החלימה ותדליק משואה

רוחב-10
רוחב-10

אחות בבי”ח בנהריה, הדיל מזעל, שנדבקה בנגיף בחדר מיון והחלימה, תדליק משואה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. נולדה בכפר בדואי בגבול לבנון

הדיל מזעל צילום: אלי כהן זיקוקין

הדיל מזעל, אחות במיון בית החולים לגליל בנהריה, נבחרה להדליק משואה בעצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שתיערך היום (שלישי 21 באפריל 2020), ביוזמת בית לוחמי הגטאות ומועצה אזורית מטה אשר. העצרת הוירטואלית הגדולה מסוגה בעולם, תתקיים במסגרת ייחודית ללא קהל, בשל מגפת הקורונה, ותועבר ישירות למאות אלפי צופים בארץ ובעולם.

מזעל, בת 33, נשואה פלוס 3, היא במקור מהכפר הבדואי ערב אל-ערמאשה הסמוך לגבול עם לבנון. היא גדלה בעיר רמלה ומתגוררת עם משפחתה בקיבוץ אילון שבגליל. היא עובדת כאחות במרכז הרפואי לגליל מזה ארבע שנים. לאחרונה חלתה בקורונה, החלימה, וחזרה לעבודתה ביום ראשון השבוע, ויחד עם חזרתה קיבלה את ההודעה המרגשת.

מזעל הדיל מתקשה להסתיר את התרגשותה. “כשבישרו לי על הבחירה בי, פרצתי בבכי. זה כבוד גדול עבורי. לפני הכול, אני רואה עצמי ישראלית, ורק אחו כך בדואית ומוסלמית. בילדותי ברמלה היה לנו קשר מיוחד עם ניצול שואה, שאימץ אותנו, וגדלתי על הסיפורים האלה”.

הדיל מזעל צילום: אלי כהן זיקוקין

אחות חדר המיון בבי”ח בנהריה, מזעל הדיל (35), נשואה פלוס שלושה: “כשבישרו לי על הבחירה בי, פרצתי בבכי. זה כבוד גדול עבורי. לפני הכול, אני רואה עצמי ישראלית, ורק אחר כך בדואית ומוסלמית. בילדותי היה לנו קשר מיוחד עם ניצול שואה, שאימץ אותנו, וגדלתי על הסיפורים האלה”.

הדיל נבחרה להדליק משואה לזכר חסידי אומות עולם, בני משפחת מצקביץ’, שסיכנו את חייהם כדי להציל ילדה וחמישה מבני משפחתה. “במסגרת עבודתי כאחות, אני מגייסת לא מעט חמלה ורגישות, אבל בדרך כלל לא מסכנת את חיי”, מספרת הדיל. “השנה חוויתי חוויה אחרת, כאשר נדבקתי בקורונה בעבודתי, ופתאום הבנתי אלו כוחות נפש נדרשים כדי להמשיך ולתת מעצמך גם כשסכנת חיים מאיימת עליך. כמובן שהיום התנאים שונים לחלוטין לעומת תקופת השואה, וזכיתי לקבל טיפול מהיר ולהחלים, אבל הבנתי קצת יותר טוב את המעשה האנושי של חסידי אומות העולם, ואני חשה כבוד להעלות את זכרם בעצרת”.

מנהל בית לוחמי הגטאות, יגאל כהן, מסביר את הבחירה בה: “הדיל מייצגת עבורנו את המארג החברתי היפה והמגוון שמתקיים בחברה הישראלית, את הסמל לערבות הדדית ואת הבחירה האנושית של אדם לתת מעצמו לטובת הזולת ללא גבולות ובמסירות אין קץ. במעשיה היומיומיים יש חמלה ורגישות רבה לסבלו של האחר. הבחירה האנושית שלה לעסוק בסיוע לזולת ואישיותה המיוחדת, גרמו לנו לפנות אליה ולבקש ממנה להדליק משואה”.

הדיל הודתה למנהל בית החולים בנהריה, ד”ר מסעד ברהום, ולצוות העובדים, על התמיכה הרבה שהיא מקבלת הן בעבודה השוטפת והן לאחר שנדבקה בקורונה. ברהום ברך אותה: “אני מברך את הדיל על בחירתה להדליק משואה. הדיל מסמלת עבורנו הן את הצוותים הרפואיים והסיעודיים, שעובדים 24/7 למען המטופלים, באחת התקופות הקשות שהיו במדינה, והן דו-קיום ראוי להערכה בין כלל הדתות והמגזרים, שבא לידי ביטוי במרכז הרפואי שלנו”.