המכון האונקולוגי הסתגל

המכון-האונקולוגי-בשמיר-עובד-כרגיל
המכון-האונקולוגי-בשמיר-עובד-כרגיל

בבית החולים אסף הרופא עשו את כל ההתאמות הנדרשות, לאור מגפת הקורונה, על מנת שחולי סרטן יהיו מוגנים במהלך הטיפול במכון האונקולוגי

ד"ר רעיה ליבוביץ צילום: שמיר

מטופלי המכון האונקולוגי ומשפחותיהם שואלים שאלות רבות, בימים מורכבים אלה, לגבי שגרת הטיפולים והמעקב תוך כדי מיגון מפני הידבקות בנגיף הקורונה. האם מסוכן להגיע למכון האונקולוגי? האם כדאי להמשיך טיפול כימותרפי בעת הזו? וכדומה.

כידוע, חלק מהטיפולים האונקולוגיים גורמים לפגיעה במערכת החיסון. במקרים כאלו, על הרופא להחליט האם התועלת הצפויה מהטיפול גדולה מן הנזק, שעלול להיגרם כתוצאה ממנו. ההחלטות בנושא זה מתקבלות, במכון האונקולוגי של בית החולים אסף הרופא, על בסיס אישי ובהלימה למצבו של המטופל, פעמים רבות לאחר היוועצות בצוות רפואי רב משתתפים.

לדברי ד"ר רעיה ליבוביץ, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר בצריפין (בית החולים אסף הרופא), המכון שינה את חזותו ואת התנהלותו על מנת לאפשר את המשך מתן הטיפולים האונקולוגיים גם בימים אלו: "ההמתנה לביקורי הרופא ולטיפולים מתרחשת בעיקרה באוויר הפתוח. המכון נמצא בבניין ייעודי, רחוק ממחלקות האשפוז, ומאפשר הליכה קצרה מאד במסדרונותיו עד להגעה למכלול הטיפול".

ד"ר ליבוביץ' מפרטת את הצעדים שננקטו באסף הרופא כדי להבטיח את שלומם של מטופלי המכון האונקולוגי: "יצרנו חציצה של למעלה משני מטרים בין אנשי המזכירות והרופאים לבין המטופלים. ריווחנו את חללי מתן הטיפול, על מנת לאפשר מרחק של למעלה משני מטרים בין המטופלים לבין עמיתיהם המטופלים. הטיפולים ניתנים כעת על פני 12 שעות ביממה, על מנת להקטין את כמות המבקרים במכון סימולטנית, בכל רגע. הכניסה למכון מוגבלת למטופל ולמלווה אחד בלבד, ועל כולם – גם צוות וגם המבקרים – לעטות מסכות מיגון. אסורה כניסה לכל מי שנמצא בבידוד, או שיש לו איזשהם תסמינים של מחלה וירלית – חום, שיעול, כאבי שרירים חדשים, כאב גרון או אובדן חוש טעם וריח. כמו כן, ניתן לקיים באופן וירטואלי באונליין, חלק מפגישות המעקב הרפואי שאינן מחייבות בדיקה גופנית".

באסף הרופא מדגישים, כי באשר לאוכלוסיית המטופלים מעל גיל 75, ננקטים אמצעי זהירות נוספים. צוות העובדות הסוציאליות נמצאות במכון האונקולוגי כמו תמיד והפסיכולוגים ממשיכים לתת מענה באופן וירטואלי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן