תרופה חדשה לסרטן שד גרורתי

צילום אילוסטרציה: אנגיולה הארי, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: אנגיולה הארי, אנספלאש

התרופה "אנהרטו" של אסטרהזניקה, הצליחה לעכב פי 3.5 את משך התקדמות המחלה של חולות סרטן שד גרורתי, בהשוואה לתרופה הטובה ביותר שקיימת כיום. בישראל נפטרות מדי שנה כאלף נשים מסרטן שד גרורתי

תוצאות מחקר שלב 3 שהתפרסם לאחרונה, בכנס האונקולוגיה האירופי (ESMO), עשויות להביא לפריצת דרך בטיפול ובעיכוב של מחלת סרטן השד הגרורתי. המחקר בדק השפעה של תרופה חדשה, "אנהרטו", על חולות סרטן שד גרורתי. הטיפול בתרופה "אנהרטו" של חברת אסטרהזניקה אושר בשנה שעברה במהלך בזק על ידי ה- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), לאור תוצאות טובות, שהתקבלו במחקר שלב 2, על חולות שמיצו את כל אפשרויות הטיפול. התרופה מהווה מעיין "טיל מונחה מטרה" – נוגדן אליו מוצמד טיפול כימותרפי אשר מתפרק בגוף בסביבת הגידול בלבד. הטיפול הוגש לדיוני ועדת סל התרופות בישראל, שצפויה להתחיל את עבודתה בשבועות הקרובים.

במחקר השתתפו 524 חולות סרטן שד גרורתי מסוג HER2 מרחבי העולם. כלל החולות נמצאות בשלבים מתקדמים של המחלה אחרי סדרת טיפולים אחת לפחות והגיל הממוצע היה 54. החולות חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה אחת (שכללה 263 חולות) קיבלה את הטיפול המקובל כיום – "קדסיילה"; וקבוצה שניה (שכללה 261 חולות) קיבלו תרופה חדשה – "אנהרטו". החוקרים עקבו אחר החולות על מנת לבדוק האם המחלה שלהן התקדמה.

על-פי הממצאים שפורסמו בכנס, התרופה "אנהרטו" הצליחה להפחית את התקדמות המחלה ב-72% בהשוואה לתרופה "קדסיילה". ההבדלים בין שתי קבוצות החולים הם מובהקים, ונחשבים למשמעותיים מאוד טיפול בסרטן בכלל, ובסרטן גרורתי בפרט, לבטח כשמדובר בהשוואה ישירה בין תרופה חדשה לבין הטיפול הטוב ביותר שמוצע כיום לאותן חולות. על פי החוקרים, משך עצירת המחלה בקרב החולות שקיבלו "אנהרטו" עמד על 25.1 חודשים, לעומת 7.2 חודשים בלבד בקרב החולות שקיבלו "קדסיילה". בנוסף, גם שיעור החולות שהגיבו לטיפול היה שונה בין שתי הקבוצות: כ-80% מכלל החולות בקבוצה שקיבלה את אנהרטו הגיבה לטיפול, לעומת 34% בלבד בקרב הקבוצה שקיבלה קדסיילה.

ד"ר נעה אפרת בן ברוך. צילום: באדיבות המשפחה

סרטן שד היא מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם. כשהמחלה מתגלה בשלב מוקדם, שיעורי הריפוי גבוהים. לעומת זאת, בסרטן שד גרורתי הסיטואציה הופכת למורכבת יותר, ושיעורי הריפוי נמוכים באופן משמעותי. מעל ל-1,000 נשים בישראל נפטרות מדי שנה מהמחלה ורק 27% מהנשים עם סרטן שד גרורתי שורדות יותר מחמש שנים.

אחד מסוגי מחלה זו הוא סרטן שד גרורתי מסוג – "HER2" כלומר שבגידול עצמו יש ביטוי יתר של חלבוןHER2 . אחת מארבע נשים החולות בסרטן שד, תאובחן בסוג הזה של המחלה. מדובר בסרטן אגרסיבי, המשפיע על איכות חיי המטופלת, ועל סיכויי הארכת חייה. כיום הטיפול הקיים לחולות בשלב גרורתי של המחלה, הוא כימותרפיה עם הרצפטין בשלב הראשון, ולאחר התקדמות המחלה – טיפול בקדסלייה.

ד"ר נעה אפרת בן ברוך, יו"ר קבוצת השד באיגוד האונקולוגי הישראלי: "הנתונים שהוצגו בכנס מלהיבים. זו פריצת דרך משמעותית שאי אפשר להמעיט בה. מדובר בתרופה חדשה ומרתקת שהוגשה לסל התרופות השנה. החולות שבמחקר הן חולות עם שקבלו לפחות קו טיפול אחד לסרטן שד גרורתי ולמעשה 50% מהן קבלו יותר מקו טיפולי אחד. אצל 76% מהחולות עם התרופה החדשה, מחלתן לא התקדמה יותר משנה, לעומת 34% מהחולות שקבלו את התרופה הוותיקה יותר. אנהרטו נותנת תשובה הרבה יותר טובה לחולות מאשר האופציות הקיימות. אלו תוצאות מרשימות בכל קנה מידה. הוספנו כאן אפשרות טיפולית שנותנת משך חיים משמעותי לחולות. במחקר לא נמצאו מקרים של תופעות לוואי משמעותיות, וביחוד לא נמצאו מקרים משמעותיים של מחלת ריאות, שנצפתה במחקרים מוקדמים".