הקורונה קשה יותר בנשים הרות

פרופסור משה בן עמי צילום: פוריה
פרופסור משה בן עמי צילום: פוריה

פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם ולילוד בבית החולים פוריה בטבריה, מסכם מה ידוע בעולם כיום אודות הסיכון מהנגיף בחודשי ההיריון

לרגל שבוע ההנקה הבינלאומי, פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם ולילוד בבית החולים פוריה בטבריה, טוען כי אין הוכחות שוירוס הקורונה מועבר עם חלב אם. ההמלצה שלו לנשים מניקות: אל תפסיקו להניק, תוך הקפדה על היגיינה, שמירת מרחק ומסיכה.

יחד עם זאת פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם ולילוד במרכז הרפואי פדה-פוריה, סבור שנגיף הקורונה והגל השני עימו מתמודדים עכשיו בישראל, מדאיג ומעלה אינספור שאלות בקרב הנשים במהלך חודשי ההיריון וגם לאחר הלידה. "מאז הגל הראשון יש יותר מידע. הצטברו בקרב המומחים בעולם יותר נתונים, המעידים על כך שהמחלה קשה יותר בנשים הרות. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות פרסם נתונים על 8,200 נשים בהריון שחלו בקורונה: אשפוז נשים בהריון גבוה פי 5 בהשוואה לנשים לא הרות. גם האשפוז בטיפול נמרץ והצורך בהנשמה היו גבוהים יותר. אשפוז בטיפול נמרץ גבוה פי 1.5 בהשוואה לנשים לא הרות. צורך בהנשמה גבוה פי 1.7 לעומת זאת, אין הבדל בשיעור התמותה, שעומד על 1:500".

שבוע ההנקה הבינלאומי צילום: פוריה

גם בניתוחים קיסריים רואים השפעה משמעותית לנגיף. פרופ' בן עמי מציין כי "בוצעו 50% יותר ניתוחיים קיסריים לנשים הרות חולות בקורונה. כמו כן, נרשמו יותר סיבוכים לאחר הלידה. מדובר על הבדל משמעותי, פי שלושה יותר סיבוכים כמו דימומים, זיהומים וקרישיות יתר".

לגבי לידה מוקדמת, אומר פרופ' בן עמי: "זהו הסיכון המשמעותי ביותר. אחוז הלידות המוקדמות נע בין 25% ל-70% לפי מחקרים שונים. זאת לעומת 5-10% באוכלוסייה הכללית. אבל אין מידע שמצביע על הפלות בשכיחות גבוהה יותר. ובשאלה האם הנגיף גורם למומים מולדים? אני יכול להרגיע את הנשים ולומר שנכון לעכשיו אין כל עדויות לכך".

שבוע ההנקה הבינלאומי צילום: פוריה

לרגל שבוע ההנקה החל השבוע, אומר פרופ' בן עמי, לסיכום, כי "אין הוכחות שווירוס הקורונה מועבר עם חלב אם. על כן ההמלצה שלי לנשים מניקות היא – אל תפסיקו להניק, תוך הקפדה על היגיינה ומסיכה. ההמלצות שלנו לנשים בהריון בתקופה זו הן שתיים, להקפיד מאד על ההנחיות החשובות: היגיינת ידיים, ריחוק חברתי ועטית מסיכה; ובנוסף, מאד חשוב למרות הקושי, לא להזניח את מעקב ההיריון השגרתי".