פלושיפ במחלות וניתוחי רשתית

ד
ד"ר ארז צומעי מנהל מערך העיניים בסורוקה (מימין); ד"ר איתמר קלמפרר רופא עיניים בכיר בסורוקה; ד"ר אביאל חדד מומחה ברפואת עיניים בסורוקה ומשתתף בתכנית ההשתלמות; ד"ר נועם ינקלביץ' מומחה ברפואת עיניים ומנהל התוכנית; וד"ר עלאא אלתרבישי,מומחה ברפואת עיניים ומשתתף התוכנית מבית החולים סנט ג'ון צילום: דינה פרנקל

במערך העיניים של בית החולים סורוקה הסתיימה תוכנית השתלמות עמיתים (שנת פלושיפ), שבה הוכשרו רופאים מומחים לרפואת עיניים, לבצע ניתוחי רשתית

במערך העיניים של בית החולים סורוקה בבאר שבע, התקיימה בשנה האחרונה תוכנית השתלמות עמיתים חדשה (שנת פלושיפ), להכשרת רופאים בתחום ניתוחי הרשתית. מטרת תוכנית העמיתים הייחודית בישראל, היא להכשיר מומחים ברפואת עיניים, בתחום הספציפי של ניתוחי רשתית. בתוכנית השתתפו ד"ר אביאל חדד ממערך העיניים בסורוקה וד"ר עלאא אלתרבישי מבית החולים סנט ג'ון במזרח ירושלים.

ד"ר ארז צומעי, מנהל מערך העיניים בסורוקה, מסביר: "מדובר בתוכנית השתלמות עמיתים יוקרתית ומוצלחת, ואנו שמחים לשתף פעולה בנושא זה עם קולגות ממזרח ירושלים. יש לכך משמעות ערכית מיוחדת של אנושיות וקרבה. אנחנו שכנים ואנחנו חייבים לדעת לעבוד יחד, כתף אל כתף, למען המטופלים כולם".

רשתית העין היא שכבה של רקמה עצבית, המכסה את החלק הפנימי של גלגל העין. הרשתית מאפשרת עיבוד תמונה לאותות חשמליים, המועברים באמצעות עצב הראייה למרכז הראיה במוח. המחלות הנפוצות ברשתית הן ניוון מקולרי תלוי גיל, רטינופטיה סוכרתית, ועוד. כחלק מתוכנית ההשתלמות – העמיתים לומדים, חוקרים ורוכשים מיומנויות בתחום ניתוחי הרשתית והטיפולים המוצעים למטופלים עם מחלות רשתית. הלמידה ההדדית מפרה ומעמיקה את הידע של המשתתפים.

ד"ר אביאל חדד מומחה ברפואת עיניים במערך העיניים בסורוקה: "התוכנית הייתה חוויה מדהימה ומרתקת, שהיוותה עבורי הזדמנות נדירה לקפיצת מדרגה ביכולות הקליניות והניתוחיות". ד"ר עלאא אלתרבישי מומחה ברפואת עיניים, מרכז רפואי סנט ג'ון: "התוכנית חשובה לי במיוחד מכיוון שאין מספיק מנתחים במזרח ירושלים עם התמחות בניתוחי רשתית. בזכות המורים הטובים בהשתלמות, רכשתי פה הרבה ידע, גם קליני וגם כירורגי, ואני ממשיך להגיע לסורוקה פעם בשבוע כדי להמשיך וללמוד".

ד"ר נועם ינקולוביץ, מומחה ברפואת עיניים בסורוקה, ומנהל התוכנית:"אני מלא בתחושת סיפוק אדירה עם סיום תכנית הפלושיפ הראשונה בתחום מחלות וניתוחי הרשתית. חלק חשוב ובלתי נפרד מחובתנו כרופאים, מלבד דאגה למטופלינו, הוא העברת הלפיד לדור הרופאים הבא, וזה בדיוק מה שהצלחנו לעשות בשנת הפלושיפ. אני בטוח כי מסיימי התוכנית יוכלו לעשות שינוי אמיתי ולטפל בצורה מיטבית במטופלים בבית החולים אליו יחזרו".

ד"ר ארז צומעי, מנהל מערך העיניים בסורוקה, מסכם: "בימים אלה נפתחת תכנית דומה בתחום ניתוחי עיניים לילדים. באזורנו יש מספר גדול של ילדים הזקוקים לטיפולי וניתוחי עיניים. התברכנו בצוות רופאים בכירים המעניקים שירות מצויין לילדים במערך העיניים. הצוות מיומן ומנוסה מאוד וכולל רופאים מהשורה הראשונה, שלהם היכולת ללמד ולהעביר את הידע לדור הבא".