לידה אצלנו בשכונה

ד
ד"ר ישראל יולס והתינוק שנולד השבוע במרפאה צילום: כללית

צוות מרפאת קופת חולים כללית במודיעין עילית יילד שתי נשים, שהגיעו לבדיקת הריון שגרתית, ולפתע החלו ללדת

ד"ר ישראל יולס, מנהל מרפאת נשים של קופת חולים כללית במודיעין עילית, לא זוכר בכל 30 שנות עבודתו כגינקולוג בכיר ומומחה בחדר לידה, שתי לידות במרפאה קהילתית בהפרש של מספר ימים. השבוע זה קרה. פעמיים שמעו הצוות הרפואי והנשים שהמתינו לבדיקה שגרתית את הבכי הראשון של תינוק בין כתלי המרפאה.

היולדת הראשונה הגיעה עם לחצים ובבדיקה ראשונית כבר נראה היה שהיא בתהליך לידה פעיל. צוות המרפאה נערך בזריזות ולאחר מספר דקות כבר נולד תינוק בריא והיולדת והתינוק הועברו להמשך טיפול בבית חולים. היולדת השניה, שזהו הבן הרביעי שלה, גננת במקצועה, תושבת מודיעין עילית, הגיעה למרפאה ביום שני האחרון בשבוע 40 להריונה ( סוף חודש תשיעי) עקב לחצים קלים בבטן. בבדיקתה נמצא שהיא בתהליך לידה פעיל. דר׳ יולס: ״היולדת עברה את תהליך הלידה בחיוך וברוגע וילדה תוך מספר דקות בן (בתמונה) במשקל 3.5 ק״ג שבכה מיד וגרם לדמעות של אושר".

היולדת הודתה בחום רב לכל הצוות שטיפל במסירות בה ובתינוק, ד"ר ישראל יולס, האחיות מרדכי ורביבו, וכן למנהלת האדמניסטרטיבית מינצברג. ״אני מרוצה מאוד מהתפקוד של הצוות", מסכם ד"ר יולס. "יש לנו במרפאה ערכת לידה מלאה, היילוד עובר ניטור במהלך הלידה כמו בחדר לידה. קיים כל הציוד הנדרש לניהול וקבלת לידה, כולל אפילו מכשיר ללידת וואקום, במידת הצורך וכן משקל דיגיטאלי לשקילת היילוד״.

האם מסוכן יותר ללדת במרפאה קהילתית?

ד"ר יולס: ״לידה במרפאה היא חוויה ייחודית עבור הצוות שלנו, למרות שיש אלמנט של דאגה, כי לצערנו, גם לידות רגילות עלולות להסתבך באופן פתאומי. אירועים כמו עיכוב בלידה, כליאת כתף לאחר יציאת ראש העובר ודימום רב, הם בלתי צפויים. בבית חולים אתה יודע שיש מאחוריך מערכת גיבוי של מיילדות, צוות רופאים וכוננים בכירים, חדר ניתוח, בנק דם ועוד. בלידה במרפאה קהילתית זה אתה, הניסיון שלך ושיקול הדעת בלבד. לכן השמחה כפולה ומלאה כאשר הכול נגמר בשלום."


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן