מרפאת צלילה

צילום אילוסטרציה: איברהים ראזם, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: איברהים ראזם, אנספלאש

במערך לרפואה מונעת של בית החולים איכילוב נפתחה מרפאה לאבחון מחלות טרם פעילות צלילה בהובלת ד"ר עדי ליכטנשטיין

המערך לרפואה מונעת בבית החולים איכילוב פתח שירות חדש: בדיקת סקר לאבחון מחלות טרם פעילות של צלילה ספורטיבית. בדיקת הסקר תתקיים במרפאת הצלילה על ידי ד"ר עדי ליכטנשטיין, רופאת צלילה מוסמכת על ידי מר"י (חיל הים) וההסתדרות הרפואית. הבדיקה כוללת בדיקת רופא צלילה וכן את המעטפת הנדרשת לבדיקות נוספות במידה וידרשו דוגמת ארגומטריה ובדיקת קרדיולוג. תהליך הבדיקה הרפואית מפורט בנוהל של מנהל הספורט ברשות לצלילה ספורטיבית אותו ניתן למצוא באתר רשות הצלילה.

מטבע הדברים, צלילה הינו ענף ספורט נטול זיעה, מהנה ומספק המתאים לצעירים ומבוגרים. לאור העובדה כי הענף מבוסס על שהות ממושכת מתחת למים, חשוב לוודא כשירות בריאותית. בישראל ובעולם יש נהלים ברורים שמטרתם לאפשר צלילה בטוחה לצולל ולסביבתו, הכוללים הערכת הכשירות הגופנית והנפשית, בטרם הכניסה למים. המטרות העיקריות בתהליך המיון הרפואי הן לזהות מועמדים המסכנים עצמם או אחרים, בכך שהם צוללים, ולמנוע מהם לצלול, וכן לזהות צוללים הזקוקים להגבלות, לסיוע מיוחד או להדרכה ספציפית כדי לצלול בבטחה ולאפשר למירב הצוללים לצלול תוך ידיעה כי בריאותם אינה נפגעת.

התהליך כולל מילוי שאלון רפואי סטנדרטי של הרשות לצלילה ספורטיבית, שאלון אשר ישנו בכל מועדון צלילה. מדריכי צלילה, צוללנים תעסוקתיים ומועמדים לקורס צלילה, אשר בשאלון הרפואי נמצאה בעיה רפואית, חייבים באישור רופא צלילה מוסמך. במקרי הצורך, המועמד יופנה לבדיקות נוספות לפני קבלת האישור על ידי הרופא. ד"ר ליכטנשטיין: "המטרה היא לאפשר לכל מי שיכול לצלול לעשות כן בבטחה, תוך שמירה על בריאותו. אף אחד לא צריך לסבול, ודאי לא מסיבוכים שהיו יכולים להימנע מראש, כתוצאה מצלילה".

גילוי מוקדם של רגישות רפואית לצלילה, מציל חיים ומאפשר המשך פעילות ספורטיבית בביטחון ובראש שקט. "זו בדיוק מטרת הסקר", מסכמת ד"ר ליכטנשטיין. "בדיקת הסקר מתבצעת תחת קורת גג אחת, יחד עם בדיקות נוספות לפי רמת סיכון ומחלות הרקע, כנדרש בחוק. בדיקת הסקר עשויה לגלות האם הנבדק זקוק לטיפול או הנחיות מיוחדות על מנת לצלול ואם אין ברירה גם להגביל אותו מצלילה".