הלל יפה: ניתוח להסרת גידול אלים באגן

פרופ-ביקלס-אמו-של-ארטם-ארטםוהאחות-גלינה-בטרם-הניתוח-שבוצע-בהלל-יפה-1
פרופ-ביקלס-אמו-של-ארטם-ארטםוהאחות-גלינה-בטרם-הניתוח-שבוצע-בהלל-יפה-1
פרופסור יעקב ביקלס עם הילד המנותח ואמו צילום: הלל יפה

ילד בן 9 הוטס מאוקראינה אל בית החולים בחדרה, ועבר בהצלחה ניתוח מורכב בידי מנהל היחידה לאורתופדיה אונקולוגית, פרופ' יעקב ביקלס. צפו בסרטון הווידיאו

חולה סרטן בן 9 מאוקראינה, הוטס לישראל לאחר קבלת אישורים חריגים, על מנת להתנתח ביחידה לאורתופדיה אונקולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה. ארטם זורנקו, הגיע לפני כחצי שנה לבדיקה ראשונית אצל פרופ' יעקב ביקלס, מנהל היחידה לאורתופדיה אונקולוגית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה. בבדיקה, שכללה ביופסיה, התגלה גידול סרטני אלים בעצמות האגן אשר הצריך מתן טיפולי כימותרפי לפרק זמן של כארבעה חודשים ולאחריו ביצוע ניתוח מורכב להסרת הגידול.

בשל היותה של המשפחה בעלת אמצעים כלכליים מוגבלים, חזר הילד לאוקראינה לקבל את הטיפול הכימותרפי, אך היה אמור להגיע לישראל בחזרה במאי 2020 לביצוע ההליך הכירורגי בהלל יפה. באמצע הגיע נגיף הקורונה, וטרף את הקלפים, בעקבותיו החל מהלך סוער לקבלת אישורים חריגים להגעתו לארץ, מהלך אליו התגייסה הנהלת הלל יפה בסיוע משרד הבריאות ומשרד החוץ.

פרופ' יעקב ביקלס הפנה בקשה מיוחדת להנהלת בית החולים, לסייע בהבאתו של ארטם לארץ לביצוע הניתוח, למרות הקשיים והמורכבות: "בשל המשבר העולמי וסגירת הגבולות, לא ניתן לקבל אישור להגעתם של מטופלים מחו״ל, להתנתח בארץ. אוקראינה מוגדרת עדיין כמדינה, שבה התפרצות הנגיף בשיאה, ואין טיסות לשם ומשם. עם זאת, ברור כי המועד לביצוע לניתוח הוא בימים האלה, ואם לא יבוצעֿ, חייו של הילד עלולים להיות בסכנה".

פרופסור ביקלס והילד צילום: הלל יפה

הבקשה נפלה על אוזניים קשובות, ולאחר שנכתב נוהל מיוחד להליך קליטתו של הילד לטיפול בישראל, נתקבל אישור חריג ממשרד הבריאות. האישור הועבר על ידי משרד החוץ לקונסול הישראלי באוקראינה.
הילד ואמו הגיעו לפני כשבועיים לישראל, הוסעו מפתח המטוס באמבולנס ישירות לבית החולים, לאשפוז ביחידה לאורתופדיה אונקולוגית לקראת הניתוח, ושהו יחדיו בבידוד לאחר שעברו בדיקה נוספת לשלילת נגיף הקורונה. הניתוח עבר בהצלחה השבוע, וארטם צפוי להשתחרר בימים הקרובים מבית החולים, ולהמשיך טיפולי כימותרפיה כנדרש למחלה זו.

לצפייה בסרטון וידיאו "מצילים את ארטם" – שצילם בית החולים הלל יפה – הקליקו כאן.