משלחת רפואית מישראל לבוטסואנה

המשלחת הרפואית מהגליל עם שר הבריאות של בוטסואנה צילום: פוריה
המשלחת הרפואית מהגליל עם שר הבריאות של בוטסואנה צילום: פוריה

סגנית מנהל בית החולים פוריה, ומנהל מחלקת טיפול נמרץ קורונה בפוריה, טסו לבוטסואנה כדי לסייע בהתמודדות עם מגיפת הקורונה. במשלחת הרפואית מישראל יש גם אחות אחראית מבית החולים ברזילי

צוות רפואי ישראלי שכולל, בין היתר, רופאים בכירים מהמרכז הרפואי פדה-פוריה ליד טבריה, ד"ר הגר מזרחי, סגנית מנהל המרכז הרפואי וד"ר משה מתן, מנהל מחלקת טיפול נמרץ קורונה, הגיעו ביום שני, 03.05.2021, לרפובליקת בּוֹטְסְוָאנָה שבדרום אפריקה, במסגרת משלחת של משרד הבריאות ולבקשת ממשלת בוטסואנה כדי לסייע ולהדריך את הצוותים המקומיים בהתמודדות המורכבת עם מגיפת הקורונה. במשלחת הישראלית משתתפת גם תהלה מרסל גבאי, אחות בכירה מבית החולים ברזילי באשקלון.

ד"ר הגר מזרחי וד"ר משה מתן ביקרו בבית חולים חדש, שניבנה בבוטסואנה לאחרונה, Sir Ketumile Masire Teaching Hospital, ונפתח לפני כשנה (מוקדם מהמתוכנן), כדי שישמש כבית חולים ייעודי בו מטופלים רק חולי קורונה. כרגע מאושפזים בבית החולים 50 חולים במצב קשה. בשיא הגל השלישי טופלו בבית חולים זה 130 חולים קשים.

ד"ר מזרחי: "אנחנו פה כדי לשתף את הצוותים הרפואיים בבתי החולים בידע הרב ובניסיון שצברנו במהלך ההתמודדות המורכבת עם מגפת הקורונה. זה בית חולים ציבורי, שמקבל רק חולי קורונה מהאזור כולו. שמחנו לשמוע שגם כאן רואים ירידה במספר החולים בשבועות האחרונים, למרות שמבצע החיסונים החל כאן רק לפני שבועיים. כרגע הם מחכים לאספקה נוספת של מנות חיסון".

האחות מבית החולים ברזילי, תהלה מרסל גבאי (במרכז), בבוטסואנה צילום: ברזילי

תהלה מרסל גבאי, שבשנה האחרונה שימשה כאחות אחראית במחלקת קורונה ב' של המרכז הרפואי ברזילי, משתתפת גם היא במשלחת הישראלית ומדווחת מבוטסואנה, מבית חולים Ketumile Masire שהוסב לבית חולים לקורונה:  "אנחנו נכנסים עם הצוות המקומי למחלקות הקורונה, לומדים את הצרכים ואת דרכי ההתמודדות שלהם עם הווריאנט הדרום אפריקאי, מדריכים אותם ומשתפים אותם בידע הרב שצברנו בשנה האחרונה, ובסופו של דבר נבנה כאן יחד תכנית עבודה מסודרת ומקיפה – לטיפול מציל חיים בחולי הקורונה. יש כאן 300 מיטות קורונה, נעשה כאן שימוש בחיסון של חברת אסטרה זניקה, אבל בהיקפים מצומצמים, וברור שאין בכך כדי למגר כאן את המגפה. אני נרגשת ומאוד מקווה שאוכל לתרום ולהביא לידי ביטוי את כל מה שאני יודעת ולמדתי בברזילי".

ביום שלישי, 4.05.20210, נפגשו חברי המשלחת עם שר הבריאות של בוטסואנה, ד"ר אדווין דיקולוטי, שברך את המשלחת והודה לממשלת ישראל על ששלחה צוות מקצועי שהוא בעל ניסיון רב בטיפול בקורונה מתוך אמונה שזה יסייע לבוטסואנה להילחם במגיפה. שגריר ישראל, גרשון קידר, אמר כי בדת היהודית מקובל שכל מי שהציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו, ועל כן הצוות שישראלי נענה מיד לקריאה לעזרה של ממשלת בוטסואנה.