סוכרת הריון - מה חשוב לדעת

צילום אילוסטרציה: פריסטוקס, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: פריסטוקס, אנספלאש

ישנן נשים בהריון הסובלות מסוכרת טרום הריונית וישנן נשים שמתפתחת אצלן סוכרת במהלך ההיריון. בשני המקרים חשוב להקפיד על רמות סוכר תקינות על מנת למנוע סיבוכים אפשריים. בבית החולים העמק מסבירים

יום הסוכרת העולמי צויין השבוע ברחבי העולם במטרה להגביר את המודעות לטיפול ולמניעת המחלה ולקדם לתזונה ואורח חיים בריא. בין סוגי הסוכרת נמצא גם סוכרת הריון, הפוגעת גם בנשים אשר לא סבלו מסוכרת לפני. במרכז רפואי העמק בעפולה – מסבירים. כתבה זו אינה מהוה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה מומחה בכל מקרה רלוונטי.

ישנן נשים בהריון הסובלות מסוכרת טרום הריונית וישנן נשים שמתפתחת אצלן סוכרת במהלך ההיריון. בשני המקרים חשוב להקפיד על רמות סוכר תקינות על מנת למנוע סיבוכים אפשריים.

סוכרת היא קבוצת מחלות, שהמשותף להן הוא אי סבילות לסוכר. הגוף מקבל את רוב האנרגיה שלו מגלוקוז, צורה פשוטה של סוכר הנוצר במעי מעמילן ומסוכרים אחרים. הורמון האינסולין שמיוצר בלבלב, מאפשר לרקמות הגוף לקלוט גלוקוז מהדם ולהשתמש בו ליצירת אנרגיה או לאחסן אותו. במצב של סוכרת קיים חוסר יחסי של אינסולין מפני שהלבלב לא מייצר מספיק אינסולין או שהרקמות אינן מגיבות לו כראוי. במצב כזה כמות קטנה בלבד של גלוקוז מנוצלת על ידי הרקמות, ואילו ריכוז הגלוקוז בדם עולה לרמות לא תקינות (היפרגליקמיה). רמת הגלוקוז הגבוהה בדם היא הגורם למרבית הנזקים האופייניים למחלת הסוכרת.

מדובר מחלה נפוצה ועשויה להופיע כמעט בכל גיל, אך שכיחותה עולה עם הגיל (מפחות מ- 1% בגיל 30 עד 20% באוכלוסייה מגיל 75 שנה ומעלה).

צילום אילוסטרציה: קלייטון אוורטון, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: קלייטון אוורטון, אנספלאש

סוגי סוכרת הריון

קיימים שני סוגים עיקריים של סוכרת בהריון: סוכרת טרום הריונית, כלומר סוכרת אשר הייתה ידועה לפני ההיריון; וסוכרת הריונית, אשר התגלתה במסגרת בדיקות השגרה המבוצעות בהריון.

סוכרת טרום הריונית

קיימים שני סוגים של סוכרת טרום הריונית:

סוכרת נעורים, זוהי סוכרת המופיעה על פי רוב בגיל צעיר, בדרך כלל בגיל ילדות-נעורים, אולם יכולה להופיע גם עד גיל 40. סוכרת זו נגרמת כתוצאה מהרס התאים בלבלב (תאי בטא) שאחראים על ייצור אינסולין.

צילום אילוסטרציה: דן גולד, אנספלאש

סוכרת מבוגרים, זוהי סוכרת המופיעה על פי רוב בגיל מבוגר יותר מאשר סוכרת נעורים, בדרך כלל אצל אנשים בני 40 ומעלה. סוכרת זו נגרמת כתוצאה מהתפתחות תנגודת לאינסולין בגוף. בניגוד לסוכרת נעורים, שם לא מופרש אינסולין בכמות מספקת לצורכי הגוף, בסוכרת מבוגרים קיימת הפרשת אינסולין, אולם הרקמות אינן מגיבות לו כיאות. הגורם העיקרי לסוג זה של סוכרת הוא תורשתי. כמו כן מייחסים חשיבות רבה להשמנה כגורם להתפתחות המחלה.

סוכרת הריונית (הקשורה בהריון)

זוהי סוכרת המופיעה לראשונה במהלך הריון, ובדרך כלל במחצית השנייה של ההיריון. רמת הורמוני ההיריון, המיוצרים בעיקר על ידי השליה, עולה בעיקר אחרי שבוע 20 להריון ויוצרת אפקט דיאבטוגני ירידה ברגישות או עליה בתנגודת לאינסולין. נוצר צורך בכמות גדולה יותר של אינסולין בהריון כדי להשיג אותה ירידה ברמת הגלוקוז בהשוואה לאישה שאינה בהריון.

אצל 3 עד 5 אחוזים מהנשים ההרות אין עלייה מספקת ברמת האינסולין ומתפתחת סוכרת הקשורה בהריון. נשים בסיכון גבוה לפתח סוכרת הריונית, הן מי שסבלו מסוכרת הריונית בהריון קודם, כאלה עם היסטוריה משפחתית של סוכרת, אלה הסובלות מהשמנת יתר, מי שיש אצלן עלייה מוגזמת במשקל בהריון, נשים שילדו תינוקות גדולים בעבר, מי שיש להן היסטוריה של מוות עובר תוך רחמי, מומים, לידות מוקדמות או ריבוי מי שפיר.

סיבוכים אימהיים ועובריים בסוכרת טרום הריונית

רמות סוכר תקינות מהוות תנאי יסוד להריון ולידה תקינים אצל נשים הסובלות מסוכרת. ניתן לחלק את הסיבוכים האימהיים והעובריים בנשים לפי שלבי ההיריון השונים. חשוב להדגיש שרוב הסיבוכים הם ברי מניעה באמצעות איזון רמות הסוכר.

מהלך ההיריון עם סוכרת טרום הריונית – סיבוכים עובריים: למשל הפלות פי 2, מומים מולדים פי 2 עד פי 5, לידה מוקדמת, פיגור בגדילה תוך רחמית, מצוקת עובר ומות עובר תוך רחמי.

מהלך ההיריון עם סוכרת טרום הריונית – סיבוכים אימהיים: למשל הפרעות חמורות באיזון הסוכר, הפרדות שליה והופעת יתר לחץ דם.

צילום אילוסטרציה: מאט צ'סין, אנספלאש

סיבוכים אימהיים ועובריים בסוכרת הריונית

סיבוכים עובריים של סוכרת הריונית, יכולים להיות גדילה מואצת של העובר, ריבוי מי שפיר ועלייה בסיכון למוות תוך רחמי. סיבוכים עובריים במהלך הלידה יכולים להיות עלייה בסיכון למצוקה עוברית בקרב עוברים עם פיגור בגדילה וללידה טראומתית בקרב עוברים עם גדילה מואצת.

סיבוכים אימהיים של סוכרת הריונית, יכולים להיות לידה ממושכת ולפעמים טראומתית ועלייה בשכיחות ניתוחים קיסריים.

סיבוכים של סוכרת אחרי הלידה

אצל הילוד, סיבוכים של סוכרת לטווח הקצר אחרי הלידה, יכולים להיות היפוגליקמיה מוקדמת, רמות נמוכות של סוכר אצל היילוד, צהבת ילודים ממושכת, פוליציטמיה, עליה בצמיגות הדם, היפוקלצמיה, רמות נמוכות של סידן אצל היילוד, בשלות ריאתית מאוחרת. סיבוכים לטווח הארוך, יכולים להיות שכיחות יתר של השמנה בילדות ובבגרות, שכיחות גבוהה יותר של הופעת סוכרת בגיל מבוגר ואולי גם יותר בעיות הקשורות בהתפתחות.

אצל האמא, סיבוכים של סוכרת לאחר הלידה, יכולים להיות אשפוז ממושך יותר, עלייה בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 (כ-50% במשך 20 שנה לאחר הלידה) ועוד.

אבחון של סוכרת הריונית

עלפי הנחיות משרד הבריאות יש לבצע לכל הנשים בהריון בין השבועות 24 עד 28 בדיקת סריקה GCT – glucose challenge test שתיית 50 גרם גלוקוז. רמת הגלוקוז בווריד שעה לאחר השתייה פחות מ-140 מיליגרם/דציליטר (מ"ג/ד"ל) נחשבת תקינה ואינה מחייבת בדרך כלל בירור נוסף. ערך מעל 200 מ"ג/ד"ל מהווה אבחנה של סוכרת הריונית. כאשר הערך בווריד שעה לאחר השתייה מעל 140 מ"ג/ד"ל, אך קטן מ-200 מ"ג/ד"ל יש לבצע העמסת סוכר דרך הפה של 100 גרם (OGTT – oral glucose tolerance test). רצוי לבצע את ההעמסה לאחר שלושה ימים של דיאטה עשירה בפחמימות, כדי לשמור את הלבלב בעל יכולת תגובה מכסימלית. אבחנה של סוכרת הריונית נקבעת כאשר לפחות שני ערכים חריגים בהעמסת סוכר של 100 גר'.

הערכים הנורמליים של סוכר בדם לאחר צום, הם בדרך כלל עד – 95 מ"ג/ד"ל . שעה לאחר העמסת סוכר, הערכים הנורמליים הם בדרך כלל 180 מ"ג/ד"ל. אחרי שעתיים 155 מ"ג/ד"ל . אחרי שלוש שעות 140 מ"ג/ד"ל.

מעקב רפואי של נשים עם סוכרת בהריון, דורש שילוב של מומחיות ועבודת צוות שמתבצעים במרפאת סוכרת הריון. במרפאה ניתן לקבל טיפול ממומחה בתחום וניתן להיעזר באחות ואחראית תזונה אשר הוכשרו לטפל במצב זה. יש חשיבות רבה לביצוע מעקב הדוק אחר רמות הסוכר לשיפור איזון הסוכר. כמו כן יש חשיבות למעקב הדוק אחר מצב העובר והאם וההתפתחות התקינה של ההיריון. מעקב מקצועי והדוק זה מוביל לירידה משמעותית בסיבוכים של סוכרת בהריון.

בבית החולים העמק אומרים, שרמות סוכר רצויות בהריון הן עד 95 מ"ג/ד"ל לפני ארוחות, עד 120 מ"ג/ד"ל שעתיים לאחר האוכל וממוצע בדיקות הסוכר היומי עד 100-95 מ"ג/ד"ל. אלו הם ערכי סוכר שאינם קלים להשגה אולם בהחלט אפשריים, בעיקר לאור חשיבות איזון רמות הסוכר בהריון. מיותר להדגיש את חשיבות האיזון בכלל, לאו דווקא בהריון, למניעת סיבוכי סוכרת. בהריון קל יותר להשיג את שיתוף הפעולה של הנשים, ואולי לכן ערכי הסוכר הרצויים בהריון יומרניים יותר, למרות שרמות סוכר כאלה באופן מתמשך לא רק בהריון, ימנעו את סיבוכי הסוכרת ארוכי הטווח בעיניים, בכליות, במערכת העצבים, בכלי הדם ועוד.

בנוסף למעקב, מתבצע במרפאה בבית החולים העמק מעקב גדילה וניטור עוברי. תדירות הניטור נקבעת לפי סוג הסוכרת ומצב האיזון. נשים עם סוכרת טרום הריונית מתבקשות בנוסף לבדיקות הבסיסיות בהריון לבצע גם סקירה מורחבת ואקו לב עובר בשבוע 21 עד 23.

טיפול בסוכרת הריונית

הטיפול בסוכרת הריונית כולל בין היתר דיאטה מתאימה לפי קביעת דיאטנית. הדיאטה מבוססת בדרך כלל על 3 ארוחות עיקריות, 3 ארוחות ביניים, וארוחת לילה. אם ערכי הסוכר תחת דיאטה עולים על ערכי המטרה, יש להתחיל בטפול באינסולין בהזרקה. האינסולין הוא טהור ממקור הומני.

איזון טרום הריוני במסגרת מרפאת סוכרת בהריון, יבוצע באשה עם סוכרת טרום הריונית המתכננת להרות, כדי למנוע סיבוכים כמו מומים והפלות. האיזון יכלול בירור עיניים, כליות ומעקב לחץ דם. אצל נשים עם סוכרת נעורים יכלול גם בירור תפקודי בלוטת התריס, מתן חומצה פולית 5 מג' ליום, רצוי 3 חודשים לפני ההיריון למניעת מומים. הטיפול והייעוץ ומתן אישור לכניסה להריון בהתאם לתוצאות.

כתבה זו אינה מהוה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה מומחה בכל מקרה רלוונטי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן