צידנית לכל פג

רומי-שחורי
רומי-שחורי
רומי שחורי צילום: עמותת לה"ב

העמותה למען הפגים בישראל (לה"ב), מתגייסת לאספקת 15,000 צידניות אישיות, אחת לכל יולדת טריה, שצריכה לשנע חלב-אם מביתה אל הפגייה בבית החולים

העמותה למען הפגים בישראל, לה"ב, מגייסת בימים אלה תרומות למען המשך אספקת צידניות חלב-אם לפגים. פרויקט הצידניות מתקיים כבר מעל 11 שנים. בכל שנה, העמותה מספקת 15,000 צידניות, ככמות לידות הפגים מדי שנה. 1 מתוך 10 יילודים בישראל, נולד פג. הקמפיין הנוכחי נועד לרכישת 3,000 צידניות.

חלב-אם הינו המזון המתאים ביותר לפגים. חלב-אם מגן על הפגים מפני מחלות זיהומיות, ומפני סיבוכי מערכת עיכול אשר מסכנים, את חייהם. במחלקת הפגייה מתייחסים לחלב-אם כלא פחות מאשר תרופה. ברוב הפגיות במדינת ישראל מתאפשר לאם להביא חלב, אשר נשאב בביתה, כאשר המשפחה מקפידה על תנאי שאיבה ושינוע הולמים. בעמותה מסייעים בתהליך על ידי אספקת צידנית אישית לכל אם.

עיצוב ומבנה הצידנית מאפשר את העברת חלב-האם בכלים סטריליים ובאופן בטוח, תוך ווידוא כי אין שימוש בצידניות, אשר שימשו בעבר להעברת מזון ובכך נמנעים זיהומים צולבים. לעמותת לה"ב מערך חלוקת צידניות, הנותן מענה לכל דרישה שמגיעה מהפגיות. אספקתן מתבצעת תוך מספר ימים, מהגשת הבקשה, באמצעות חברת שילוח.

לתרומת צידניות עבור העמותה למען הפגים בישראל – הקליקו כאן.

שירן לוי, אימא לפגית: "ילדתי בבית החולים לניאדו בנתניה. לפני הפגית היו לי עוד 4 לידות. תמיד הנקתי. את הפגית לא יכולתי להניק, אבל הענקתי לה חלב. לאחר שהבנתי שאצטרך לשאוב, חשבתי על דרכים יצירתיות כיצד אביא את החלב לפגייה, ואז האחות הביאה לי את הצידנית ואני עם חיוך רחב אמרתי לאחות שזה פריט כל כך קטן ומשמעותי. בכל יום הגעתי עם הצידנית, ובגאווה עברתי את השומר בכניסה, וישר ידעו לאן אני הולכת. סיפור קטן – גאווה גדולה."

יעל, אימא להלל אביה, שנולדה במשקל 880 גרם, מסכימה: "בקושי ידעתי מה זה משאבת חלב אם, והריצות בין הקנגורו לשאיבות ובזמן שהבת שלי מחוברת להמון חוטים, וכל זה בתקופת קורונה. לא יודעת מה הייתי עושה בלי הצידנית. זה כל כך מעציב, שהתחום הזה לא מקבל במה. אני מודה, שאם לא הייתי עוברת את מה שעברנו עכשיו, אני די בטוחה שגם אני הייתי מתעלמת מבקשה לגיוס תרומות לצורך רכישת צידניות. רק כשמגיעים לסיטואציה, מבינים כמה זה קריטי ומציל חיים. הייתה לי כרית טובה ונוחה ליפול עליה בתקופה המאתגרת הזאת. גם הצידנית, גם הקבוצה בפייסבוק, ולמיטב הבנתי גם הזכויות של חופשות הלידה השתפרו בזכות העמותה".

רומי שחורי, מנכ"לית עמותת לה"ב: "פרויקט צידניות החלב הוא אחד הפרויקטים הוותיקים ביותר של העמותה. בתי, ליה, נולדה פגית בשבוע 29 במשקל 768 גרם. אני עוד זוכרת את הצידנית, שקיבלתי בפגיה לפני 11 שנים, כדי לשנע לה את חלב האם, שהיה הדבר היחיד שיכולתי באמת לעשות בשבילה. חוץ מלהיות שם, לדבר, לחזק, להניח את ידי על כל גופה הקטנטן, לעטוף את ראשה ביד הקטנה שלי ופשוט להאמין, שהיא חזקה מהכול, הגיבורה שלי. בתחילת דרכו של הפרויקט, העמותה הייתה שולחת כמות צידניות לפגיות, וההורים היו מקבלים לשימוש בזמן הפגייה, ומחזירים אותן בסוף. כחלק משינויים ומחשבה על דרכים נוספות למנוע זיהומים, המטרה הכי חשובה, וכדי להגיע להורים, להישאר איתם, ולהשאיר להם מזכרת קטנה עם אפשרות ליצור קשר עם העמותה, החלטנו להנחות את הפגיות לא לבקש את הצידניות בחזרה, וההורים יכולים להמשיך לעשות בהן שימוש גם בבית. בישראל נולדים מדי שנה כ- 15,000 פגים, וזו פחות או יותר כמות הצידניות, שאנחנו רוכשות בשנה. לצערנו, עדיין לא מצאנו גוף גדול שייקח חסות על הפרויקט, וכל שנה אנו נאלצים לגייס כסף מחדש, כדי להמשיך ולרכוש את הצידניות למען הפגים בישראל וכדי לא לעצור את הפרויקט החשוב הזה".