קצה הקרחון: אנמיה

anemia
anemia
צילום: שטרסטוק

אנשים עם אנמיה סובלים מחיוורון, עייפות וקוצר נשימה. יש חשיבות רבה לאבחון אנמיה, כי בדרך כלל היא אינה עומדת בפני עצמה אלא קשורה לבעיה או מחלה אחרת

לא מעט אנשים, בעיקר נשים, סובלים מאנמיה. האנמיה יכולה להיות קלה אך יכולה להיות חריפה מאוד עד לקבלת עירוי דם. אנמיה פירושה חסר בכדוריות הדם האדומות והמוגלובין נמוך, מה שגורם לירידה ביעילות הובלת החמצן לרקמות הגוף. אנמיה היא משפחה נרחבת עם תתי סוגים רבים, כשהשכיח בהם הוא אנמיה בשל חוסר בברזל. אנמיה מוגדרת כרמת המוגלובין הנמוכה מ-12 מיליגרם לדציליטר.

האנשים הסובלים מאנמיה מכירים היטב את התופעה הגורמת לחיוורון, עייפות וקוצר נשימה לאחר כל מאמץ קל. תאי הדם האדומים אחראים להוביל את החמצן מהריאות, ואת דו תחמוצת הפחמן מתאי הגוף אל הריאות ומשם, החוצה מן הגוף. חסר בכדוריות הדם האדומות והמוגלובין נקרא אנמיה, והוא גורם לירידה בחמצון רקמות הגוף. התוצאה היא פגיעה בתפקוד המערכות.

התסמינים של אנמיה נובעים מהירידה ברמת ההמוגלובין וכוללים: חיוורון, חולשה, עייפות יתר, אי סבילות במאמץ, דופק מהיר, קוצר נשימה במיוחד במאמץ, לעיתים ישנה סחרחורת או כאבי ראש. במצב של חוסר ברזל תתכן גם נשירה מואצת של שיער.

בשליש מהמקרים לא ניתן לזהות את המקור לאנמיה, אולם יש חשיבות רבה לאבחון מאחר
ואנמיה אינה עומדת בפני עצמה. למעשה, מדובר בתסמין שיש מאחוריו סיבה רפואית כזאת או אחרת, גם אם לא תמיד מוצאים מהי. ברוב המקרים תאותר הסיבה לאנמיה והטיפול הינו בשורש הבעיה. כאשר האנמיה קשורה למחלה אחרת, חשוב ביותר להגיע לאבחון של המחלה הנלווית. אמנם, ספירת הדם מהווה בדיקת שגרתית, וכאמור, ברוב המקרים נמצא המקור לבעיה ומטופל בקלות. יחד עם זאת, ייתכן מצב שבו האנמיה היא אחד התסמינים לבעיה גדולה יותר שניתן לפתור, למשל, גידול במערכת העיכול, שגורם לדמם כרוני ולחוסר ברזל. במקרה זה אבחון נכון ומוקדם יכול להציל חיים.
התסמינים מושפעים גם ממשך התהליך של היווצרות האנמיה. כאשר מדובר בירידה איטית של המוגלובין באדם בריא הנמצא בכושר, ייתכן כי אותו אדם לא יבחין כלל בתסמינים, אך כאשר חלה ירידה חדה ברמת ההמוגלובין, כמו למשל במצב של דימום משמעותי, יהיו התסמינים חריפים וברורים יותר.

אבחון האנמיה נעשית באמצעות בדיקת דם שבה מודדים את מספר כדוריות הדם האדומות, רמת ההמוגלובין, רמות החלבון פריטין המהווה מדד למאגר הברזל בגוף ורמות החלבון טרנספרין. מחסור בברזל ובחומצה פולית, במחזור הדם, עלול להעיד על אנמיה מיקרוציטית הגורמת להופעת כדוריות דם גדולות מהרגיל. תת פעילות של בלוטת התריס העלולה גם היא לגרום לאנמיה.

הטיפול באנמיה ברוב המקרים נעשה על ידי כדורים וזאת ברגע שיודעים איזה מרכיב חסר, לדוגמת חומצה פולית או ויטמין בי 12. אנשים הסובלים מתופעות לוואי או מבעיות בספיגה, יכולים לקבל את השלמת המרכיבים באמצעות אינפוזיה או זריקות. אנמיה הקשורה למחלה כרונית תשתפר עם הטיפול והשיפור במחלה הכרונית.

מקור המידע – אתר "בית החולים איכילוב".