משפחות יוכלו לבקר במחלקת הקורונה

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה צילום: הדסה עין כרם
ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה צילום: הדסה עין כרם

לראשונה: בית החולים הדסה מאפשר לנציגי משפחה להיכנס למחלקות הקורונה ולבקר את החולים. ""ביקור בן המשפחה בתוך מתחמי הקורונה אינו חופשי מסיכונים", אומרים בהדסה, "וברור שהוא מעמיס עבודה ואחריות על צוותי הטיפול – אבל חיוך החולים והמשפחות שווה את הסיכון והמאמץ"

לראשונה במרכז הרפואי הדסה בירושלים, מאפשר הצוות ביקור של נציג משפחה אצל חולי קורונה המאושפזים במחלקות השונות, בתיאום מוסדר מראש ולאחר מילוי שאלון והצהרת בריאות. את המיזם הגו אחיות ואחי מחלקות הקורונה, אשר זמן ממושך חשים בצורך של המשפחות להיות לזמן מה ליד קרוביהם החולים.

ד"ר רלי אלון, סמנכ"ל הסיעוד בהדסה: "נדגיש כי הכניסה למחלקות תערך באופן מתואם ומאורגן, במתינות. במחלקות הקורונה בוודאי, וביחידות לטיפול נמרץ גם, אך בעדינות ובכל פעם בן משפחה של חולה אחד. למחלת הקורונה אופי מתעתע ומהלך המחלה לחולים הבינוניים והקשים הוא בלתי צפוי. לפחד והחשש מן הלא נודע שמזמנת המחלה, מתווספת הבדידות כאשר החולה שלרוב הוא בהכרה, שוהה במחלקה מבודדת וצוותי הסיעוד והרפואה המכוסים במיגון מלא, העושים מלאכתם מסביב לשעון בהטבת מצבו הבריאותי, לא תמיד שם כדי לשוחח ולשבת לצידו במשך 24 שעות. הצורך של החולה בבן משפחה מוכר ומרגיע, מישהו שיכול לשהות ליד המיטה, ללטף וכמובן להקשיב ולשוחח לשעה קלה, הוא ברור ואף הכרחי כחלק של תהליך ריפוי והחלמה".

אורית מרידן, מנהלת שירות וחווית מטופל בבית החולים: "היוזמה נולדה על ידי צוותי הסיעוד של הקורונה אשר מתמודדים בשטח עם הפניות החוזרות ונשנות של המשפחות והבקשות לשמוע עוד על קרוביהן ולהיכנס לשהות לצידם במחלקה. הצוות הכיר בחשיבות העצומה של קרבת בן משפחה לחולה, לחיזוקו ולשיפור הישרדותו במהלך תקופת האשפוז. כל הביקורים מתקיימים ראשית לפי מצבו הבריאותי של החולה, וכן במסודר ובתיאום מראש עם העובדת הסוציאלית של המחלקה, כך שאין טעם פשוט להגיע ולבקש להיכנס למחלקות באופן עצמאי. ההתנהלות מאוד קפדנית. בתיאום הראשוני עם העובדת הסוציאלית של המחלקה, כל נציג משפחה עונה על שאלות סינון כמו חום, תסמינים או מחלות רקע וכמובן האם נמנה על אוכלוסייה בסיכון. עם הגעתו למחלקה הוא ממלא הצהרת בריאות ורק לאחריה אם הכול בסדר, עובר הדרכה מלאה על המיגון וההתנהלות בתוך המחלקה. מתוך שמירה על בטיחות המבקרים, אוכלוסיות בסיכון לא יוכנסו. אנו עושים זאת בזהירות הנדרשת, במיגון מלא ובמקסימום שמירה הן על המשפחות והן על שאר החולים במחלקה".

בהדסה מדגישים כי "ביקור בן המשפחה בתוך מתחמי הקורונה אינו חופשי מסיכונים, וברור שהוא מעמיס עבודה ואחריות על צוותי הטיפול, אבל חיוך החולים והמשפחות אומר הכול. המאמץ כדאי, המלחמה בבדידות מנצחת ושווה את הסיכון והמאמץ".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן