פעוט בלע סוללה

ד
ד"ר אבי און צילום: פוריה

הודות לתושייתה של אמו, שהבהילה אותו למיון בבית החולים פוריה, חולצה הסוללה מהוושט על ידי ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים

פעוט בן שנה ושלושה חודשים, הובהל ביום שני 24.05.2021, למלר"ד המרכז הרפואי פדה פוריה ליד טבריה. אמו מתארת: "הבן שלי שיחק עם השלט של מערכת סטריאו והצליח לפתוח אותו ולבלוע את הסוללה העגולה שהייתה בפנים. כשראיתי שהסוללה חסרה, נבהלתי מאד וחיפשתי בגוגל כדי להבין מה הסיכונים, קראתי שסוללה יכולה להיות מאד מסוכנת, זמן קצר לאחר מכן הילד הקיא ואז לקחנו אותו והגענו במהירות למיון".

ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, בבית החולים פוריה: "בצילום רנטגן ראינו שהסוללה נתקעה בוושט העליון, כלומר מדובר במצב חירום שמחייב פעולת הוצאה מיידית". בניתוח בהול, ד"ר און שלף את הסוללה מהוושט של הפעוט בשיטה אנדוסקופית, ותחת הרדמה כללית.

ד"ר אבי און מסכם: "תוך פחות משלוש שעות כבר נכנסנו לחדר ניתוח, אבל אפילו במהלך הזמן הקצר הזה, הסוללה הספיקה לגרום נזק ולהפריש חומר מעכל וכתוצאה מכך נוצרה כוויה עמוקה בושט. חשוב לזכור שבליעת סוללה ובמיוחד סוללה עגולה היא מאד מסוכנת. מעבר לנזק של לחץ פיזי על איברים, יש סיכון להפעלת זרם חשמלי כשהסוללה נצמדת לוושט, והכי מסוכן- הסוללה מפרישה חומר קאוסטי שיכול לגרום לכיבים ואפילו לנקב. ואכן, בשל הנזק שגרמה הסוללה, אשפזנו את הפעוט להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, כי החשש שלנו היה לנקב בוושט שזה סיבוך שמסכן חיים. שבוע לאחר המקרה, אנחנו עדיין ממשיכים במעקב כדי לוודא שכתוצאה מהכוויה לא תיווצר הצרות וחסימה של הוושט".

ד"ר און מתריע, כי יש לגלות ערנות רבה למניעת בליעת גופים זרים, ובעיקר חפצים גדולים או חדים, סוללות, מגנטים וכל דבר שעלול לחסום את הוושט. במקרה של פעוט או ילד שבלע חפץ מסוכן, נדרשת התערבות מידית ויש להגיע לבית חולים בדחיפות.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן