המיילדת השכונתית

ארבעת גיבורי הפרשה. צילום: מאיר
ארבעת גיבורי הפרשה. צילום: מאיר

מיכל פרס, מנהלת הסיעוד של חדרי הלידה בבית החולים מאיר, הוזעקה לפתע לבית של שכנה הרה במושב חגור – ויילדה אותה באמבטיה

אורית סוינדי יצחק, ממושב חגור, פתחה את השנה בלידת בנה הרביעי בדרך מרגשת במיוחד: לידה בביתה, ובידיים הטובות ביותר של שכנתה, המיילדת הראשית במרכז רפואי מאיר.

ביום שישי לפני שבוע וחצי האחרון, החלו לאורית צירים, ומניסיון העבר של שלוש לידות מהירות למדי היא התקשרה מיד לבעלה שיחזור הביתה. "בתי, הייתה אצל חברה והתקשרתי לאמא של החברה שהיא חברה שלי בעצמה, וביקשתי ממנה שבתי תישאר אצלה בשעות הקרובות כי לדעתי הלידה מתקרבת", מספרת אורית. "הצירים התחזקו במהרה וחברתי שמעה על הקול שלי שהמצב נהיה דחוף למדי, ובתוך כמה דקות היא התייצבה אצלי בבית עם שכנה נוספת שלנו מהמושב, מיכל פרס, וסיפרה לי שהיא המיילדת הראשית בבית חולים מאיר בכפר סבא, ושהיא חשבה שעדיף שהיא תגיע איתה".

רגעים לאחר הלידה. צילום: באדיבות המשפחה

מיכל פרס, מנהלת הסיעוד של חדרי הלידה במרכז רפואי מאיר מקבוצת קופת חולים כללית, מיילדת מזה 20 שנה ומתורגלת בלידות בשטח הודות למשלחות חילוץ בהן השתתפה בעבר. אבל גם היא לא תיארה לעצמה שאחת מהלידות תהיה מטרים ספורים מהבית שלה. "חזרתי משיעור פילאטיס בבוקר יום שישי, ופתאום קיבלתי טלפון מחברה במושב, שמבקשת שאקפוץ לבית של שכנה שכנראה בדרך ללידה. כשהגעתי לשם ופגשתי את אורית, הבנתי שהיא ממש בלידה ושעדיף ליילד את התינוק בבית ולא להמתין, וביחד עם בעלה המקסים והנחישות וכוח הרצון המדהימים שלה – בתוך חצי שעה התינוק היה בחוץ, בריא, וכולם היו מרוגשים עד מאוד".

"אין ספק שזה היה אירוע חריג במושב שלנו, לראות פתאום שני אמבולנסים ואותי מדממת", מתארת אורית בחיוך. "אני מבחינתי ידעתי שאני הולכת ללדת בבית חולים, וזה לא פשוט להתמודד עם השינוי הפתאומי הזה בתוכניות. הלידה ארכה חצי שעה בלבד", מוסיפה אורית, "אבל ברגע שמיכל הגיעה ודיברה אליי הבנתי שאני בטוחה ובידיים מקצועיות ויכולה לסמוך עליה והיא הייתה מדהימה, סובלנית ואיכפתית וחווינו ביחד את החוויה הכי עוצמתית ומרגשת שיש והיא אפילו דאגה לפרקט שלנו בבית והעבירה את הלידה לחדר האמבטיה בשלב מסוים", צוחקת אורית. "זה המקום גם להודות לחברות המדהימות שהיו לצדי ועזרו עם הילדים ובכלל, מאיה ודורית, ולשי בעלי האהוב שתמך ועזר לאורך הלידה – בזכות כולם צלחנו באושר את החוויה".

"אין ספק שאחרי שכל ההתרגשות נרגעת, החלק הבאמת מיוחד הוא שאני זוכה לראות ביום יום מסביבי את הילדים האלו גדלים וזה אושר וסיפוק גדול", מסכמת מיכל פרס.