כאב גב מסוכן במיוחד

בני הזוג לידר וד
בני הזוג לידר וד"ר אייל ברבלק צילום: הלל יפה

חנה לידר (54), אישה בריאה בדרך כלל, הרגישה מדי פעם כאב גב. בבית החולים הלל יפה גילו אצלה, רגע לפני שהפכה למשותקת מהמתניים ומטה, סרטן שד שהתיישב על חולייה 8T בעמוד השדרה

לפני פחות מחודש הגיעה חנה לידר, בת ה 54 לחדר מיון עם כאב בחזה. לאחר מספר בדיקות שנעשו במהלך אשפוזה, התגלה גידול על עמוד השדרה שלה, שמקורו בכלל בשד, אשר אובחן ברגע לפני האחרון והציל אותה משיתוק מהמותניים ומטה. היא נותחה בהצלחה על ידי ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א' במרכז הרפואי הלל יפה, וכעת ממשיכה את מאבקה בסרטן השד.

לפתע, ממצב של בריאות טובה וכאבי גב מפעם לפעם, היא מצאה את עצמה מתמודדת בשתי חזיתות דרמטיות תוך פחות משבועיים. האחת, גילוי מרעיש שהיא חולה בסרטן השד. והשנייה, שהיא נמצאת צעד אחד קטן לפני שיתוק מהמותניים ומטה בשל גידול שישב על חוליה T8 בעמוד השדרה.

ד"ר אייל ברבלק: "מבחינתי ההמלצה הייתה ברורה, ניתוח ומהר. הסיבה, ניתן לראות בבירור כי לא מגיע נוזל עמוד שדרה מחוליה T8 ומטה. מצב שבעצם היה 'רגע לפני שיתוק' מהמותניים ומטה". בניתוח, שנעשה יחד עם ד"ר דן חברון, מנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית בהלל יפה, ועם ד"ר שאדי ג'השאן מבית החולים לגליל בנהריה, הוסר הגידול יחד עם החוליה, ובמקומה הונח מכלב ייעודי תומך שנתמך על ידי פלטינות. ד"ר ברבלק מסבי:ר "זהו למעשה ניתוח שכיח, אבל במקרה של חנה כמו שאני רואה את זה, העובדה שעבר בהצלחה, מאפשר לה כעת להמשיך בטיפולים במחלת הסרטן כשהיא על הרגליים, וללא חשש משיתוק".

במחלקה האורתופדית בהלל יפה עטפו אותי ודאגו לי בצורה יוצאת דופן, ועל כך אני אסירת תודה", מסכמת לידר, חמושה בחגורת גוף מייצבת, כנדרש לאחר הניתוח. "ממצב של בריאות שלמה, למצוא את עצמי נלחמת במחלת הסרטן ומפחדת משיתוק, זה לא פשוט. יש לי עדיין כברת דרך, אבל אני אופטימית וחדורת מטרה להבריא. מבחינתי, עצם זה שהגידול אותר בזמן, רגע לפני שיכול היה לגרום לשיתוק של פלג גופי התחתון – זהו נס אחד גדול".