משתל מותאם אישית

נעמי מקלאוד וד
נעמי מקלאוד וד"ר נביל גרייב לאחר הניתוח צילום: רמב"ם

במיוחד בשבילה: בבית החולים רמב"ם הושתל מפרק ירך מותאם אישית למטופלת שסבלה מניתוחים חוזרים ונשנים

בהליך ניתוחי לא שגרתי, ביצעו רופאי בית החולים רמב"ם בחיפה, ניתוח החלפת מפרק ירך, באמצעות משתל המותאם אישית למטופלת. בזכות הניתוח, יש לנעמי מקלאוד (69), תקווה לאיכות חיים משודרגת אחרי סבל של שנים ומספר ניתוחים חוזרים ונשנים לטיפול בבעיית מפרק הירך שלה.

ניתוחים להחלפת מפרק ירך בעידן הרפואה המודרנית הינם שכיחים. אולם עבור נעמי מקלאוד, בת 69, מאזור הקריות, מדובר בניתוח החלפה חוזרת שלישי באותו האזור בגוף. נעמי סובלת עוד מילדותה מנקיעת מפרק הירך, ועם השנים סבלה אף יותר, כתוצאה מהתפתחות שינויים ניווניים וכאבים. מקורו של חוסר העצם, נעוץ בריבוי הפרוצדורות הרבות, שעברה במשך שנים רבות. לפני מספר שנים, עברה נעמי ניתוח נוסף, אשר לדבריה "מעולם לא החלימה ממנו", ולצערה המשיכה לסבול מכאבים עזים באגן.

הניתוח להחלפת מפרק ירך מותאם אישית צילום: רמב"ם

ד"ר נביל גרייב, סגן מנהל המערך האורתופדי בקריה הרפואית רמב"ם, שלח את נעמי לסדרת בדיקות מקיפה, במטרה להבין כיצד ניתן להתמודד עם המציאות היומיומית שמגבילה את תנועתה ובריאותה. הממצאים, שהצביעו על התרופפות המשתל באגן ועל חוסר עצם קריטי שלא מאפשר השתלת משתל סטנדרטי או מיוחד, אילצו את ד"ר גרייב וצוותו לחשוב מחוץ לקופסא.

נעמי עברה סדרת בדיקות מקיפה, שממצאיה סייעו לד"ר גרייב וצוותו לגבש פתרון מותאם אישית, לצורך הנדיר שעמו מתמודדת נעמי. את סריקות הסי.טי. המדויקות והתלת-ממדיות שלה, הם שלחו בחודש אוגוסט 2020 לחברה גרמנית, המתמחה ביצירת משתלים מותאמים אישית באגן הירך בהתאם לחוסרי העצם הייחודיים אצל נעמי. המשתל שהגיע ארצה לאחרונה, לווה במספר פתרונות ודרכי פעולה לקיבוע ועיגון של המשתל בגופה, והכל במטרה לשים קץ לסבלה.

בהליך ניתוחי, שארך מספר שעות וכלל צוות גדול בהובלתם של ד"ר דניאל לוין, מנהל שירות מפרקים ברמב"ם, וד"ר נביל גרייב, סגן מנהל המערך האורתופדי, המשתל הושתל בהצלחה בגופה של נעמי. לאחר שנעמי התאוששה, תוך פחות מיממה, היא הצליחה לפסוע באיטיות, עם דריכה מלאה על הרגל ובסיוע הליכון, בין כתלי המחלקה.

ד"ר נביל גרייב מסכם: "אנחנו מרוצים מאוד מהניתוח ומהיציבות של המפרק, גם החיבור לעצם נראה טוב. מדובר בניתוח מורכב. מעט מאד מטופלים מצליחים לדרוך על הרגל תוך פחות מ-24 שעות".

יש קשר בין ההתאוששות המהירה לבין המשתל המותאם אישית?

ד"ר גרייב: "העובדה שהפתרון הוא ייחודי למטופלת מסוימת, מבטיח בחלק גדול מהמקרים, התאוששות טובה יותר, מהירה יותר ומדויקת הרבה יותר".

הקליקו כאן לצפייה בד"ר נביל גרייב מתאר את ההליך הניתוחי המותאם אישית (צילום הסרטון והפקה: רמב"ם).


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן