ליקויי ראייה של פעוטות

בדיקת-עיניים-ילדים-שששש
בדיקת-עיניים-ילדים-שששש
צילום: שטרסטוק

אצל תינוקות וילדים, לא תמיד ברור מה הסימפטומים לראייה לקויה, אך יש סימנים שעלולים להעיד על בעיה שמצריכה בדיקת מומחה. בגיל שנה מומלצת בדיקה

אצל תינוקות וילדים, לא תמיד ברור מהם הסימפטומים לראייה לקויה, אך ישנם סימנים שעלולים להעיד על בעיה שמצריכה בדיקת מומחה. כבר בגיל שנה מומלצת בדיקת ראייה שגרתית ולאחר מכן מדי שנה. זיהוי מוקדם וטיפול יאפשרו ראייה טובה. חשוב ביותר לאבחן את הבעיה ולטפל בה בהקדם, היות שראייה לקויה שאינה מטופלת עלולה לגרום להפרעות קשב וריכוז אצל הילד.

בשנת החיים הראשונה, עיני התינוק צריכות להגיע לחדות הראיה המקסימאלית (6/6), לראיית צבעים ולראיית עומק. על מנת שתתפתח ראייה תקינה, הקשר בין העין למוח צריך להיות תקין וכל הפרעה בראייה יכולה לשבש את האותות הנשלחים למוח, וכתוצאה מכך עלולה להתפתח בעיה בראייה, כגון פזילה ועין עצל שאם לא תאובחן ותטופל בזמן תהפוך לבעיה קבועה. בנוסף, בבדיקה מוקדמת ניתן לגלות מחלות עיניים מולדות כגון קטרקט, גלאוקומה וגידולים.

סימנים לבעיית ראיה אצל פעוטות

פזילה: מתבטאת בסטייה של עין אחת בעוד השנייה מסתכלת לכיוון או לחפץ מסוים.
כאשר עין אחת מסתכלת לכיוון שונה, המוח מתעלם מהראייה של עין זו וכאשר מדובר בשלב של התפתחות הראייה אצל פעוטות, אם הבעיה לא תטופל, העין הפוזלת תתפקד כ"עין עצלה" ולתינוק לא תהיה ראייה דו-עינית.

עין עצלה: כאשר חושדים בבעיה של עין עצלה בזמן, ניתן לתקן את הליקוי באמצעות משקפיים וכיסוי העין התקינה במטרה לאמן את העין העצלה. אם הליקוי לא יטופל בזמן, המוח יתרגל לקבל תמונה חלקית ולא יבנה תמונה משתי העיניים. לכך השלכה על התפתחות הילד בתחומים נוספים: בפעולות הדורשות מוטוריקה עדינה כגון ציור ובעתיד כתיבה והערכת מרחק.

אצל פעוטות וילדים עד גיל שמונה, הטיפול בפזילה ובעין עצלה נעשה ברוב המקרים באמצעות משקפיים ובאמצעות כיסוי העין הטובה. כאשר הפזילה קשה, מבצעים ניתוח במטרה לשנות את המיקום של שרירי גלגל העין הפגועה כדי לגרום ליישורו. הניתוח אינו מטפל בעין העצלה.

נטייה לעצימת עין אחת: נגרמת בשל ליקוי בסנכרון בראייה שלשתי העיניים בו זמנית הגורם לכפילות בראייה. התקרבות לחפצים: אם הילד נוטה להתקרב לחפצים ואינו מסוגל לבצע פעילויות המצריכות קואורדינציה פשוטה, יתכן כי ראייתו לקויה בשל בעיית תשבורת (זקוק למשקפיים), אך יש להדגיש כי כאשר פעוטות מתקרבים אל מסך הטלוויזיה, בדרך כלל אין הדבר מעיד על בעיית ראיה.

א-סימטריה בגודל האישונים: מחייבת בדיקת רופא נוירולוג או נוירו-אופטלמולוג שבמסגרתה מזליפים לעין טיפות שונות כדי לבדוק האם שני האישונים מגיבים במידה שווה. אם הילד סובל גם מא-סימטריה באישונים, וגם מצניחת עפעף, יכול הדבר להעיד על תסמונת הורנר שהיא בעיה עצבית, ברב המקרים מולדת. לא ניתן לטפל בחוסר הסימטריה בין האישונים (ולרוב אין בכך כל צורך), אך כן ניתן לטפל בעפעף הצנוח על ידי ניתוח השריר להרמת העפעף, בעיקר אם העפעף מסתיר את ציר הראיה, על מנת לאפשר ראייה טובה ולמנוע עין עצלה.

צניחת עפעף: ברבע מהמקרים צניחת העפעף היא בשתי העיניים. כאשר העפעף מכסה את ציר הראיה, עלולה להתפתח עין עצלה ולכן, במקרים אלה, נדרש ניתוח להרמת העפעף מוקדם ככל שניתן. שפשוף או גירוד עיניים: לעיתים קרובות הדבר יכול להעיד על דלקת אלרגיה, הקרויה אביבית. בישראל האביבית אינה רק מחלה אביב. ניתן לטפל במחלה באופן מקומי באמצעות טיפות. המחלה נוטה לחזור בהתקפים עונתיים ולהעלם בסביבות גיל 20. מצמוץ: אצל תינוקות עלול להעיד על יובש בעיניים, דלקת או אלרגיה, ולעיתים על בעיה נוירולוגית.

הטיית ראש לכיוון אחד: יכולה לעיתים להעיד על בעיה באחד מששת שרירי העיניים, ועלולה להתפתח בעיה בראייה הדו-עינית של התינוק. טעות בזיהוי צבעים: עלולה להעיד על הפרעה בראיית צבעים. על מנת לאבחן את הבעיה, נערכת בדיקה באמצעות לוחות צבעים. מטופל עם בעיה בראיית צבעים יראה תבנית שונה, או לא יראה כלל את התבנית, בעת הבדיקה בהשוואה לנבדק בריא. זהו חסר גנטי בסוג מסוים (או יותר) של קולטני האור ברשתית וכיום אין לרפואה מענה טיפולי.

חסר מולד של עפעף: לא התפתח באופן נורמלי בעת היווצרות העובר. יכול לעיתים לגרום להתייבשות קשה של העין ולכן מצריך ניתוח שיחזור פלסטי. קרנית גדולה או עכורה: הקרנית היא החלון הקדמי של העין. דרך קרנית תקינה ושקופה אנו רואים בדרך כלל את האישון והצבע (קשתית) של העין. עכירות בקרנית תגרום לה להיראות לבנה ותקשה על המתבונן לראות את האישון והקשתית בעינו של הילד. ישנן מחלות מולדות או זיהומים היכולים לגרום למצב זה. גלאוקומה מולדת יכולה לגרום הן לעכירות והן להגדלה של הקרנית.

סימנים בגיל בית הספר לראייה לקויה

תלונות של הילד על ראייה כפולה בשתי עיניים פתוחות: מקורה בדרך כלל בפזילה, בגלל חוסר התאום בין העיניים. הבעיה יכולה לנבוע גם מבעיות נוירולוגיות. תלונות של הילד על ראייה כפולה בעין אחת: יכולות להעיד על הפרעה אופטית ובמקרה זה יש צורך במשקפיים או בניתוח לפתרון הבעיה, כגון קטרקט, קרנית ועוד. תלונות על כאבי ראש, סחרחורות או בחילה: לעיתים רחוקות מעידות על בעיה עינית, ועלולות לנבוע מקוצר או רוחק ראייה.

נטייה לקרב את הראש ללוח, צג או מחשב: קושי לקרוא את הכתוב על הלוח או במחברת ודילוג על מילים או שורות, כתב יד בלתי קריא שחורג מן השורות וכיו"ב עלולים להעיד על קושי במיקוד הראייה במעבר מראייה מרחוק לקרוב, או להיפך. מצמוץ בתדירות גבוהה: יכול להעיד על דלקת, אלרגיה, או רקע רגשי של מתח הגורם לטיקים. סימנים אלה עלולים להעיד על בעיה בראייה וככל שמקדימים לאבחן את הבעיה ולטפל בה, כך ניתן לאפשר לילד ראייה תקינה, באמצעים כמו משקפיים או טיפול כירורגי.

מקור מידע – "אתר בית החולים סורוקה"