חולי סרטן מספרים

מקסין כהן ומיכל מילוא רוטשילד עם המטופלת רותי טלאור צילום: פוריה
מקסין כהן ומיכל מילוא רוטשילד עם המטופלת רותי טלאור צילום: פוריה

במחלקה האונקולוגית של בית החולים פוריה החלו בפרויקט חדש וייחודי, "רק על עצמי ידעתי לספר", להיכרות אישית ככלי להעצמה ולשיפור תחושות המטופלים

פרויקט חדש במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי פדה-פוריה, ליצירת היכרות אישית בין המטופלים, העצמה ושיפור חווית המטופל. צוות המכון האונקולוגי של בית החולים בטבריה, בהובלתן של האחות האחראית מקסין כהן, והעובדת הסוציאלית מיכל מילוא רוטשילד, החל בפרויקט "רק על עצמי לספר ידעתי", במסגרתו מטופלים מספרים על עצמם, ככלי ליצירת היכרות אישית, העצמה ושיפור חווית המטופל.

מקסין כהן: "המטופלים מגיעים אלינו לפי תכנית טיפול סדורה, כאשר תדירות ומשך הטיפול משתנים בהתאם לתוכנית הטיפול. אנו רואים את המטופל הן כחלק מקבוצת השתייכות של מטופלי המכון והן כפרט ייחודי המרכיב קבוצה זו. מתוך ראייה זו של המטופל ושל הקבוצה, נולד הרעיון לפרויקט – רק על עצמי לספר ידעתי".

מיכל מילוא רוטשילד: "לצד דאגה לשלומם הפיזי של מטופלי המכון האונקולוגי, ישנה ראייה טיפולית גם של רווחתם הרגשית כחלק מההתמודדות עם מחלת הסרטן. מתוך גישה טיפולית זו, אנו רואים בכל מטופל כמי שמביא עמו סיפור חיים ייחודי משלו. אנו מאמינים כי הסיפור של האחד מאפשר לאחר להתחבר, להזדהות ולחוש שותפות בין מטופלי המכון וגם כמקור לכוח וכמקור השראה להתמודדות עם מציאות חדשה של מחלה".

המטופל שלמה שטרית צילום: פוריה

המפגש מתקיים באולם הטיפולים במכון, כאשר בכל פעם מציג מטופל אחר את סיפורו. כל מפגש נפתח בשיר, שהמטופל בוחר להשמיע, והוא אף משתף מדוע בחר בשיר הזה ואיך השיר קשור לסיפור חייו. ד"ר סוהיל נסראללה, מנהל המכון האונקולוגי: "אני מברך על הרעיון והיוזמה שמראה כמה הצוות כאן קשוב ומחובר לצרכי המטופל".

\

המטופל שלמה שיטרית (76), תושב טבריה, הוא אב שכול שאיבד את בנו החייל בתאונת דרכים. משך שש שנים כיהן כיו"ר יד לבנים בטבריה ובמסגרת זו פעל רבות לשיקום ושיפוץ בית העלמין הצבאי בעיר והאנדרטה למען בני טבריה שנפלו במערכות ישראל. זאת לצד ארגון פעילויות עבור 180 המשפחות השכולות בעיר. המטופלת רותי טלאור (77), תושבת רמת ישי, שעוסקת רבות בפעילות התנדבותית, סיפרה שהחליטה כשהחלה תקופת הקורונה, לחזור לתחביב האהוב עליה, סריגה. היא סרגה עד כה 35 בובות צבעוניות, אותן היא מתכוונת למכור ואת תמורתן לתרום למכון האונקולוגי. "בהתמודדות עם המחלה", הם אומרים, "גילינו על עצמנו שיש לנו הרבה כוח. אפשר לחיות עם המחלה. חשוב גם בימי הקורונה להיות פעיל, לצאת מהבית ולשמור על הנפש. אנו ממליצים לא לשמור דברים בבטן, דברו עם האנשים הקרובים לכם ושתפו אותם בתחושות ובחוויה שלכם".