קיבוע לשבר במדפסת תלת מימד

במקום גבס - יוניקאסט צילום: איכילוב
במקום גבס - יוניקאסט צילום: איכילוב

בבית החולים איכילוב המציאו את "יוניקאסט", קיבוע אוורירי וקל, למקרים של שבר בכף היד, בשורש כף היד ובמרפק

חדש באיכילוב – יוניקאסט – קיבוע מודפס במדפסת תלת ממד (במקום גבס), במקרים של שבר בכף היד, בשורש כף היד ובמרפק. הקיבוע החדש הינו קל, אוורירי ועושה את ההבדל בטיפול בשברים.

עד היום, הדרך של מי ששברו את היד או את המרפק, עברה בחדר הגבס במיון או במרפאה. שם פגשו אח, שליפף את האזור השבור בגבס, אותו חומר לבן, אבקתי ורטוב, שמתקשה לאיטו והופך כבד, מעיק, מגרד ולא ידידותי, ומלווה את המטופל לפרקי זמן שונים, בהתאם לחומרת הפציעה. הסרתו של הגבס, מתבצעת בניסורו המרעיש, כשענן אבק לבן מרחף מעל, חוויה לא מרנינה.

כעת, לראשונה בישראל, לאחר פיילוט שהסתיים בהצלחה גדולה, מוצע באמצעות מרכז לוין לחדשנות כירורגית ולתלת ממד כאן באיכילוב, חוויית קיבוע אחרת לגמרי. באמצעות שימוש במדפסות תלת ממד משוכללות, מודפס יוניקאסט – קיבוע בהתאמה אישית לכל מטופל ובהתאם לשבר שלו. יוניקאסט הקיבוע שמחליף את הגבס הארכאי, עשוי מפולימר, חומר קל, שקוף ואוורירי, ואפילו ייצבע בצבע שתבחרו.

ההדפסה מתבצעת לאחר שתוצאות צילום הרנטגן המעידות על טיבו וחומרתו של השבר, נסרקות לתוך המדפסת. בנוסף, מתבצעת סריקה תלת ממדית חיצונית של היד, ממנה מתקבל מודל תלת ממדי, המגדיר את שטח הפנים של היד. מכאן, תיגזר באופן מדויק ומותאם אישית צורת היד המודפסת.

"לנוכח העובדה שפיתחנו יכולות גבוהות בתכנון ובהדפסה לקראת ניתוחים אורטופדיים מורכבים, החלטנו לעשות שימוש באפליקציות שעומדות לרשותנו גם כדי לשנות באופן מהותי את שרשרת הטיפול והחוויה של חולה עם שבר בידו", מסביר ד"ר שלמה דדיה, מנהל המרכז לחדשנות כירורגית באיכילוב. לדבריו, היתרונות בהדפסת קיבוע שמחליף גבס, רבים ומשמעותיים עבור המטופל: "בנוסף להיותו קל ואוורירי, העור בקיבוע חשוף ולא סובל מהזעה או מגירוד, ואפשר להרטיבו. הסרת הקיבוע מתבצעת באופן ידידותי שאינו מזכיר את הסרת הגבס המוכר".

טרם השקת הקיבוע החדש, התבצע מחקר קליני בבית החולים בו השתתפו עשרות מטופלים עם שברי שורש כף היד. המחקר בדק את יעילותו ובטיחותו של הקיבוע, והתוצאות הוכיחו את יתרונותיו על פני הגבס המסורתי. ההדפסה מתבצעת בחדר ובו סורק משוכלל ומדפסת תלת ממד. הנחת הקיבוע על היד השבורה, כמו גם הסרתו, פשוטים וידידותיים, אינם כרוכים בכאב או בחוסר נוחות.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן