תוסף מזון להרגעת תסמיני קורונה

ד
ד"ר דורית ארד צילום: יח"צ

חברת NLC פארמה קיבלה אישור לניסויים בבני אדם חולי קורונה, לבחינת תוסף תזונה חדש, הקרוי NLC-V, ומיועד למנוע החמרת תסמיני מחלת הקורונה ולסייע לעצירת שרשרת ההדבקה (גם במוטציות של הנגיף). הניסוי הקליני ייערך במחלקות הקורונה בבית החולים שערי צדק

חברת NLC Pharma קיבלה את אישור וועדת הלסינקי לניסויים רפואיים בבני אדם, ותחל השבוע את שיתוף הפעולה שלה עם מחלקת הקורונה בבית החולים שערי צדק בירושלים, שם ייבחן תוסף מזון חדש, שפיתחה החברה למניעת החמרת תסמיני קורונה, ולעצירת שרשרת ההדבקה. מדובר בניסוי קליני עם חולים מוכחים במחלה, המאושפזים בבית החולים שערי צדק. המוצר החדש שייבדק בניסוי הקליני הוא, כאמור, תוסף תזונה, ששמו NLC-V. המוצר מיוצר בארה”ב , וקיבל אישור ה- FDA, לשיווק כתוסף מזון בחודש אוגוסט 2020.

בניסוי תיבחן יעילות תוסף התזונה החדש שפיתחה החברה, NLC-V, בעיכוב ההתרבות של האנזים הווירלי 3C-l בגוף המטופלים. תוסף המזון החדש, תוקף את האנזים הנ”ל, שהכרחי לתהליך ההתרבות של נגיף הקורונה בתאי הגוף. לטענת החברה, המוצר החדש יוכל לפעול באותה יעילות, גם במוטציות השונות שהתגלו, כגון המוטציה הבריטית והמוטציה הדרום אפריקנית, משום שהוא מכוון למטרה הנשארת יציבה לאורך שורה ארוכה של וירוסים וזני וירוסים חדשים. למשל, המנגנון והמבנה המולקולרי של 3C-l לא השתנה במוטציות הבריטית, הדרום אפריקנית והברזילאית. “מדובר בתוסף טבעי שנחקר כבר עשרות שנים”, אומרים בחברה, “והוא נמצא יעיל לקטיעת מערכות ההתרבות של הנגיפים ממשפחה זאת”.

הניסוי בבית החולים שערי צדק יכלול 56 חולים מאושפזים במחלקות הקורונה, עם מחלה בינונית עד קשה, אשר יקבלו את התוסף במשך עשרה ימים ובמהלכם יתבצע מעקב אחרי קצב החלמתם ושיפור מצבם הקליני. מוביל הניסוי והחוקר הראשי מטעם בית החולים הוא ד”ר אריאל רוקח, מומחה למחלות ריאה ומנהל היחידה לטיפול נשימתי.

ניסוי זה הוא המשך ישיר של הצלחת מחקר, שהתבצע באוניברסיטת תל אביב, במעבדתו של פרופסור דן פאר, באמצעות “רמות” (חברת מסחור המיזמים המחקריים והמדעיים של האוניברסיטה). פרופ’ דן פאר הוא סגן נשיא למחקר ופיתוח וראש המרכז לרפואה תירגומית וננו רפואה באוניברסיטת תל אביב ומחלוצי השימוש במולקולת RNA למניפולציה של תאים במחלות שונות הקשורות לתאי מערכת החיסון וסרטן.

המחקר עצמו בוצע על ידי החוקר ד”ר אסף עזרא. במחקר הוכח כי NLC-V אכן מעכב את האנזים הווירלי 3C-l אשר אחראי על תהליך ההתרבות של הנגיף בגוף. גילוי זה בא בהמשך למחקר רב שנים של ד”ר דורית ארד, המדענית הראשית של החברה, העוסקת בתחום יותר משני עשורים.

ד”ר דורית ארד, המנהלת המדעית של NLC Pharma, בעלת דוקטורט בכימיה מהטכניון, הינה חוקרת מנגנונים מטבוליים בסרטן, הרעבת תאי סרטן בתזונה, תכנון תרופות אנטי וירליות חדשות, דיאגנוסטיקה מהירה לווירוסים ותכנון תרופות ביולוגיות חדשות.

ד”ר ארד מסכמת: “הצלחת המחקר תעזור להרבה מאד אנשים, שחלו במחלה, להבריא ממנה עם מספר מועט יותר של תסמינים. לגבי הרבה אנשים אחרים, הצלחת המחקר תמנע מראש הידבקות במחלה והופעת תסמינים, על ידי עצירת הנגיף בשלבים ראשוניים של התרבותו בגוף. תוסף תזונה זה, יחד עם שיטת הבדיקה המהירה שאנו מפתחים ונמצאת לקראת סיום ניסוי קליני, יכולים לתת מענה כולל ומהיר לחזרה מהירה לשגרת החיים. המוצר יוכל לתת מענה גם לאוכלוסיות שאינן יכולות להתחסן”.