זהירות: אלכוג'ל עלול לגרום לעיוורון

ד
ד"ר ישי וייל צילום: שערי צדק

ילד בן 4, שאלכוג'ל ניתז לתוך עינו בגן, כמעט איבד את ראייתו. בבית החולים שערי צדק הצילו אותו

בחודש האחרון טופלו במיון העיניים, בבית החולים שערי צדק, שלושה מקרים של ילדים ותינוקות עקב פגיעות עיניות משמעותיות כתוצאה משימוש בנוזלי חיטוי אלכוהוליים לידיים (אלכוג'ל). האחד קל, השני בינוני והאחרון שבהם, ילד בן 4, נפגע באופן קשה ביותר לאחר שכמות גדולה הותזה לעינו השמאלית בזמן שהותו בפעוטון. הוא הובהל למיון בשערי צדק, שם זוהתה פגיעה קשה בקרנית ובלחמית העין, שכמעט הובילה לעיוורון. הילד הורדם לצורך שטיפה וניקוי יסודיים של העין.

עקב הפגיעה הקשה, אושפז הילד והורדם לצורך בדיקה וטיפול. לאחר 10 ימים הוא שוחרר ונמצא כעת תחת מעקב. למרבה המזל לא צפויה פגיעה בראייתו. ד"ר ישי ווייל, רופא עיניים בכיר ביחידת הקרנית בבית החולים שערי צדק בירושלים: "האלכוהול שבחומרי החיטוי הביתיים הורג נגיפים, והורס גם תאים אחרים. כשהחומר פוגע בחלק החיצוני של העין, הוא גורם להרס חלבונים ותאים, ובעקבות דלקת קשה בעין או זיהום – הפגיעה יכולה להגיע לכדי עיוורון. בנוסף, בפגיעה בתאי הגזע של הקרנית עלולה לגרום לעכירות, לצמיחת כלי דם על פני הקרנית ולפגיעה קשה בראיה".

איך אפשר למנוע התזה של טיפות אלכוג'ל לאזור העיניים?

ד"ר ווייל: "צריך לזכור שכאשר אנו שמים בבית את התכשיר בגובה נוח לשטיפת ידיים של מבוגר, זהו פחות או יותר גובה הראש של הילדים. ולכן, כאשר ילד ניגש לחטא את ידיו, ומפנה את פיית התכשיר לכיוונו, הוא מסתכן בכך שנוזל יותז לפניו, ובפרט לעיניו. הסיכון לעין בפגיעה ישירה כזו הוא גדול ביותר. כדי להימנע מפגיעות מסוג זה, יש צורך להגביר מודעות בקרב ההורים, שיש להרחיק מחטאי ידיים מהישג ידם של ילדים באותה מידה שמרחיקים מהם חומרי ניקוי. בנוסף, רצוי לרכוש את תכשירי חיטוי הידיים עם פיה בעלת זרוע, הפונה כלפי מטה. בצורה כזאת, גם אם יותז חומר, הוא יגיע לרצפה ולא לפניו של הילד".

ניהול מהיר ונכון של פגיעת חומר כימי בעיניים בכלל, יכול לעשות את ההבדל בין ילד שיחלים ללא פגע, לבין מטופל שיאבד את הראיה. ד"ר ווייל ממליץ כי במידה ובכל זאת ילד בקרבתכם נחשף לחומר כימי בעיניו, יש לשטוף את העיניים היטב במי ברז למשך כ-20 דקות לפחות, עוד לפני הפינוי למיון. כמובן שכתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף לפנייה מהירה לרופא מומחה בכל מקרה רלוונטי.

אביו של הילד מסכם: "הגננת התקשרה אלינו לעדכן שהילד נראה סובל במיוחד, לאחר שחומר חיטוי אלכוהולי, שנמצא בשימוש נפוץ בגן, הותז לעינו. ביקשתי מהגננת שתשטוף לו את העין, אך למרות זאת, היא התקשרה להגיד שהוא לא נרגע. לבסוף הגעתי על מנת להרגיע אותו, מבלי לחשוב שנשקפת סכנה לראייתו. הילד לא הפסיק לבכות, וכשהגענו הביתה והבטתי בעין וחשכו עיניי. סף העין התחתון התנפח וממש לא ניתן היה לראות את העין. לא דמיינתי שהחומר התמים הזה עלול לגרום לנזק בקנה מידה שכזה. הוא יזדקק בתקופה הקרובה לטיפות, אך תודה לאל שהראייה שלו ניצלה. אנו אסירי תודה לצוות שטיפל בו באופן מידי ומקצועי. הייתי רוצה להזהיר את כל ההורים והגננות. זה לכאורה נראה כמו חומר תמים, שנגיש לכולם, אך ברגע אחד עלול לגרום לאבדן ראייה בילדים ולנזקים אדירים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן