פאזה 2 לניסוי החיסון הישראלי

פרופ' זאב רוטשטיין צילום: הדסה
פרופ' זאב רוטשטיין צילום: הדסה

בבית החולים הדסה הושלם השלב הראשון בניסוי הקליני של החיסון לקורונה, שפותח במכון הביולוגי בנס ציונה, עם חיסונם של 40 מתנדבים – והחל שלב 2 בניסוי במהלכו יחוסנו 960 מתנדבים נוספים. מנהל בית החולים בירושלים, פרופ' זאב רוטשטיין, פתח את שלב 2 כשהתחסן בעצמו

ארבעים חיסונים ניתנו עד עתה בבית החולים הדסה בירושלים, למשתתפי השלב הקליני של החיסון לקורונה, אותו פיתח המכון הביולוגי בנס ציונה. כעת, משנפתח שלב 2 בניסוי הקליני, מגייס בית החולים הגדול בירושלים 960 מתנדבים נוספים. מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, פתח את פאזה 2 כאשר התנדב בעצמו וקיבל את החיסון הישראלי.

"אנו מנסים ליצור חיסון כחול לבן בשיתוף עם המכון הביולוגי בנס ציונה״, אמר פרופ׳ רוטשטיין, ״ומקווים שתוך זמן לא ארוך נוכל לחסן את ציבור מדינת ישראל בנוסף למה שקיים היום, גם בחיסון תוצרת כחול לבן. חשוב לי להיות חלק מהמשתתפים, כי זקוקים בהחלט גם למי שלא מאוד צעירים ולא מאוד בריאים, על מנת לפתח ולהגיע לתוצאות המלאות במחקר״.

צפו בסרטון הווידיאו של פרופ' רוטשטיין מתחסן צילום: הדסה

כל המתחסנים בחיבון הניסיוני הישראלי הם בין הגילאים 18-55, כולם ללא מחלות רקע. המשתתפים ממשיכים להיות במעקב צמוד של צוות המרכז, הכולל ביקורים לצורך בדיקות רפואיות שונות, עדכונים שיחות טלפוניות, ושיתוף באפליקציה ייעודית את נתוני מצבם הבריאותי.

פרופ׳ יוסי קרקו, מנהל המרכז למחקר קליני בהדסה, והחוקר הראשי בישראל של שלב 2 במחקר הקליני של החיסון: ״זהו יום מרגש, ציון דרך של ממש. עברנו את השלב הראשון בצורה מאוד מוצלחת ואנו מתחילים את השלב השני ואני מודה שאנחנו מאוד מתרגשים. בשלב הזה אנו נגייס בסך הכול 960 אנשים ברחבי הארץ, גם אנשים מבוגרים, וגם אנשים עם מחלות רקע, בניגוד לשלב הראשון. הצוות שלנו ערוך לקלוט את הפניות של כל מי שמעוניין להשתתף ולעזור לנו במחקר כדי שנוכל לסיים את זה הכי מהר שאפשר. אנחנו מלאי תקווה שהחיסון הזה יהיה יעיל וטוב לפחות כמו החיסון שכבר הגיע לארץ״.

חנה דרורי, ראש צוות המרכז למחקר קליני, מחסנת את המתנדבת חווה כהן איובי צילום: הדסה
חנה דרורי, ראש צוות המרכז למחקר קליני, מחסנת את המתנדבת חווה כהן איובי צילום: הדסה

חנה דרורי, ראש צוות המרכז למחקר קליני בהדסה : "התקשורת עם המשתתפים בשלב הראשון בניסוי מצוינת. המשתתפים מתבקשים לעדכן באפליקציה ייעודית את מצבם הרפואי ולהגיע למרכז לבדיקות שונות, ולשמחתנו זה עובד בצורה הטובה ביותר והתוצאות מאוד משמחות".

חוה כהן איובי, בת 30 מנגוהות שבדרום הר חברון, משתתפת בניסוי החיסון הישראלי וקיבלה את הזריקה בזרועה בהדסה: "לקראת יום ההולדת האחרון שלי הבנתי שכל מה שאני רוצה לעשות בעולם שלנו זה טוב. אחרי בדיקות נמצאתי מתאימה להשתתף בניסוי לחיסון הישראלי לקורונה, ועשיתי את החיסון בבית החולים הדסה עין כרם. החששות התפוגגו עם רגע הגעתי למרכז. הצוות שהקיף אותי היה מאוד מקצועי ובטוח והיום אני כבר מספר ימים אחרי מתן החיסון, ומרגישה מצוין. אני נמצאת בקשר ישיר עם המרכז ומדווחת להם בכל יום על מצבי הרפואי. לשמחתי הסביבה שלי, שחששה בהתחלה, היום כבר הרבה יותר רגועה ותומכת. אני שלמה ושמחה עם מה שעשיתי ואם אתם רוצים להצטרף לשלב הבא של הניסוי, פשוט צרו קשר עם המרכז ותעשו עוד קצת טוב בעולם".