יישור שיניים למבוגרים – מהפכת הגשר השקוף

שיניים-גשר-שקוף-שטרסטוק
שיניים-גשר-שקוף-שטרסטוק
צילום: שטרסטוק

בעבר יישור שיניים למבוגרים היה תופעה יחסית זניחה, בשל האילוץ להתקין גשר "קוביות" בולט. בעקבות המצאת הגשר השקוף מבוגרים רבים נמצאים בתהליך יישור שיניים ולמעשה מרכיבים גשר

עד השנים האחרונות, יישור שיניים למבוגרים היה תופעה יחסית זניחה, בשל האילוץ להתקין גשר "קוביות" בולט. המצאת הגשר השקוף טרפה את הקלפים בעולם האורתודונטיה, וכיום מבוגרים רבים נמצאים בתהליך יישור שיניים ולמעשה מרכיבים גשר בשיניים, מהסיבה הפשוטה שהוא כמעט לא ניתן לזיהוי. הפופולריות של גשר שקוף בשיניים תופסת תאוצה לא רק בזכות הבונוס האסתטי, אלא גם בשל יעילותו ומחירו הזול יחסית. עלותו של גשר שקוף עשויה לעמוד על כמחצית מעלותם של טיפולים בלתי נראים אחרים ליישור שיניים. יישור שיניים שקוף ניתן לביצוע באמצעות קשתיות שקופות, סמכים בצבע שן או באמצעות סמכים בלתי נראים.

קשתיות שקופות הן למעשה פלטות נשלפות, העשויות מחומר תרמופלסטי, ומדי מספר שבועות הן מוחלפות בהתאם למצב השיניים והתקדמות הטיפול האורתודנטי. הקשתיות השקופות מיוצרות באמצעות מחשב עם רמת דיוק גבוהה ביותר, בהתאם למבנה הפה והשיניים של כל מטופל ומטופל. הן יוצרות תזוזה מחושבת מראש של השיניים באופן הדרגתי ובטוח, עד לקבלת התוצאה הרצויה. יתרון משמעותי של הקשתיות השקופות הוא שהן מאפשרות לשמור על היגיינת הפה והשיניים באופן מלא, שכן בשונה מיישור השיניים הקלאסי, הן ניתנות להסרה עצמאית בקלות. משך טיפול יישור שיניים שקוף באמצעות קשתיות שקופות נע בין 4 חודשים עד 16 חודשים, כאשר לרמת שיתוף הפעולה של המטופל השפעה ניכרת על אורך הטיפול.

סמכים בלתי נראים ידועים בקרב הציבור בכינוי "קוביות בשיניים", וכאן חשוב להבהיר: סמכים בלתי נראים הם למעשה כמעט בלתי נראים. הם עשויים מקרמיקה, הצבע שלהם הוא בצבע השיניים, ומבט מקרוב מאפשר זיהוי שלהם. בשל נטיית הסמכים הקרמיים להישבר, לא ניתן להפעיל עליהם כוח חזק מדי, ולכן תהליך הטיפול באמצעותם נמשך זמן רב יותר ביחס ליישור שיניים באמצעות סמכים רגילים. בנוסף, אנו מכירים סמכים העשויים חומר פלסטי שקוף. יישור שיניים בשיטת הסמכים הבלתי נראים דורש ערנות גבוהה יותר לבריאות השיניים מצד המטופל, שכן הם מוּסַרים רק לאחר קבלת התוצאה הרצויה, וכך ניקוי השיניים הופך למאתגר יותר. 

הקפדה יתרה על היגיינת הפה: טיפול יישור שיניים שקוף נמשך זמן רב, ועשוי להגיע אף לשנתיים ויותר. לכן קיימת חשיבות רבה להקפדה על היגיינת הפה והשיניים כאשר מודבקים סמכים על השן. מאחר שבמשך הטיפול לא ניתן לנקות את השיניים באמצעות מברשת שיניים באופן מלא, ובנוסף לא ניתן לבצע ניקוי יסודי בעזרת חוט דנטלי, קיים חשש להצטברות רובד חיידקים ("פלאק") שעלול לגרום להתפתחות דלקות חניכיים ועששת.

זוהי הסיבה שמומלץ עוד לפני תחילת טיפול יישור שיניים לבצע בדיקה מקיפה אצל רופא השיניים, לוודא שהן בריאות, ולבצע טיפול שיניים במידת הצורך. בנוסף חשוב לבקר אצל שיננית על מנת לנטרל מוקדי עששת, ולהסיר את האבנית שמשמשת קרקע פורייה לפעילות של חיידקים. וכמובן, גם במהלך כל תקופת יישור השיניים, חשוב להמשיך לבקר אצל השיננית לפחות שלוש עד ארבע פעמים בשנה ולבדיקת רופא השיניים המטפל לפחות פעמיים בשנה.

יישור שיניים הוא אחד מטיפולי השיניים הפופולריים ביותר, וכיום הוא מוצע במרפאות שיניים רבות ברחבי הארץ. עם זאת, טיפול לא מקצועי או לא זהיר עלול לגרום לשיניים ולחניכיים נזקים לטווח ארוך. לכן קיימת חשיבות רבה לבחירת רופא שיניים, מקצועי ומנוסה, שעושה שימוש בציוד מתקדם ובחומרים דנטליים איכותיים העומדים בתנאי תו התקן של משרד הבריאות.

מקור מידע – "אתר קופת חולים כללית"