70% מהנשים: לחדש את טיפולי הפוריות

444444444444444444444444
444444444444444444444444

מרבית הנשים שעוברות טיפולי פוריות, רוצות להמשיך בטיפולים, למרות החשש ממגפת הקורונה. כך עולה ממחקר שערכו בבית החולים אסף הרופא

פרופ' אריאל הורביץ צילום: אסף הרופא

כחלק מההערכות להתמודדות עם מגפת הקורונה, יצאה הנחייה של האיגודים הבינלאומיים לפוריות להפסקה גורפת של כל טיפולי הפוריות. הסיבות אשר הובילו להחלטה זו היו חשש להדבקה של המטופלות ושל הצוות הרפואי, הפניית משאבים להתמודדות עם מגפת הקורונה, והיעדר מידע מספק לגבי השפעת נגיף הקורונה בהריון על האם והעובר.

ב-22.3.2020, המלצות אלו אומצו גם על ידי האיגוד הישראלי לפוריות ועל ידי משרד הבריאות. מחזורי טיפול מתוכננים בכל היחידות וקופות החולים הוקפאו. נשים וזוגות בטיפול נותרו ללא מענה לרצונם להגשים את חלום ההורות. במחקר, אשר נערך במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) על ידי רופאים מהיחידה החוץ גופית – ד"ר מיכל יונגסטר, ד"ר אלון קדם ומנהל היחידה פרופ' אריאל הורביץ – בשיתוף עם הפסיכולוגית רעות בן קמחי, והחוקרות פרופ' אורית טאובמן בן ארי מאוניברסיטת בר אילן, ותמר מדינה הרטום ממכון ברוקדייל, השיבו 160 נשים המטופלות בטיפולי פוריות ביחידה להפריה חוץ גופית על שאלונים בנושא.

במחקר נמצא כי במידה והדבר היה נתון לבחירתן, שבעים אחוז מהמטופלות היו חוזרות לטיפול בתקופה זו. מבין הנשים אשר היו מעדיפות שלא לחזור לטיפול, רוב המטופלות ציינו את החשש מהידבקות בנגיף הקורונה כסיבה העיקרית להעדפתן. סיבות נוספות היו חשש להריון או סיבה כלכלית. בבדיקת משתני רקע של אוכלוסיית הנשים אשר השיבו בחיוב לשאלה זו, לא נמצאו הבדלים בין הנשים מבחינת גיל, מספר ילדים, מצב כלכלי והשכלה. כלומר רוב הנשים, ללא תלות בנתוניהן הדמוגרפים היו מעוניינות לחזור לטיפולי פוריות כבר בשלב זה. ההסברים לרצונן לחזור לטיפול למרות החששות כללו אמירות כגון: "החלום של להקים משפחה גדולה גובר על כל חשש", "הצורך ליצור חיים גובר על כל מחיר בעיניי", "מחכים כל כך הרבה זמן והקורונה זה לא מה שיעצור אותנו" וכיו"ב.

ממצאים מעניינים נוספים אשר עלו מהמחקר הראו כי מתוך הנשים אשר השאלה הייתה רלוונטית לגביהן, רוב הנשים מנסות להרות באופן ספונטני בתקופה זו למרות חוסר הודאות. פרופ' הורביץ: "דווקא בתקופות קשות אלו, אנו רואים את הצורך והחשיבות לתת תקווה ומעט אור לזוגות ולנשים, אשר כל כך רוצים להקים משפחות בישראל. חשוב שמקבלי ההחלטות המדינה, ילמדו את המחקר ויבינו כי העניין הוא בנפשם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן