שיקום עדשה אחרי ניתוח קטרקט

ניתוח-מציל-עיניים7386
ניתוח-מציל-עיניים7386
ד"ר עדי עינן ליפשיץ, דוד גולן, ד"ר אורי מלר וד"ר ערן פרס
צילום: אסף הרופא

מרפאה חדשה לקיבועי עדשות תוך עיניות נפתחה במחלקת העיניים של ביה"ח אסף הרופא

קטרקט הוא ניתוח שכיח שבו מוחלפת העדשה העכורה, אשר נמצאת בעין וגורמת לירידה בראייה, בעדשה מלאכותית. שישים אלף ניתוחים כאלה מתבצעים בישראל בשנה. אך ישנם סיבוכים, במהלכם מתפתחת חולשה ברקמת התמיכה בעדשה שהושתלה, כמו למשל לאחר חבלה בעין. כדי לשקם את הראיה במצבים אלה, יש צורך לקבע את העדשה המלאכותית בדרכים ייחודיות.

בחודש ינואר 2020 נפתחה במרכז הרפואי שמיר (בית החולים אסף הרופא) מרפאת קיבועי עדשות חדשה המתמקדת בתחום ספציפי זה. מרפאה ייעודית זו מאוישת על ידי צוות של ארבעה רופאים מומחים בתחום: ד"ר אורי מלר, ד"ר עדי עינן ליפשיץ, ד"ר שלמה רוטמן וד"ר נאסר קורנליוס. במרפאה זו מתבצעת תחילה הערכה טרום ניתוחית, בה נבחרת השיטה הניתוחית המתאימה לקיבוע העדשה במטופל. לאחר הניתוח מתקיים מעקב רפואי אישי אחר מצבו העיני של המטופל, במטרה לוודא שמיקום העדשה הינו מיטבי ויציב.

דוד גולן, בן 71 מראשון לציון, עבר לפני מספר שנים ניתוח הסרת קטרקט שגרתי בעין ימין. גולן שיחק עם נכדו ונחבל בעינו הימנית. כתוצאה מהמכה העדשה שהושתלה במהלך ניתוח הקטרקט שינתה את מיקומה, דבר שגרם לטשטוש ראיה פתאומי. דוד פנה באופן מידי לבדיקת רופא העיניים בקופת חולים, אשר הפנה אותו למחלקת העיניים באסף הרופא, בניהולו של ד"ר ערן פרס, במטרה למקם את העדשה מחדש ולקבעה. גולן נותח בהצלחה על ידי ד"ר עדי עינן ליפשיץ וד"ר אורי מלר. בניתוח שבוצע מוקמה מחדש העדשה המלאכותית באופן שהחזיר לו את חדות הראייה.