חודש המודעות לסרטן בשד

הרופאות והרופאים, המומחים לכירורגיה פלסטית, מבתי החולים הציבוריים צילום: ישראל הדרי
הרופאות והרופאים, המומחים לכירורגיה פלסטית, מבתי החולים הציבוריים צילום: ישראל הדרי

ביוזמת האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, התכנסו רופאות ורופאים מומחים לכירורגיה פלסטית, העוסקים בשחזור השד בבתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ

לרגל חודש המודעות לסרטן השד 2020, התכנסו ביוזמת האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, רופאות ורופאים מומחים לכירורגיה פלסטית מבתי החולים הציבוריים מכל רחבי הארץ, העוסקים בשחזור שד, לצילום משותף בחלוקים ורודים. החלוקים הוכנו במיוחד לרגל חודש המודעות ברוח הצבע הוורוד המסמל תמיכה במאבק בסרטן השד, אשר הפך לסמל הרשמי של חודש המודעות ושולבו עם מסכות ורודות וכפפות תואמות גם בצבע ורוד. בשנה האחרונה, שרובה התנהלה בצל הקורונה, התבצעו בבתי החולים בישראל 1,200 ניתוחים לשחזור השד.

מקובל לחשוב שפלסטיקאים עוסקים רק בניתוחי יופי, אך חשוב לדעת כי רופאים מומחים לכירורגיה פלסטית, מבצעים כחלק נכבד מעבודתם בבתי החולים, ניתוחים לשחזור השד. גם במהלך שנת 2020 בצל המאבק בנגיף הקורונה, המשיכו להתקיים בבתי החולים, הניתוחים החיוניים בקרב נשים שהתמודדו עם סרטן השד. עבור הנשים החולות, ניתוח פלסטי לשחזור השד, הוא שלב דרמטי המשפיע על תהליך ההחלמה ודימוי הגוף. חלק מהשחזורים כללו הכנסת משתל שד תותב, שימוש ברקמת עור ושומן מאזורים אחרים בגוף, או יריעה ביולוגית המבוססת על רקמה אנושית.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית: "מחקרים מדעיים שבדקו את ההיבט הפסיכולוגי של התהליך הצביעו על המצוקה שחוות נשים לאחר ניתוחים לכריתת שד חלקית או מלאה. העיוות במראה השד עלול לפגוע בדימוי העצמי של האישה, בתחושת הנשיות שלה ובקשר האינטימי. זו הסיבה שהשחזור המתבצע כאמור, על ידי רופא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, הוא ניתוח חיוני לתהליך ההחלמה ומשפר משמעותית את תפיסת הגוף ואיכות החיים של האישה המתמודדת עם סרטן השד".