים ומרפאים בעיסוק".

מצבו של דוד מוגדר כעת קל ויציב, ובימים הקרובים הוא יועבר לשיקום במרכז לרפואת שיקום ברעננה – בית לווינשטיין.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן