ניתוח לב בחדר מיון

ד״ר עידו מזרחי. צילום: הדסה
ד״ר עידו מזרחי. צילום: הדסה

ביחידת הטראומה, שנפתחה בתוך חדר המיון של בית החולים הדסה הר הצופים, זיהו שצעיר שהגיע עם דקירה ישירה בחזה, לא ישרוד עד שיועבר לחדר ניתוח. הפתרון: הצעיר נותח מיידית בחדר המיון וחייו ניצלו

ד"ר עידו מזרחי, מנהל השירות לכירורגיה של המעי הגס, הרקטום ופי הטבעת בבית החולים הדסה הר הצופים, הציל את חייו של בחור צעיר שפונה בדחיפות עם דקירה ישירה בלב. "זה היה במוצאי שבת", משחזר ד"ר מזרחי, "הייתי כונן כירורגי בהר הצופים באותו היום, כשלפתע פונה אל חדר הטראומה במחלקה לרפואה דחופה בחור צעיר עם דקירה יחידה וישירה בחזה. הוא אמנם היה בהכרה מלאה, אך היה מצוי בסכנת חיים מידית ובמצב אנוש, עם לחצי דם גבוליים ודופק שבקושי הורגש".

מה עושים במצב כזה?

ד"ר מזרחי: "ערכנו בדיקות מהירות, ואבחנו שהבחור סובל מטמפונדה לבבית – כלומר, מצב חירום רפואי בו דם יוצא מהלב אך כלוא בין שריר הלב למעטפת הלב ומגביל בכך את כיווצו. תוך דקות ספורות מהגעתו לחדר הטראומה, לחצי הדם שלו החלו לרדת, והבחור איבד דופק והכרה, ולמעשה איבד סימני חיים. בשלב זה היה ברור שאין זמן להעבירו אל חדר הניתוח וביצעתי פתיחה של בית החזה ביחידת הטראומה שבחדר המיון (EMERGENCY ROOM THORACOTOMY) ופתיחה של מעטפת הלב".

יחידת הטראומה בחדר המיון של בית החולים הדסה הר הצופים נפתחה לפני מספר חודשים וכבר הוכיחה את נחיצותה במקרים רבים, בדיוק כמו באירוע הזה. היחידה מאפשרת ביצוע של הליכים מידיים ומצילי חיים. "זיהיתי שיש חור בחדר הימני של הלב", ממשיך לתאר ד"ר עידו מזרחי, "ותפרתי אותו. לשמחתי, מיד עם פתיחת קרום הלב ושחרור הטמפונדה, לחצי הדם והדופק חזרו והפצוע שב לחיים. רק אז ניתן היה להעביר אותו במצב יציב לחדר הניתוח, על מנת לוודא שאין פגיעות נוספות, ושהחור בלב נסגר כראוי ועל מנת לסגור את בית החזה".

בשלב זה הצטרף אל ד"ר עידו מזרחי, גם פרופ' עוזי יזהר, מנהל היחידה לניתוחי חזה בהדסה עין כרם. השניים סיימו את הטיפול בחדר הניתוח. בהמשך, טופל הצעיר שנדקר ביחידה לטיפול נמרץ, ולאחר מספר ימים שוחרר לביתו במצב תקין. ד"ר מזרחי מעיד כי לתפור חור בלב פועם, בחדר מיון, זהו אירוע חירום נדיר וקיצוני: "במקרה הזה, המעבר לחדר ניתוח לא התאפשר בשל מצבו הקריטי של הפצוע, ונאלצתי לנתח אותו ביחידת הטראומה, אחרת היינו מאבדים אותו. במצבים כאלו צריך לפעול בנחישות, בזריזות, ולמרות הלחץ הגדול צריך להיות מדויק בחשיבה ובמעשה. אני שמח שהוא חזר לחיים מיד ושהוא חזר לביתו בריא ושלם. תודותיי לצוותי המחלקה לרפואה דחופה וחדר ניתוח, לתורני המחלקה לכירורגיה, לצוות המרדימים, ולפרופ' עוזי יזהר על העזרה בטיפול בפצוע".

ד"ר שאדן סלאמה-יוסף, מנהלת המחלקה לרפואה דחופה, סיכמה את האירוע: "אני מלאת גאווה בצוותים שלנו, ששיתפו פעולה באופן מופתי והצילו חיים ממוות בטוח. זהו בהחלט אירוע נוסף ,של הצלת חיים בחדרי ההלם והטראומה החדשים שמצטרף לסדרת אירועים מרגשים של הצלת חיים במחלקה".