תיקון עקמת דרך דופן הבטן

ד
ד"ר איל ברבלק צילום: הלל יפה

לראשונה בבית החולים הלל יפה: תיקון עיוות עמוד השדרה בוצע בניתוח זעיר פולשני בגישה קדמית, במקום הגישה האחורית, שהייתה נהוגה עד היום. הרופאים הגיעו אל חוליות עמוד השדרה מחתך בבטן התחתונה, ובמקום הדיסקים השחוקים בחוליות L4-L5, החדירו כלובים ייעודיים אשר תיקנו את העקמת

צוות המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה ביצע, לראשונה בארץ, ניתוח לתיקון עקמת מותנית – דרך דופן הבטן. הניתוח עבר בהצלחה והמטופל שוחרר לביתו כעבור שלושה ימים. ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', שהוביל את הניתוח: "מדובר בטכנולוגיה חדשנית ביותר עם מינימום סיכוי לפגיעה עצבית".

מדובר בתיקון עיוות של עמוד שדרה (עקמת) בשיטה חדשנית, פורצת דרך הנקראת "OLIF – Oblique Lateral Interbody Fusion". ניתוח זעיר פולשני נעשה על ידי חתך של מספר סנטימטרים באזור המותן והבטן התחתונה. דרך חתך זה, תוך שימוש במכשור ייעודי לניתוח, הגיעו הרופאים לחוליות עמוד השדרה ובמקום הדיסקים השחוקים שיצרו את העקמת הניוונית, החדירו כלובים ייעודיים אשר תיקנו את העקמת. בעבר, ניתוחים אלו בוצעו בגישה אחורית בלבד עם אחוז סיבוכים גבוה.

הניתוח החדשני צילום: הלל יפה

הניתוח בוצע בקרב מטופל בן 73, שסבל מעקמת ניוונית עם חוסר יציבות בחוליה L4-L5 שהן שתי החוליות האחרונות בגב התחתון הנמצאות בחלק המותני של עמוד השדרה. ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', ביצע את הניתוח החדשני יחד עם פרופ' יורם פולמן, ד"ר ליעד חימוביץ וד"ר עמית קרן, רופאים בכירים ביחידה.

ד"ר ברבלק מסכם: "שיטה חדשנית זו מתאימה בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת, מעל גיל 60, אשר סובלת משינויים ניווניים ניכרים בעמוד שדרה מותני. שינויים אלו יוצרים לעיתים עקמת ניוונית וכתוצאה מכך עלולים לגרום לחוסר יציבות ולחץ על מערכת העצבים. על מנת לתקן את העקמת, יש לשחזר את גובה הדיסקים ולהפחית את הלחץ שנוצר על מערכת העצבים. היתרון העיקרי של השיטה הוא הסיכוי הנמוך לפגיעה עצבית בהשוואה לשיטות האחרות המקובלות כיום".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן