ארבעה מי יודע

פרופ-אור-קייזרמן-עיניים-ברזילי-1
פרופ-אור-קייזרמן-עיניים-ברזילי-1
פרופ' אור קייזרמן משתיל קרנית צילום: אביעוז דוד, ברזילי

ארבעה מטופלים בבית החולים ברזילי זכו לקבל את מאור עיניהם מחדש, בזכות תרומת קרניות, שהושתלו בעיניהם

פרופסור אור קייזרמן צילום: אביעוז דוד, ברזילי

ביום שני השבוע (8 ביוני 2020), זכו ארבעה מטופלים בבית החולים ברזילי באשקלון, לקבל את מאור עיניהם מחדש. כל זאת לאחר שעברו בו ביום ארבעה ניתוחים להשתלת קרנית במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי. ניתוח השתלת קרנית של ארבעה מטופלים ביום אחד הינו אירוע נדיר בבית החולים. כל הניתוחים בוצעו על ידי פרופ' אור קייזרמן, האחראי על תחום הקרנית והעין היבשה בברזילי, בשיתוף עם צוות חדר ניתוח ואשפוז יום כירורגי.

תפקיד הקרנית הוא לרכז את קרני האור, כך שיתכנסו בצורה מושלמת לתוך העין, ויגיעו אל תאי העצב שנמצאים ברשתית – ובכך לאפשר ראייה תקינה. הקרנית היא החלק האופטי הכי חשוב בעין, ואחראית על שני שליש מהכוח האופטי של ריכוז קרני האור. מחלות רבות עשויות לפגוע בקרנית, ולגרום לפגיעה לא הפיכה בקרנית, ולירידה בראייה ברמה שתדרוש השתלת קרנית. כיום מבוצעים ניתוחי קרנית מתקדמים, שמכוונים לתקן את אזור הקרנית הפגוע (ניתוחים למלרים), ומביאים לתוצאות טובות תוך הקטנת הסיכון לדחיית השתל.

פרופסור קייזרמן צילום: אביעוז דוד, ברזילי

מדוע חולים רבים עדיין ממתינים להשתלת קרנית? הנקודה המגבילה הינה לפני הניתוח, כאשר רופא העיניים פונה לבני משפחתו של נפטר ברגע קשה ביותר למשפחה, בבקשה לתרומת קרניות. משפחת הנפטר צריכה לקבל החלטה, שייתכן ולא חשבה עליה לפני כן, לתרום את קרניות קרוב המשפחה שזה עתה הלך לעולמו, למטרת השבת מאור עיניו של אדם זר שאינם מכירים. נכון להיום, יש יותר מחמישים מטופלים בבית החולים ברזילי, שעדיין ממתינים לתרומת קרניות.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן