חדש: צנתור לתיקון מסתם לב ימני

צוות המנתחים צילום: שערי צדק
צוות המנתחים צילום: שערי צדק

לראשונה בישראל, בוצע בבית החולים שערי צדק צנתור להשתלת קליפ ייעודי, המתקן דליפה במסתם הימני בלב. פעולה קרדיולוגית מורכבת זו הייתה אפשרית, עד היום, רק במסתם השמאלי בלב. מנהל מערך הלב המשולב בשערי צדק, פרופ' מיכאל גליקסון: "אני קורא לחולי הלב להגיע לטיפול, ללא חשש מהידבקות בקורונה, אל תזניחו את בריאותכם"

ד"ר ירון אלמגור צילום: שערי צדק

בבית החולים שערי צדק בירושלים בוצע, לראשונה, צנתור להתקנת קליפ ייעודי לתיקון דליפת מסתם, בצדו הימני של הלב. הפעולה נעשתה במסגרת היחידה לקרדיולוגיה התערבותית בניהולו של ד"ר ירון אלמגור. פעולות תיקון מסתם באמצעות קליפ, קיימות מזה שנים למסתם בצדו השמאלי של הלב, מסתם מיטראלי, ועד כה לא פותחה מערכת ייעודית לטיפול במסתם בחלקו הימני של הלב.

הצנתור הייחודי בוצע במטופלת בת 76 בעלת רקע רפואי מורכב, הכולל מחלת סכרת, יתר לחץ דם וטיפול בדיאליזה בשל אי ספיקה כלייתית כרונית. בנוסף, המטופלת עברה לפני שנים ניתוח החלפת מסתם מיטראלי ותיקון מסתם טריקספידאלי (המסתם בצידו הימני של הלב). למרות האמור, עם השנים פיתחה האישה דלף קשה חוזר של המסתם הימני. עד היום, הטיפול בבעיה זו התאפשר רק בניתוח מורכב. במטופלת ספציפית זו, למעשה, היה מדובר בניתוח חוזר המלווה בסיכון גבוה משמעותי.

פרופ' מיכאל גליקסון צילום: שערי צדק

בעיה לבבית זו, של דליפה של המסתם הטריקספידאלי, נפוצה בחולים מבוגרים עם מחלות רקע נוספות אשר לא מאפשרות לרוב פתרון ניתוחי ולמעשה מותירות את המטופלים עם טיפול תרופתי בלבד, המוגבל ביעילותו. מצב זה פגע עד כה באיכות חייהם באופן ניכר, בייחוד עקב אי ספיקת לב ימין.

בעזרת מערכת ייחודית, שפיתחה חברת אבוט העולמית, מתאפשרת גישה באמצעות צנתור, לצידו הימני של הלב, והתקנת הקליפ במסתם באופן ישיר. ביצוע צנתור זה, היווה אתגר גדול במיוחד בימי הקורונה, שכן פעולות ראשונות מסוג זה מתבצעות תוך שיתוף צוותים מומחים מן העולם. בשל הקורונה, מומחי הלב של בית החולים שערי צדק, ביצעו בשבועות האחרונים תרגולים תוך שימוש במודלים להכרת המערכת הייחודית. הצנתור בוצע באמצעות שידור וידאו, בזמן הפעולה, לצוות מומחים מאירופה, אשר סייע בהדרכת והנחיית הרופאים.

ד"ר רפאל וולף צילום: שערי צדק

את הצנתור ביצעו צוות מומחי הלב של שערי צדק: ד"ר רפאל וולף, מנהל היחידה למחלות לב מבניות; ד"ר דוד מירקין, רופא בכיר במערך הלב; וד"ר מוני שובי, מנהל היחידה למחלות מסתמים שגויס לאחרונה לבית החולים שערי צדק. הפעולה כולה מונחית על ידי אקו לב טרנס ושטי, אשר תופעל בידי ד"ר עדי בוטנרו, מנהל היחידה לקרדיולוגיה לא פולשנית ואקו-קרדיוגרפיה. תיקון המסתם בצנתור עבר בהצלחה יתרה ולמחרת הצנתור שוחררה המטופלת לביתה.

מנהל מערך הלב המשולב בשערי צדק, פרופ' מיכאל גליקסון: "מגפת הקורונה מציבה בפנינו אתגרים גדולים בטיפול בחולי לב. חולים רבים חוששים מהגעה לבתי החולים, ולצערנו בריאותם נפגעת, ומחלות הלב שלהם מתפתחות ומתקדמות. בשערי צדק אנו ממשיכים לטפל במחלות הלב, כאילו אין קורונה, ומכניסים כל העת פעולות חדישות ומתקדמות כדי לתת מענה לחולים ולשפר את בריאותם ואיכות חייהם. אני קורא למטופלים להגיע בכל בעיה למערך הלב שלנו ללא חשש. בריאותכם חשובה ואל תזניחו אותה. אנחנו כאן כדי לתת לכם את הטיפול הטוב והבטוח ביותר ויש הפרדה מלאה בין מחלקות רגילות למחלקות הקורונה".

ד"ר אריק וולק צילום: שערי צדק

ד"ר רפאל וולף: "המערכת הייחודית שפיתחה חברת אבוט מאפשרת לנו לבצע את אחת הפעולות המורכבות בקרדיולוגיה ההתערבותית. טכנולוגיה חדישה זו שמצטרפת למהפך בעולם הקרדיולוגי, שנראה בעשור אחרון, ואשר מביא בשורה למטופלים הסובלים מדלף של המסתם הימני. יכולת תיקון מסתם זה, מאפשרת לנו להרחיב את קהל המטופלים, ולתת מענה לחולים רבים שעד כה נשארו ללא טיפול דפנטיבי. כמרכז מצוינות, אנו גאים להיות הראשונים בארץ המבצעים את הצנתור המיוחד הזה, אשר מוסיף ומקדם את עולם הקרדיולוגיה בישראל ובעולם".

ד"ר מוני שובי: "הצנתור שביצענו הוא בשורה גדולה לחולי לב רבים בישראל. מהיום יש טיפול לאחת מבעיות הלב הנפוצות באמצעות פרוצדורה פשוטה, שתביא לשיפור משמעותי באיכות חייהם. אנו משלבים כל העת טכנולוגיות חדישות כיד לתת את המענה הטוב ביותר למטופלים".

ד"ר אריק וולק, מנהל יחידת דימות הלב בשערי צדק: "בזכות ההתקדמות הטכנולוגית הן בעולם הצנתורים והן בעולם ההדמיות, אנו יכולים לתת מגוון גדול יותר של פעולת באמצעות צנתור, ללא הצורך בניתוח. בשערי צדק פועלות מערכות דימות הלב המתקדמות ביותר המסייעות לביצוע פרוצדורת מדויקות, מתקדמות ומוצלחות ביותר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן