כלל ראשון: קודם כל אל תזיקו

צילום: טוניק, אנספלאש
צילום: טוניק, אנספלאש

נייר עמדה של איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית בישראל, בחתימת פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דוידוביץ, נשלח לוועדת הקורונה של הכנסת

נייר העמדה של איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בישראל, נשלח לאחרונה לוועדת הקורונה של הכנסת, בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון. בין ההמלצות – תגבור המערך האפדמיולוגי, ופתיחת החופים והבריכות.

במכתב, שחתום על ידי פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דוידוביץ, נרשמו ההמלצות הבאות:

  1. תגבור מיידי של רופאים למערך האפידמיולוגי: הגבלת הפעילות, חייבת להיות מלווה בהשקעה בחקירות אפידמיולוגיות מעמיקות, במקרים שיש חשד להתפרצות, ובמחקר מלווה אשר יעריך בפועל את התועלת והנזקים בפעולה, על מנת שנדע האם להמשיך, לשנות או להפסיק את ההגבלה. לצורך כך אנו ממליצים לגייס מידית תגבור רופאים למערך האפידמיולוגי.
  2. הממשלה צריכה לבצע עבודת מטה סדורה בשקיפות: נראה כי החלטת הממשלה נעשתה בחופזה, ללא התייעצות מספקת ושיקול דעת מתאים, ללא עבודת מטה סדורה, ללא שקיפות ולא על בסיס נתונים. מבחינה אפידמיולוגית איננו רואים הצדקה לתהליך קבלת החלטות חפוז ולא מבוסס.
  3. קודם כול אל תזיקו: המבוכה שנגרמה סביב שינוי ההחלטות התכוף לגבי ההגבלות במהלך הימים האחרונים, ממשיכה את התפקיד הקריטי של הכנסת ושל ועדת הקורונה, בדיון מעמיק ופיקוח על החלטות הממשלה. אנו ממליצים לוועדת הקורונה בכנסת להעריך היטב את התועלות והנזקים ולהימנע מהגבלת פעילות, שנזקה עולה על תועלתה, בהתאם לכלל הידוע ברפואה – "קודם אל תזיק". איננו מוצאים היגיון אפידמיולוגי בהגבלת פעילות בשטחים פתוחים, כדוגמת חוף הים, או בהגבלת פעילות רק בסוף השבוע.
  4. לממן העברת פעילויות ממקומות סגורים למקומות פתוחים: במקום להתרכז רק בהגבלות, אנו ממליצים לעסוק גם באפשור וקידום בריאות. למשל אנו ממליצים להקצות משאבים לצורך סיוע להעברת פעילויות ממרחבים סגורים למרחבים פתוחים, השקעה אשר תסייע בהתמודדות ארוכת טווח עם נגיף הקורונה. גישה זאת יש ליישם גם במערכות נוספות כדוגמת מערכת החינוך.