בדיקת דם לזיהוי הפלות

פרופ' יובל ירון צילום: מירי גטניו, איכילוב
פרופ' יובל ירון צילום: מירי גטניו, איכילוב

מחקר חדש, שנערך בבית החולים איכילוב, מצא כי בדיקת דם פשוטה מזהה את הגורם השכיח ביותר להפלות טבעיות ולאובדני היריון חוזרים ונשנים

מחקר חדש, שנערך בבית החולים איכילוב בתל אביב, מצא כי בדיקת דם פשוטה מזהה את הגורם השכיח ביותר להפלות טבעיות ולאובדני היריון חוזרים ונשנים. עורך המחקר, פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון טרום לידתי במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, מסביר.

פרופ' יובל ירון: "למעלה מ- 60% מההפלות הטבעיות נגרמות בשל הפרעות כרומוזומליות אקראיות בעובר כגון עודף או חסר של כרומוזום. נשים החוות אובדני הריון חוזרים ונשנים (3 הפלות ומעלה) נדרשות לעבור בירור מורכב וממושך הכולל בדיקת כרומוזומים בדם להורים (קריוטיפ), הערכת חלל הרחם (צילום רחם או היסטרוסקופיה), ובדיקות דם (להפרעות הורמונאליות, לבעיות במערכת החיסון ולהפרעות קרישה). ואולם בירור זה אינו מגלה את הגורם ביותר ממחצית המקרים. זאת משום שגם באובדני הריון חוזרים ונישנים, תקלות כרומוזומליות אקראיות אחראיות ליותר מ-50% מהמקרים".

"אחת הדרכים לזהות הפרעות כרומוזומליות אקראיות במקרים של אובדני הריון חוזרים ונשנים, היא על ידי בדיקת כרומוזומים בחומר ההפלה. זיהוי הפרעה אקראית בעובר יכול לחסוך את כל הבירור, שכן התקלה במקרים כאלה היא בעובר עצמו, ולא באם. אולם, בדיקת חומר ההפלה אינה בסל הבריאות ועלותה גבוהה. יתר על כן, לא תמיד ניתן להשיג דגימה של חומר ההפלה, כי בחלק מהמקרים ההפלה מתרחשת באופן לא מבוקר או באמצעות טיפול תרופתי".

"במחקר בדקנו את האפשרות לערוך בדיקת דם פשוטה לאיתור הפרעות כרומוזומליות בעובר, בהתבסס על חומר גנטי של העובר המצוי באופן טבעי בדם האישה ההרה (cfDNA) . המחקר כלל 86 נשים שחוו הפלה בשליש הראשון להריון. מכל המטופלות נלקחו דגימות דם ל- cfDNA ובמקביל נלקחה דגימה של חומר ההפלה. תוצאות המחקר הראו כי ב- 55 מקרים מתוך 86 מקרים שנבדקו, זוהתה הפרעה כרומוזומלית בחומר ההפלה. כמו כן, בדיקת הדם זיהתה בהצלחה 83% מהמקרים".

"לפיכך הצעתנו, לבירור אובדני הריון חוזרים ונשנים, היא לבצע את בדיקת הדם הפשוטה – cfDNA אם מזוהה הפרעה כרומוזומלית אקראית, הרי שהבירור המורכב להפלות חוזרות ונישנות, אינו נדרש. רק במידה ולא מזוהה הפרעה כרומוזומלית בעובר, יש לערוך את הבירור השגרתי. גישה זו תמנע בדיקות לא הכרחיות, ובזבוז זמן ומשאבים".

המחקר פורסם בכתב העת הרפואי Human Reproductio שהינו אחד מכתבי העת הנחשבים ביותר בתחום הפריון.