הרדמה אפידורלית

אפידורל
אפידורל
צילום: שטרסטוק

הרדמה אפידורלית ניתנת ליולדות להקלה על כאבי לידה. למרות שכיחותה, יש בצדה סיכונים

הרדמה האפידורלית ניתנת ליולדות בחדר לידה על מנת להקל את תהליך הלידה, כאשר בעצם הצוות הרפואי מעוניין שהיולדת תוכל לתפקד ולתקשר עם הצוות. אפידורל זהו חלל באזור עמוד השדרה, אליו מזריקים את החומרים המאלחשים, על מנת לשכך כאבים. המוח וחוט השדרה בהמשכו, נמצאים בתוך נוזל עמוד השדרה. נוזל זה נתון בתוך ״שקית״ . החלל שמחוץ לאותה שקית נקרא החלל האפידורלי. זהו המקום שאליו מוחדרת מחט חלולה שדרכה מוחדרת צינורית דקה באמצעותה מוזלפים בהמשך חומרים שגורמים לכך שלא יכאב.

לכל אפידורל נדרש וריד פתוח. ניתן לבצע אותו בשכיבה על הצד בתנוחה עוברית עם עזרת המיילדת או בישיבה תוך כדי רכינה. התהליך מבוצע אחרי הרדמה מקומית של העור ומהלך המחט. יש להשתדל ולהימנע מתזוזה כדי להימנע מחדירת המחט לתעלת השדרה שכן אז את עלולה לסבול מכאב ראש טורדני. הצינורית מודבקת לעור הגב על מנת שהיולדת תוכל לנוע. המרדים יוודא את יעילות האלחוש על ידי בדיקת תחושה לקור ויערכו למטופלת בדיקות לחץ דם. לעתים תידרש החדרה נוספת במהלך הלידה.

האפידורל משכך כאבי צירים ולידה, אך ניתן להרגיש לחץ בצירים בלידה עצמה. יולדת המבקשת לקבל אפידורל בזמן הלידה, תתבקש לקרוא את טופס ההסכמה המצורף ולחתום שקראה והבינה את כל הקשור לאפידורל ואת הסיבוכים האפשריים והיא מבקשת אפידורל ונותנת את הסכמתה לטיפול.

הסיבוכים בהרדמת אפידורל: כמו בכל מקרה של התערבות רפואית, גם במתן אפידורל הנחשב להליך פשוט, המתבצע בשגרה, יש סכנות ועלולים להיות סיבוכים. החשש העיקרי הראשון הוא מזריקה לא במיקום המדויק, העלולה לפגוע בעמוד השדרה ולגרום לשיתוק זמני או קבוע במקרים נדירים. סיבוכים נוספים הם חסימות עצבים ותגובה אלרגית של היולדת לחומר האלחוש. בנוסף, חוסר התחושה בפלג הגוף התחתון גם מחייב החדרת קטטר, כדי לאפשר ליולדת להטיל שתן לאחר הלידה.

מקור המידע – אתר “בית החולים איכילוב”, אתר “קופת חולים מאוחדת”.