4.3 מיליון דולר מענק לחברת MigVax

צוות הסטארט-אפ. צילום: באדיבות MIGVAX
צוות הסטארט-אפ. צילום: באדיבות MIGVAX

הסטארט-אפ הישראלי, שהוקם בשנת 2020, מפתח חיסונים לנגיף הקורונה בצורה של טבלייה שבולעים דרך הפה

CEPI – הקואליציה הבינלאומית לחדשנות במוכנות למגיפות – הכריזה באוסלו, נורבגיה, כי במסגרת תוכניתה לקידום פיתוח חיסונים, המספקים הגנה רחבה נגד גרסאות SARS-CoV-2 ונגיפי קורונה אחרים, היא תעניק מימון ראשוני של 4.3 מיליון דולר לחברת MigVax, בכדי לתמוך בפיתוח ראשוני של טבלית חיסון חדשה הניתנת דרך הפה, וכן על מנת לבסס הוכחה, לקונספט של חיסון הנותן הגנה רחבה כנגד וריאנטים שונים לווירוס הקורונה. CEPI מחויבת לעיקרון של גישה שוויונית לחיסונים שהיא מממנת והמטרה שהחיסונים יתאימו לשימוש גם במדינות מתפתחות.

המענק ישמש את MigVax לבחירת מועמד לחיסון שיתן הגנה רחבה נגד מספר וריאנטים, פיתוח תהליכי ייצור למתן החיסון בטבליה וביצוע מחקרים פרה קלינים. שני הפרויקטים שואפים לבסס הוכחה לקונספט לחיסונים המגנים מפני וריאנטים חדשים של COVID-19 ופוטנציאל למגוון רחב של נגיפי קורונה. פלטפורמות החיסונים עשויות להיות ישימות גם לפיתוח חיסונים נגד פתוגנים אחרים. הענקת המענקים שהוכרזה היום, מהווה חלק מתוכנית חמש שנתית של CEPI, שפורסמה במרץ, שמטרתה להפחית או אפילו לחסל את הסיכון העתידי למגפות.

דוד זיגדון. צילום: באדיבות מיגל

דוד זיגדון, מנכ"ל MigVax ומכון המחקר מיגל אומר: "אנו מתכבדים לקבל את המענק היוקרתי הזה ולהיכנס לתוכנית החזון של CEPI להאצת הפיתוח של חיסונים קריטיים. אנו שמחים על כך ש-CEPI חולקת את האמונה שלנו כי טבלית חיסון פומית של תת-יחידה נחוצה כדי לעזור לעולם לחזור לנורמה חדשה במציאות של היום שאחרי המגיפה. למעשה, עשרים חודשים בתוך משבר COVID ברור יותר מאי פעם, שהמאבק לשמור על המחלה בשליטה יהיה מאתגר כמעט כמו שליטה בה מלכתחילה. חיסוני דחף אוראליים כגון MigVax-101 שלנו יסייעו לארגוני הבריאות בעולם לעבור ממצב פאניקה לשגרה, להפחית את עלויות התפעול של מתן החיסונים ולהרחיב את הנגישות של תוכניות החיסונים למדינות רבות. אנו ננצל את מלוא המענק הזה כדי לקדם את פיתוח החיסון על מנת להגיע לשוק מהר יותר".

MigVax שהוקם על ידי מכון המחקר מיגל, הינו סטארט-אפ המפתח את Migvax-101 שהינו חיסון חדשני של תת-יחידה פומית לנגיף הקורונה, שהוכיח יעילות בבדיקות פרה-קליניות, כבוסטר לאנשים שחוסנו בעבר. הסטארט-אפ הוקם בשנת 2020 באמצעות השקעה מובילה באמצעות OurCrowd פלטפורמת השקעות הון סיכון למימון המונים. החיסון שפותח מבוסס על חיסון קורונה לעופות, שפותח במיגל, ומשתמש במתודולוגיות המתקדמות של החיסון לעופות על מנת ליצור את החיסון החדשני עבור החיסון של בני אדם. החיסון משתמש בחלבון כימרי כדי ליצור תגובות אימונולוגיות.