גילוי תאים ממאירים בדם

ד
ד"ר רננה אופן. צילום: שערי צדק

הסכם שיתוף פעולה מחקרי נחתם בין המרכז הרפואי שערי צדק, לבין חברת סייט, המתמחה בפיתוח מכשור חדשני לספירת דם. שיתוף הפעולה יסייע לאבחן במהירות תאים ממאירים בדם

הסכם שיתוף פעולה מחקרי נחתם בין המרכז הרפואי שערי צדק וחברת סייט Sight Diagnostics המתמחה בפיתוח מכשור חדשני לספירת דם. שיתוף הפעולה יסייע לאבחן תאים ממאירים במהירות מרבית. שיתוף הפעולה מתמקד בפיתוח יכולות זיהוי וקטלוג כדוריות דם לבנות, ובפרט הבדלה בין סוגי לימפוציטים (lymphocytes) – פעולה המהווה אתגר משמעותי בעולם ההמטולוגיה.

מפרסומים אחרונים בנושא זה, עולה כי מעבדות המטולוגיות מתבקשות להבדיל בין שני סוגים של לימפוציטים לא טיפוסיים – לימפוציטים ממאירים ולימפוציטים תגובתיים. שני הסוגים הללו בעלי מאפיינים דומים ביותר, וההבחנה ביניהם באמצעים הקיימים הינה משימה מורכבת מאוד, שבמקרים רבים גוזלת זמן יקר, הן עבור המטופל והן עבור הצוות הרפואי. מציאת לימפוציטים ממאירים בדם, תעזור לאיתור מוקדם של סרטן דם המטולוגי, בעוד שלימפוציטים תגובתיים מופיעים בתהליכים דלקתיים.

המחקר יעשה באמצעות מכשיר הדגל של חברת סייט – Sight OLO- מכשיר חדשני שמאפשר ביצוע של ספירת דם מלאה (CBC) בקלות רבה, תוך דקות ספורות בלבד, ותוך שימוש בכמות מזערית של דם. הטכנולוגיה החדשנית של סייט ייחודית וביכולתה לנתח מורפולוגיות של תאי הדם השונים. המכשיר יוכל לאתר שינויי מורפולוגיה מינוריים בכדי להבדיל בין סוגי התאים באופן מדויק ומהיר. כלי אבחון אמין שכזה, יאפשר לצוות הרפואי לקבל החלטות טובות יותר, בתנאים קליניים משתנים ומאתגרים.

צוות המחקר והפיתוח של חברת Sight ינתח את התמונות של תאי הדם שיאספו במהלך המחקר, ויצליב את המידע הוויזואלי עם נתונים קליניים, באמצעות אלגוריתמים מתקדמים מבוססי בינה מלאכותית. החברה מאמינה כי תוצאות המחקר יניחו את היסודות ליכולות אבחון חדשניות של סוגי לימפוציטים שונים, ובעזרתן ניתן יהיה לנטר ולאבחן זיהומים, ואף לגלות תאים ממאירים בשלב מוקדם יותר, מזה שאפשרי כיום.

במרכז הרפואי שערי צדק, נערכות מדי יום אלפי בדיקות שיכולות לספק תשתית לפיתוחים טכנולוגיים מגוונים. בצעד משמעותי לפני כשנתיים נחנך בבית החולים בירושלים מרכז חדשנות, המתמקד בפעילות עם חברות בתחום הבריאות הדיגיטלית, ומאפשר גישה למאגר דגימות ונתונים שנאספים בשערי צדק. לשערי צדק ולחברת סייט מערכת יחסים ארוכה ופורייה, כאשר מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים שביצעה החברה יחד עם בית החולים, כולל מחקר נרחב על זיהוי מוקדם של קורונה ופרויקטים משותפים רבים אחרים.

ד"ר רננה אופן, מנכ"לית מדעית בחברת הבת של המרכז הרפואי שערי צדק, שמובילה את תחום המחקר והחדשנות, אומרת: "שיתוף הפעולה הוותיק והפורה של שערי צדק עם חברת סייט הוא דוגמא מצוינת ליכולת המרכז הרפואי לתרום לתהליך פיתוח מוצר באמצעות נתונים, דגימות, וידע של הצוותים הרפואיים, כמו גם בחינת המוצרים בסביבה קלינית אמיתית. צוות המעבדות הקליניות בשערי צדק, עובד בשיתוף פעולה הדוק עם צוות הפיתוח של סייט בכדי לקדם פתרונות טכנולוגיים, שיאפשרו טיפול טוב ומהיר יותר בחולים בארץ ובעולם".

יוחאי אשל, סמנכ״ל מחקר ופיתוח בסייט: "Sight פועלת לספק בדיקות דם מהירות ומדויקות, כדי לסייע לאנשי מקצוע בתחום הבריאות באבחון וטיפול בחולים ברחבי העולם, זאת באמצעות יישום חדשנות טכנולוגית באבחון הדם. החברה מסייעת לשפר את הדרכים בהן מתמודדים אנשי בריאות בתחום המאתגר של השפעות מחלות זיהומיות. בעזרת ׳דיגיטציה׳ של תאי הדם – Sight אוגרת כמות עצומה של אינפורמציה מכל דגימה, אינפורמציה שיכולה להירתם לגילוי מוקדם של מחלות ולפיתוח בדיקות ויכולות אבחון חדשות. מחקר זה מהווה חלק נוסף בשיתוף הפעולה הפורה וארוך השנים עם בית החולים שערי צדק, ומבחינה מדעית, זהו צעד משמעותי במטרתנו להמשיך ולפתח את הטכנולוגיה של Sight לתחומים קליניים בעלי חתימה חזותית בדגימת הדם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן