רפואה ללא גבולות

פרופסור אלחנן בר און צילום: שיבא
פרופסור אלחנן בר און צילום: שיבא

פרופ' אלחנן בר-און, מנהל המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי בבית החולים שיבא, הוכרז כזוכה בפרס יגאל אלון "למעשה מופת חלוצי"

פרופ' אלחנן בר-און, מנהל המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי במרכז הרפואי שיבא תל-השומר, הוא הזוכה בפרס יגאל אלון "למעשה מופת חלוצי". הפרס הוענק לפרופ' בר-און כאות הוקרה על פעילותו ההומניטרית רבת השנים ברחבי הגלובוס והובלת המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי בשיבא. בינואר 2020, היה פרופ' בר-און מהראשונים שזיהו את הצורך בהיערכות להתפרצות נגיף הקורונה בישראל, והוא יזם ותכנן את הקמת המתחם הייעודי המבודד הראשון בארץ לקליטת חולי קורונה.

הפרס מוענק החל מ-1982, מדי שנה, ביום פטירתו של יגאל אלון ז"ל; וניתן ליחיד, גוף או ארגון על מפעל או מעשה שהם מופת לעשייה חלוצית ותרומה ליצירה ולחברה בישראל. פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא: "פעילותו ההומניטרית רבת השנים של פרופ' בר-און, ששיאה בהקמת המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי בשיבא, משקפת את אנושיותו ומבטאת הלכה למעשה את חזון המרכז הרפואי – תקווה ללא גבול".

חלק ניכר מחייו של פרופ' בר-און מוקדש למשימות הצלת חיים וסיוע הומניטרי. ברשימה הארוכה של המשימות בהן השתתף, ניתן למנות, בין השאר, סיוע לנפגעי רעידת האדמה בטורקיה ב-1999; הובלת המחלקה האורתופדית בבתי חולים שדה של צה״ל לאחר רעידת האדמה בהודו ב-2001; סיוע לנפגעי רעש האדמה בהאיטי ב-2010; סיוע לנפגעי סופת הציקלון בפיליפינים ב-2013 ולפצועי רעידת האדמה בנפאל ב-2015; סיוע במגפת הכולרה בזמביה; סיוע לנפגעי התפרצות הר הגעש בגוואטמלה ב-2018 ולנפגעי סופת הציקלון במוזמביק ב-2019 ועוד.

לצד זאת, מקיים פרופ' בר-און קשר הדוק עם ארגונים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי, הצלב האדום ורופאים ללא גבולות. במסגרת זו, פועל בסיוע ובהדרכות צוותים רפואיים במדינות כמו הודו, סין, נפאל, טנזניה, מוזמביק, אלבניה, קוסובו, מרוקו ועוד. במהלך השנים זכה בפרסים ובאותות הוקרה על פועלו, ובהם פרס Sino-Phil Asia International לשלום, על פעילותו ההומניטרית באזורי אסון בעולם.

בפעילותו מיישם פרופ' בר-און את חזון הרפואה כגשר לשלום, ופעיל בסיוע גם לפלסטינים. בין השאר, היה בין יוזמי פרויקט Building Bridges, שבמסגרתו נשלחו רופאים ישראלים ופלסטינים להשתלמות משותפת בלונדון, וכן יזם תיאום סיוע לצוותים ברצועת עזה וברשות הפלסטינית.

פרופ' בר-און: "כבוד גדול הוא לי להצטרף לשורה של מקבלי הפרס אשר תרמו רבות לחברה בישראל ובעולם. הקמת המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי בשיבא, מבטאת היטב את רוח שיבא – מתן עזרה לאדם באשר הוא אדם בארץ ובעולם כולו, תוך מבט מעבר לאופק והגשמת חלומות וחזונות. כבוד גדול הוא לי להיות חלק מחזון זה".

פרופסור יצחק קרייס צילום: שיבא

פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא, מסכם: "פרופ' בר-און הוא הדוגמה לישראלי היפה, וטבוע בו הצורך להושיט יד לכל מי שנמצא במצוקה. בפעילותו הענפה רבת השנים של פרופ' בר-און למען הצלת חיים וסיוע הומניטרי, ששיאה בהקמת המרכז לרפואת אסונות וסיוע הומניטרי בשיבא, הציל את חייהם של אלפי בני אדם ברחבי העולם. אין ראוי ממנו לקבל את אות המופת החלוצי ע"ש יגאל אלון".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן