איטמות קטלנית של הוושט

דוקטור-ארקדי-וציאן-רמבם
דוקטור-ארקדי-וציאן-רמבם
ד"ר ארקדי ואצ'יאן במהלך הניתוח צילום: רמב"ם

ברמב"ם מטפלים בגישה זעיר פולשנית במום המופיע באחת מתוך כ-3,000 לידות: קטע הוושט העליון אטום, וחלקו התחתון, המנותק מן העליון, מחבר את הקיבה ישירות לריאות ומזהם אותן

ניתוח נדיר שבוצע בבית חולים רמב"ם בחיפה, החזיר לפעוטה שסבלה ממום, את היכולת לאכול באופן רגיל. התינוקת, בת 8 חודשים, סבלה ממום קשה. חלק מהוושט שלה היה מחובר עקב מום לריאות שלה, ואילו חלקו השני נמצא בבטנה. מדובר בתופעה, שללא ניתוח דחוף, משמעותה חוסר יכולת לאכול דרך הפה וזיהומים שגורמים למוות.

למרות גילה הצעיר, התינוקת עברה לא מעט טלטלות בחייה הקצרים. הפעוטה, נכנסה ויצאה מחדרי ניתוח וטיפולים שונים כדי לאפשר לה לקבל הזנה. הפער בין שני חלקי הושט היה עצום, קטע של 12 ס"מ היה חסר בין החלק העליון, לבין החלק התחתון שנמצא בבטנה.

ד"ר ארקדי ואצ'יאן במהלך הניתוח צילום: רמב"ם

המום, הנקרא בעגה המקצועית "איטמות של הוושט", מופיע בשכיחות של 1:3,000 לידות, בא לידי ביטוי בקטע קצר של הוושט העליון שהוא אטום, וחלקו התחתון, המנותק מהעליון, מחבר את הקיבה ישירות לריאות ולכלי הנשימה. במקרה כזה, מיץ קיבה יכול לחדור לריאותיו של הילוד, ליצור זיהומים ובסופו של דבר עלול לגרום למוות. ביטוי כה חמור של המום, כפי שהופיע אצל הפעוטה, תואר רק בכמה מקרים בודדים בספרות הרפואית.

הניתוח בוצע בשיטה זעיר פולשנית. רמב"ם הוא בית החולים היחיד בארץ, שמנתח תינוקות עם "איטמות של הוושת", בשיטה זו: במקום פתיחת בית החזה, מבוצע הניתוח בטכניקה זעיר פולשנית: דרך צינורות זעירים, המוחדרים לבית החזה. לניתוח ישנם יתרונות ברורים, זמן ההחלמה קצר והסבל מכאבים נמוך יותר. החלופה, פתיחת בית החזה מלווה בכאב רב, סכנת שבירת צלעות ותופעה נלווית של יצירת עקמת אצל ילדים.

הרנטגן לפני הניתוח צילום: רמב"ם

דר' ארקדי ואצ'יאן, מנהל היחידה לכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת בילדים בבית החולים "רות" לילדים, ברמב"ם, שניתח את הפעוטה: "טיפול באיטמות של הוושט נעשה במרבית המקרים באמצעות ניתוחים פתוחים, ולעיתים אף בעזרת חיבורים או החלפת חלק מהוושט באמצעים מלאכותיים. אבל יש גם דרך אחרת, והיא מאפשרת לנו לפתור בצורה יצירתית את המקרים המורכבים האלה".

הרנטגן אחרי הניתוח צילום: רמב"ם

מאז החל השימוש בשיטה הזעיר פולשנית לטיפול במום הזה ברמב"ם, צבר בית החולים ניסיון הדומה בהיקפו לזה שנצבר במרכזים מובילים בתחום בעולם. הבתום תקופת התאוששות קצרה החלה התינוקת לאכול באופן רגיל ולאחר מספר ימים בהם הייתה מאושפזת, להשגחה בבית החולים, היא שוחררה לביתה כשהיא חשה בטוב.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן