הנקה בשאיבת חלב

יעל עמיר צילום: העמק
יעל עמיר צילום: העמק

המשך רצף ההנקה, לאחר חופשת הלידה, הינו הדבר הטוב ביותר עבור תינוק – הן מבחינת ההגנה ממזהמים והן מבחינה רגשית. יעל עמיר, אחות אחראית מחלקת ילודים בבית החולים העמק, מסבירה

המשך רצף ההנקה, לאחר חופשת הלידה, הינו הדבר הטוב ביותר עבור תינוק הנחשף למטפלים נוספים, הן מבחינת ההגנה ממזהמים חדשים אליהם הוא ייחשף והן מבחינה רגשית שתקל עליו בהתאקלמות למצב החדש. יעל עמיר, יועצת הנקה, אחות אחראית מחלקת ילודים בבית החולים העמק בעפולה, עם טיפים בנושא.

חופשת הלידה בישראל נמשכת בדרך כלל 4 חודשים, ומרבית האימהות חוזרות לעבודה בתום תקופה זו. החזרה לעבודה מלווה בהתלבטויות וחששות, הקשורות ליכולת האם לשלב עבודה וטיפול בתינוק ובמשפחה, הפרידה מהתינוק, התאקלמות התינוק למצב החדש, ובעיקר דאגה לשנויים בדפוסי האכלה של התינוק.

אימהות מניקות, הבוחרות לחזור לעבודה ולהמשיך להניק, מציבות לעצמן אתגר, שתכנון והתארגנות אליו מקלות ומסייעות להצלחה. רצוי להיוועץ יועצת הנקה או באחות טיפת חלב.

לקראת החזרה לעבודה

תכנון חופשת הלידה: מומלצת חזרה הדרגתית לעבודה, בשעות גמישות, או עם יום פנוי באמצע השבוע. רצוי שהחזרה לעבודה תתחיל לקראת סוף שבוע, כדי לאפשר לאם להיות עם התינוק ביום שבת. כדאי לברר עם המעסיק אפשרות הנקה או שאיבת חלב במסגרת העבודה. כמו כן, מומלצת בחירת מטפלת, או מעון, התומכים בהנקה ובמתן חלב אם. רצוי שאלה יהיו בקרבת מקום העבודה, כדי להביא את התינוק להנקה במשרד, או לצאת מהמשרד אליו להנקה.

בחירת משאבה

הוצאת החלב אפשרית באופן ידני, או על ידי משאבת חלב אם – ידנית או חשמלית. רצוי שהמשאבה תהייה קטנה וניידת, נוחה לשימוש, שקטה וניתנת לניקוי קל.

התארגנות בבית

רצוי להתחיל בשאיבות חלב כשבועיים לפני מועד החזרה לעבודה, לצורך תרגול השאיבה וכדי לאסוף מלאי של חלב אם. במקביל מומלץ לתרגל עם התינוק האכלה מבקבוק. רצוי שהאכלה החלופית לא תתבצע על ידי האם. התינוק יכול לסרב לאכול מבקבוק, זו התנהגות צפויה לאור השינויים שהוא חווה, ולכן צריך סבלנות.

התאקלמות למטפלת

כשבועיים לפני החזרה לעבודה לאפשר שהייה של התינוק עם המטפלת, או המעון, באופן הדרגתי. בהתחלה למספר שעות ואחר כך יום שלם. לאחר חופשת הלידה בה האם מבלה את רוב זמנה עם התינוק, היום הראשון בעבודה יכול להיות מלווה באי נוחות רגשית שתבטא בבכי, ועשויות להופיע בעיות הקשורות להנקה כגון גודש ודליפת חלב, לכן מומלץ להצטייד ברפידות לשד.

שאיבה במשרד

מומלץ שהשאיבה תתבצע במקום שקט המאפשר פרטיות, שיש בו כסא, שולחן, ושקע חשמלי. שאיבת חלב במקום העבודה צריכה להיות בתנאי היגיינה נאותים, לכן חשוב לשמור על היגיינת הידיים בעת השאיבה ושמירת החלב, ושמירה על משאבה נקייה. יש לאחסן את חלב האם, לאחר השאיבה, בכלי נקי או בשקית לשמירת חלב אם.

על כל כלי או שקית יש לרשום תאריך ושעת שאיבה, כדי שהשימוש בחלב יעשה על פי סדר התאריכים. את הכלי או השקית עם חלב האם, יש לשמור במקרר או בצידנית עם קרחונים. עם ההגעה לבית, יש להעביר את החלב למקרר או למקפיא, ולשמור על המלצות משרד הבריאות.

כדי לשמור על יצור חלב בהתאם לגיל התינוק, מומלץ לשאוב יותר מפעם אחת ביממה, אם מתאפשר. שאיבה של 15-20 דקות, במשאבה דו צדדית, מקצרת את זמן השאיבה. כדי לעודד שחרור חלב, מומלץ לעסות את השד והפטמה לפני השאיבה.

הנקת התינוק

בבוקר, לאחר שנת הלילה, השד מלא בחלב. רצוי להניק את התינוק ולשאוב את המלאי שנותר. במידה ומתאפשר במשך יום העבודה, מומלץ להביא את התינוק להנקה, או לצאת אליו כדי להניק אותו, או להניק אותו מיד עם ההגעה למטפלת או למעון. בסופי שבוע וחגים, הנקה על פי שגרה.

האכל מבקבוק

ההאכלה מבקהבוק צריכה להיות קצובה ומבוקרת. התינוק בחצי ישיבה בזרועות המטפלת. בקבוק בזווית מאוזנת, שתאפשר לתינוק לאכול לפי הקצב שלו. חשוב להאכיל מבקבוק עם פטמה בזרימה איטית, ושהאכלה תהייה מבוקרת, עם הפסקות. האכלה קצובה, איטית ומבוקרת תאפשר לתינוק לאכול את הכמות לה הוא זקוק.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן