כל מה שרציתם לדעת על קטרקט

עיניים-קטרקט-ששש
עיניים-קטרקט-ששש
צילום: שטרסטוק

ניתוח קטרקט הינו מהמוצלחים ברפואה. במסגרת הניתוח, מוציאים את העדשה העכורה מהעין ומחליפים אותה בעדשה סינטטית שקופה. לרוב, מתבצע הניתוח בהרדמה מקומית על ידי טיפות או זריקה, כאשר המטופל נשאר ער במהלך הניתוח, מרגיש ושומע את הניתוח, אך לא חש בכאבים

בשלבים הראשוניים, הקטרקט עשוי להתבטא בשינוי במספר המשקפיים בלבד. בהמשך, תתכן ירידה בראיה שלא ניתנת לטיפול על ידי משקפיים. כיום, אין דרך למנוע או לטפל בקטרקט באמצעות תרופות, והאפשרות היחידה לטיפול בקטרקט הינה הסרתו באמצעות ניתוח. ההחלטה על ביצוע הניתוח נעשית על ידי רופא העיניים, בשיתוף עם המטופל, ונקבעת על-פי מידת ההפרעה של הקטרקט לראיה וגורמי הסיכון השונים.

ניתוח קטרקט הינו מהמוצלחים ברפואה והניתוח השכיח ביותר המבוצע כיום בתחום. במסגרת הניתוח, מוציאים את העדשה העכורה מהעין ומחליפים אותה בעדשה סינטטית שקופה. העדשה המושתלת אינה נראית מבחוץ, אינה מורגשת על ידי המנותח ואינה גורמת לתהליך דלקתי בעין. לרוב, מתבצע הניתוח בהרדמה מקומית על ידי טיפות או זריקה, כאשר המטופל נשאר ער במהלך הניתוח, שומע את המתרחש, מרגיש את הניתוח, אך לא חש בכאבים. ברוב המקרים אין צורך באשפוז ללילה, הניתוח מתבצע באופן אמבולטורי והמטופל חוזר הביתה בתומו.

ישנן טכניקות שונות לביצוע הניתוח. ברוב המקרים נעשה שימוש בטכניקת הפקואמולסיפיקציה, שבה העדשה מוצאת מהעין דרך חתך קטן, באמצעות מכשיר המשתמש באנרגיה בתדר אולטרה סוני לכתישת העדשה ושאיבתה מהעין. במקרים אלה משתילים עדשה מתקפלת דרך החתך הקטן ובדרך כלל אין צורך בתפרים לסגירת החתך הניתוחי.

בשנים האחרונות פותחו עדשות מיוחדות (פרימיום) המושתלות בעין בניתוח הקטרקט ומפחיתות את התלות במשקפיים: עדשות מולטיפוקליות מאפשרות ראיה חדה לקרוב ולרחוק בו זמנית ומאפשרות להפחית את הצורך במשקפיים אחרי הניתוח. ועדשות טוריות (עדשות המתקנות צילינדר) מאפשרות ראיה חדה ללא משקפיים גם למטופלים הסובלים מאסטיגמציה.

ניתוח הקטרקט במקרה של השתלת עדשות מיוחדות זהה לניתוח קטרקט רגיל, כאשר ההבדל היחיד הוא שבסיום הניתוח במקום עדשה סטנדרטית, מושתלת עדשה מיוחדת בהתאם לצרכי ודרישות המטופל. בכדי לקבל תוצאות טובות אחרי הניתוח יש צורך לבצע מדידות מדויקות כדי לבדוק אם המטופל אכן מתאים לסוג זה של ניתוח ובמידה ויש התאמה למצוא את סוג ומספר העדשה האופטימלית כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר.

סיכויי ההצלחה בניתוח קטרקט הם מצוינים ועומדים היום על יותר מתשעים וחמישה אחוזים. עם זאת, כמו בכל ניתוח, גם בניתוח זה יתכנו סיבוכים, כאשר ברוב המקרים ניתן לטפל בסיבוך והראיה הסופית הינה טובה. הסיבוכים האפשריים הינם: זיהום תוך עיני לאחר הניתוח, פגיעה בשקיפות הקרנית, דימום, התפתחות קרעים והפרדות רשתית, מיקום לא תקין של העדשה המושתלת ועוד. במידה שקיימת מחלה עינית בנוסף לקטרקט, כגון גלאוקומה, ניוון מרכז הראיה או סכרת, הרי שלעיתים גם לאחר ניתוח מושלם השיפור בראיה יהיה חלקי בלבד.

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב"