דגם תלת מימד לניתוחי כף יד

דר-שי-לוריא-ונילי-המנותחת
דר-שי-לוריא-ונילי-המנותחת

ד"ר שי לוריא, מנהל היחידה לכירורגית כף היד בהדסה, מתכנן ניתוחי שברים מורכבים בעזרת הדמיה תלת מימדית ממוחשבת של העצמות

ד"ר שי לוריא ונילי אימבר המנותחת צילום: הדסה

לראשונה ביחידה לכירורגיה של היד בהדסה: שני בני נוער עם שברים מורכבים באמות היד, נותחו בטכנולוגיה מתקדמת, הכוללת הדפסת דגם תלת מימד של האזור הפגוע, על מנת לתכנן מראש את הניתוח ואת המתווה הנכון ביותר לתיקון העיוות. השניים, בת 13 ובן 16 מאזור ירושלים, סבלו משברים לפני כשנה. הם עברו טיפול לאיחוי השברים בגבס במרכז רפואי אחר, אך השברים התאחו באופן מעוות, מצב ממנו חוששים מומחי כף היד. מצב זה הוביל לאי יציבות של שורש כף היד והחמרת כאב, עד כדי קושי בתפקוד היד.

רבקה אימבר, אמא של נילי בת ה-13, אשר נותחה בשיטה החדשנית: "לפני שנתיים נילי נפלה ושברה את היד. היה לה שבר פתוח, אך למרות זאת כשהגענו לבית חולים, הוחלט לא להכניס אותה לניתוח אלא לגבס ולראות איך העצם מתאחה בצורה שמרנית. נילי התחילה לסבול מכאבים חזקים כמה חודשים אחרי הנפילה, והציעו לה פיזיותרפיה, וכך עשינו תקופה ארוכה אך ללא הועיל. היא הייתה ספורטאית טאקוונדו והייתה מנגנת בגיטרה, אך בגלל הכאבים היא נאלצה להפסיק הכול. כשהבנו שיש לפנות לכירורג כף יד, הגענו להדסה עין כרם. כאן פגשנו את מי שהציל את נילי, ד"ר שי לוריא הנפלא. אחרי בדיקת סי.טי שערך לה התברר שהעצם התאחתה בצורה לא תקינה בכלל, ובעקבות הגדילה שלה, זה גרם לעיוות ויצר כאבים מאוד חזקים. שנתיים שהבת שלנו סובלת – ועשינו כל שביכולתנו לעזור לה, ולא הצלחנו, וברגע אחד אמרו לנו סוף סוף מה הבעיה ושניתן לטפל בה באופן חדשני".

ד"ר שי לוריא, מנהל היחידה לכירורגית כף היד בהדסה, מספר כי בני הנוער פנו להדסה בשל החמרת מצבם והעיוות ביד, ובמרפאתו נבחנו מספר דרכים לניתוח ותיקון העיוות. "החלטנו על שימוש בטכנולוגיית התאמה ממוחשבת של כלים רפואיים של חברת סינרג'י. שיטה זו כוללת הדמיה תלת ממדית ממוחשבת של העצמות, יכולת ההשוואה בין החלק הפגוע לחלק הבריא ביד השנייה, תכנון מדויק של תיקון העיוות ואף הדפסה במדפסת תלת ממד של דגמים המדמים את הידיים של שני המטופלים, עם העיוות. על הדגמים הללו יכולנו לתכנן את מהלך הניתוח עד לרמת מילימטרים ומעלות בודדות".

הדגם צילום: הדסה

בעזרת הטכנולוגיה, הודפסו עבור המנתח בתלת ממד גם מוליכים, המנחים את הרופא בניתוח עצמו. המוליכים הופקו לאחר חישובים מדויקים של המהלכים הנדרשים מהמנתח, לרבות מיקום מדויק של ניסור העצם, ומיקום קיבוע הברגים, עד לתיקון הנדרש. התכנון הממוחשב של תיקון העיוות ועיצוב המוליכים נעשה בעבודה משותפת של המנתחים עם מהנדסי המחשבים של החברה.

ד"ר לוריא שניתח את השניים: "הטכנולוגיה בה השתמשנו לראשונה בניתוח שכזה ביחידה לכירורגית כף היד בהדסה, מתאימה לבני כל הגילאים, ומאפשרת לנו לעשות תיקון ברמת דיוק מירבית".

דר' עידו וולק מהיחידה לכירורגיה של היד בהדסה, השותף לתכנון ולניתוח, מדגיש את חשיבות השימוש בדגם: "במקרה של הילדה, בשל עוות מורכב והזמן שחלף מהפציעה, אלמלא הטכנולוגיה החדשנית, הצוות יכול היה רק לנחש כיצד לבצע את התיקון. ההדמיה הממוחשבת והמוליכים הייעודיים, פתרו בעיה זו. אנו מתכוננים להמשיך ולעשות שימוש בטכנולוגיה זו, במקרים נוספים של שברים שלא התאחו נכון וגרמו לעיוותים, לכאבים ולירידה בתפקוד".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן