לא לוותר על מי שפיר

פרופ' רוני מימון צילום: אסף הרופא
פרופ' רוני מימון צילום: אסף הרופא

בבית חולים אסף הרופא מזהירים נשים בתחילת ההיריון, לא לוותר על בדיקת מי שפיר מחשש להידבקות בקורונה, משום שהסיכוי למום גנטי הוא 1:150 לידות, ובמקרה שיש ממצא באולטרסאונד הסיכוי לכך עולה פי 6

בדיקת מי שפיר הינה הליך רפואי לצורך אבחון מומים כרומוזומליים או גנטיים בעובר. במהלך הבדיקה מבוצע דיקור דרך הבטן בהנחיית אולטרסאונד אל רחמה של ההרה ונשאבת כמות קטנה של מי שפיר. מי השפיר הינם למעשה שתן העובר. הכמות הנשאבת מתחדשת על ידי העובר עצמו בתוך מספר שעות מתום הבדיקה.

פרופ' רוני מימון, מנהל חטיבת נשים ויולדות בבית החולים שמיר אסף הרופא, מסביר כי היתרון הבולט של בדיקה זו הוא היכולת לגלות ליקויים בכרומוזומים ולגלות מחלות גנטיות בעובר. בדיקת מי שפיר מבוצעת בדרך כלל בשבועות 16-20 להריון. פרופ' מימון ופרופ' אורית רייש מהמכון הגנטי במרכז רפואי שמיר, מעודדים נשים הרות לא לוותר על בדיקת מי השפיר ובירורי ההיריון, גם בתקופת הקורונה.

המערכת הרפואית בבית החולים אסף הרופא, קולטת את כל הפונות דרך היעוץ גנטי, פרונטאלי או וירטואלי, בזמינות גבוהה, והפעולות מבוצעות באותו יום במכון האולטרסאונד כך שיש חיסכון בזמן. מתחמי המכון הגנטי ומכון האולטרסאונד, נקיים ומופרדים מאזורי תחלואת הקורונה. הדיקור נעשה בידי מומחים מהשורה הראשונה, כמו גם בדיקת DNA של העובר במכון הגנטי.

פרופ' אורית רייש צילום: אסף הרופא

על פי הסטטיסטיקה הכללית, בהריון גם ללא כל ממצא באולטרסאונד וללא קשר לגיל האישה, קיים סיכון של 1:150 למציאת בעיה משמעותית בצ'יפ הגנטי. ובמידה וישנם ממצאים באולטרסאונד, הסיכון עולה פי 6 ויותר. על כן, פרופ' מימון ופרופ' רייש קוראים לנשים בתחילת ההיריון לא להירתע, ולמנף את חלון ההזדמנויות שניתן להורים לכוון לתינוק בריא, גם בתקופה זו. תוצאות הבירור זמינות בטווח של 10 ימים עד 3 שבועות.

ניתן לבצע את הבדיקה הן בהריון עם עובר יחיד והן בהריון תאומים. במקרה של תאומים האתגר גדול יותר, כיוון שיש צורך לדגום מי שפיר משני שקי ההיריון. פרופ' מימון מוסיף כי "ניתן לבצע בדיקת סיס שליה בשבועות 11-14 להריון. במהלך בדיקה זו דוגמים חלק קטן מהשליה, וניתן לבצע גילוי מוקדם יותר של ליקויים כרומוזומליות ומחלות גנטיות בעובר".